Hadi Gari Cumhur

7,03

( 7 kişi yorum yaptı )

Hadi Gari Cumhur

(Hadigari Cumhur)

Sinema Filmi

2009

Hikayenin geçtiği Bodrum yöresinde tek geçim kaynağı olduğu için, zeytinlik ve portakal bahçelerini erkek çocuklarına, bataklık olduğu ve işe yaramadığı ve mal bölünmemesi içinde deniz kenarlarını kız çocuklarına devir ederlerdi.

Seksenli yıllardan sonra yörede patlayan turizm, kız çocukları ile evlenen damatların kaderini değiştirdi.

Haliyle kayınbiraderlerinin de.!!!

İngiliz, İskandinav ve Alman turizm acentaları ile anlaşan damatlar, işe yaramaz diye bırakılan eşlerine ait denize sıfır arazileri Beş yıldızlı otellerle donattılar.

Kayınbiraderlerin tek varlığı narenciye bahçeleri ve bahçe içindeki evden bozma pansiyondur.

Küçük pansiyonları yörenin dokusu itibari ile çok otantik bulunmakta ve yeterli kazanç getirmekte olduğu halde kayınbiraderlerin gözü hep abla ve en iştelerinin otellerindedir. Kayınbiraderler kanunen ortak oldukları arazi üstüne yapılmış oteli ele geçirmek için olmadık yollara başvururlar.

Kahramanımız Cumhur, ablasına bırakılan araziyi eline geçirmeyi namus davasından farksız görmektedir.

Bodrum un en işlek caddesinde, babadan kalma küçücük dükkanında, gene babadan kalma berberlik mesleği ile uğraşmaktadır. Bankalar bu işlek caddedeki bu küçük dükkanı çok iyi fiyatla kiralayıp bankamatik yapmak isterler. Kuyumcular, döviz büroları, turizm şirketleri ofis ve dükkân olarak kiralamak isterler ve çok iyi tekliflerde bulunurlar.

Cumhur un derdi , bir otele ve otel içindeki turist kadınlara sahip olmaktır.

Bunun içinde küçücük dükkânının çok değerli olduğunu düşünür ve çok yüksek fiyata satmak ister. Çünkü dükkânını satarak alacağı arazi ile bir otel sahibi olacağına inanmaktadır. Almak istediği arazi ablasının ve eniştesinin arazisinin hemen yanındaki boş arazidir. Cumhurun planı şudur; Dükkânını satacak ve araziyi satın alıp üstüne otel yapıp eniştesi ve ablasına rakip olup, onların işini bozup belki de tekrardan malına sahip olacaktır.

Cumhur un evden bozma pansiyonunda kalan Nejat ruh hastasıdır. İstanbul da yaşadığı her güne lanet eden Nejat ilk karısından ayrılmış ikinci eşi ile Bodrum a yerleşerek Bodrum da hediyelik eşya dükkanı açarak Bodrum da yaşamak ister. Mazereti^de büyük şehirlerde yaşamak artık ölümdür.

Yediği her şeyde hormon olduğundan, trafiğin çözülemeyecek safhaya geldiğinden, insanların yozlaşmasından devamlı şikayet etmekte, sahil kasabalarında yaşamın mükemmel olduğunu düşünmekte, küçük yerlerde hiçbir sorun olmadığını iddia etmektedir.

Paraya, kadına, kıza çok düşkün olan Cumhur ablası ve eniştesine huzursuzluk vermek için her türlü yolu dener. Eniştesi Ethem’in otelinin su kuyusuna sabote etmekten, otelde kalan müşterileri otele yaptığı ani baskınlarla korkutmaya kadar her saçmalığı deneyerek kendini rahatlatmaktadır. Çünkü yapabileceği başka hiçbir şey yoktur.

Eniştesi ve ablası Bodrum un en saygın işletmecileridir. Başarılı ve düzenli hayatları sadece çalışmak ile geçer. Eniştesi ve ablasının bu düzenli hayatları ve maddi güçleri kahramanımız Cumhur un neredeyse hayat garantisidir. Eniştesi Ethem’in belediyeden, askeriyeye kadar saygı görmesi Cumhur unda herkes tarafından idare edilmesi demektir. Yaşadığı yöredeki polis, maliye, zabıta Cumhur a, eniştesinin hatırı için resmen torpil geçer, kayırır. Bütün bunlardan habersiz ve inatçı Cumhur, düzensiz hayatına devamlı şahit ve ortak arar.

Entel bozması hippi Nejat, Cumhur a destek vererek enişte Ethem in adını ve tesisini asılsız uyuşturucu komplosuna alet eder. Basını da araya sokarak ülke çapında duyulacak rezaleti planlar ve uygular. Gazete ve televizyonlarda demeçler veren hastalıklı Nejat ve ne yaptığını bilmeyen Cumhur kendilerince derebeyi diye adlandırdıkları eniştenin otelini sezonun tam başında mühürlettirirler. Onlara göre ortada haksızlık vardır. Enişte, hem Cumhur un ablasını kandırmış malına el koymuş hem de uyuşturucu işi yapmaktadır. Çıkardıkları rezalet ile popüler olan Nejat ve Cumhur zafer sarhoşluğu içinde daha da sapıtacaklardır. Cumhur bu popülerlik sayesinde İzmir den gelen dansöz Okşan aşık olacak karısını bile boşamak isteyecektir.

Künye

Yönetmen Harun Özakıncı
Senaryo
Yapımcı Fırat Uğurlu
Müzik Barış Kırımşelioğlu
Görüntü Yönetmeni Bünyamin Yaşar
Vizyona Giriş Tarihi 22 Mayıs 2009
Süre 90 dk
Tür Dram, Komedi
Özellikler HD, HDV, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Baba , Belde, Bitez, Bodrum, Damatlar Köyü, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.hadigaricumhur.com

Ekip

Kurgu İsmail Akbulut (Kurgu)
Ender Özyer (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Fatma Top (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hüseyin Köken (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Değer Vural (Yardımcı Yönetmen)
Duygu Arabacı (Yönetmen Yardımcısı)
Oktay Arabacı (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Arda Canel (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Ercan Cansever (Teknik Sorumlu)
Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Kadir Burç (Negatif Kayıt)
Ses Ekibi İbrahim Gök (Ses Kayıt)
Özcan Öz (Ses Kayıt)
Soner Koç (Ses Tasarım & Final Miks)
Ferit Karabina (Ses Teknisyeni)
Efektler Ersin Kahraman (DS Nitris Asistanı)

Firmalar

Metafor Filmcilik (Yapım)
Cine Group (Dağıtımcı)
Hasılat 136.213,0 TL
Toplam İzleyici 20.091
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (7)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Nisan 2015 19:15:01

4

Harun özakıncı malesef sıfır noktası adlı tv filmindeki başarıyı bile yakalayamamış senaryo çok kötü oyuncular amatör ve filmin çekiliş tarzı amatörce işin ilginç yanı tv filmi sıfır noktası çekiliş tarzı olarak bu filmden daha profesyonelceydi ve oy uncu kadrosu ünlü olduğundan sıkılmadan izleniyordu bu film uzun metraj olsada bir tane bile ünlü oyuncu olmaması ve amatör havası filmi sıkıcı yapmış vasat bir ilk film denemesi.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 29 Mart 2011 02:09:03

5

Bende bir Egeliyim ama sırf Turan ÖZDEMİR var diye de birde oğlumun, çok güzel film baba dediği için izlemiş bulunduğum bir film. Nacizane bu filmden de, hiç bişey anlamadım desem yeridir. Nedense, bana sanki belgesel çekilmiş gibime geldi...

adela 12 Mart 2010 10:23:03

1

hayatımda izlediğim senaryosu en kopuk olan türk filmi. diyebileceğim başka bir şey yok...

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 10 Şubat 2010 02:48:02

7

''dondurmam gaymak''tan sonra gelen bir diğer ege filmi.Şivesi ile,espirileri ile,renkli insanlarıyla eğlendiriyor.Sıkmadan tarihi gerçeklerden yola çıkılarak yazılan film aynı zamanda bir belgesel havasında bizlere bodrumu tanıtıyor.Yerel oyuncuları n rol aldığı ve bodrum tutkunluğunun ön plana çıkarıldığı filmde bodrumlular için de ilginç bir mesaj var ki ders niteliğinde:Artık devrin değiştiği,yatarak para kazanmanın mümkün olmadığı ve çıkarcı,demode tavrın turistlere antipatik geldiği ve bu durumdan Bodrumun büyük zarar gördüğü.Eğer bodrumu biraz merak ediyorsanız,eğlenerek izleyeceğiniz film arıyorsanız bu amatör ruhlu sıcak çabayı izleyebilirsiniz. 

uzunince avatar uzunince 01 Temmuz 2009 20:06:07

Hadi Gari Cumhur... Çok beğendim. Güzel kurgulanmış ve bütün oyuncular da çok güzel oynuyor. Türk sineması için değerli katkı. Türkiye'mizin harikalarından Bodrum'u tanıtması da ayrıca güzel. Şive olarak Bodrumluların çektirmeli konuşmaları,  tek kel imeyle harikaydı. Cevat Şakir'in sesinden Bodrum'u dinlemek farklı bir katkı olmuş. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da filme sahip çıkması gerekir…

bodrumbodrum 28 Mayıs 2009 11:39:05

1

Bir bodrumlu olarak her ne kadar milli duygularla seyretmeye gitsemde pek begenmedim.Goruntuler zaten cok kotu.Yinede basarilar Ozakinci.

Yandex.Metrica