Asılacak Kadın

7,95

( 10 kişi yorum yaptı )

Asılacak Kadın

Sinema Filmi

1986

Danıştay kararıyla gösterim izni alan film, çocuk yaştaki genç karısını gençlere peşkeş çekip onları izleyen sapık eğilimli bir kocayı anlatır. Önce hizmetçisiyken sonra karısı olan Melek bilinçsiz, yaşlı kocası ise iktidarsızdır. Bu evlilik sırasında Hüsrev ‘in bilinçaltında gizlediği tüm tutkuları ortaya çıkar. Ve Hüsrev (İsmet Ay) sonunda, karısıyla seviştirdiği delikanlı tarafından öldürülür. Melek rolündeki Müjde Ar, yaş itibarıyla oynadığı tipe biraz ters düşüyorsa da profesyonelce yaklaşımıyla işi kıvırmasını biliyor. Ama filmin asıl öne çıkan oyuncusu iktidarsız koca rolündeki İsmet Ay. Ürkütücü, rahatsız edici bir konu belki,ama müstehcenlik tuzağına düşmeden, Sabuncu' nun dikkatli çabalarıyla kurtarılmış önemli bir film.
(Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Gülsün Karamustafa (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Gülsün Karamustafa (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Fikret Ertuğrul (Yapım Sorumlusu)
Mihri Nur (İdari İşler Koordinatörü)
Yönetmen Ekibi Faruk Turgut (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Şahin Kaygun (Kamera Asistanı)
Hakan Gürtop (Kameraman)
A. Tümay Rızai (Kamera Arkası)
Işık Ekibi Doğan Atakan (Işık Ekibi)
Osman Tanış (Işık Ekibi)
Mehmet Ali Gündoğdu (Işık Ekibi)
Makyaj Ekibi Zübeyde Erden (Makyaj)
Ses Ekibi Mehmet İnci (Ses Mühendisi)
Erkan Esenboğa (Ses Mühendisi)
Levent Taşkıran (Ses Kurgu)
Yusuf İnci (Ses Ekibi)

Firmalar

Uzman Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Sineray (Filim Hazırlık)

Son Yorumlar (10)

beyzacetin avatar beyzacetin 20 Mart 2013 17:48:00

10

Kesinlikle çarpıcı ve beni derinden etkileyen bir film. Kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapan beyinleri eleştiren bir film. Ama asıl etkileyici olan sapık koca. Çok tuhaf sahneler var. Farklı, sıradışı bir senaryo. Oyuncular zaten kusursuz ama Müjde Ar ve İsmet Ay devleşiyorlar bu filmde.

beyzacetin avatar beyzacetin 20 Mart 2013 17:44:30

10

Agah Özgüç ün kitabından alınmış bir yorum oldugunu görünce ben de onun gözünde en iyi 10 filmin listesini yazayım dedim. Ağah Özgüç cok iyi bir eleştirmen. Benim gibi meraklılara hitap eden cok güzel kitapları var. Agah Bey in gözünde en iyi on film :
1. Sürü
2. Yol
3. Umut
4. Susuz Yaz
5. Selvi Boylum, Al Yazmalım
6. Sevmek Zamanı
7. Anayurt Oteli,
8. Muhsin Bey
9. Masumiyet
10. Anadolu Üçlemesi (Gelin / Düğün / Diyet)

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 14 Haziran 2012 00:31:06

10

Müjde AR'IN bu filmi için senaryo ve konsept bakımından örf adet ahlaki değerlerle örtüştürmek çok zordur bitabi ki ama; Müjde AR & İsmet AY ve diğer castın bunu bir Tiyatral vari de izlenir kılmış olduğu yadsınmamalı..

Loverman avatar Loverman 19 Mart 2010 22:16:03

8

müjde ar klasiklerinden bir tanesi. müjde ar ve ismet ay ın üstün oyunculuğu ile psikoloji, kadın ve zayıf adalet  konuları üzerine yapılmış sayılı filmlerden. tebrik ederim

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 10 Aralık 2009 10:20:12

7

İnsan Müjde Ar'ın filmlerini izledikten izleyesi geliyor, özellikle Asılacak Kadın, çok etkileyici bir senaryo ile oyuncuların göstermiş olduğu enfes bir filmdir. Toplumda kadınlara verilen değerin ne kadar az olduğu ve bu yozlaşmanın açık bir örneği olan proje o dönemde bu kadar yasak yemesine hiç şaşırmadım. Hem romanı, hemde filmi bir dizi yasaklara kurban gitmiş olması, ne kadar gerçekleri yansıtmak istemiş olmasına çok güzel bir örnektir. Gözardı edilen kapılar ardından ne iğrençlikler yaşandığını görmeyenler ya da görmek istemeyenler elbet bu yaptıklarınının bir gün yanlış olduğunu anlayacaklar fakat giden zaman geri gelmeyecektir.

t_tanjun 05 Aralık 2009 02:44:12

İyi film. Ama benim en çok aklımda kalan Şükriye Atav'ın performansı olmuştur. Çok çok çok iyiydi..

Yandex.Metrica