Berdel

7,94

( 15 kişi yorum yaptı )

Berdel

Sinema Filmi

1990

Kendisini adadığı kocasına, çocuklarına ve yuvasına karşılık Hanım’ın payına hep acı düşer. Çünkü peş peşe beş doğuma rağmen kocasına bir erkek evlat verememiştir. Erkek babası olamadığı için mutsuz olan Ömer, karısını çok sevmesine rağmen yörede doğal sayılan bir yönteme başvurur ve eve bir kuma getirmeye karar verir. Ancak evlenebilmek için gerekli başlık parasını sağlayacak durumda değildir. Kuma olarak aldığı kadının babasına kendi kızlarından birini verecektir. Henüz 15’indeki genç Beyaz, sevgilisiyle kurduğu hayalleri öldürerek gözyaşları içinde “Berdel” olarak verildiği yaşlı ve hastalıklı adamla evlenmek zorunda kalır. Ancak dram henüz bitmemiştir.

Ödüller

En İyi Film (Valencia Film Festivali-1991)

En İyi 2. Film (6. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği-1992)

Ekip

Yapımcı Bülent Hekimoğlu (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ahmet Altunterim (Yapım Asistanı)
Ertan Sımsıkı (Set Amiri)
Kamera Ekibi Metin Erdoğdu (Kamera Asistanı)
Makyaj Ekibi Suzan Ustan (Makyaj)
Ses Ekibi Mehmet Kılıçel (Ses Kayıt)
Seslendirme Ersin Sanver (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Tapev (Yapım)
STM Film (Yapım)

Son Yorumlar (15)

Göztepe avatar Göztepe 04 Şubat 2017 19:21:10

10

Tarık Akan gerçekten usta bir oyuncu böyle donuk roller gerçekten varlığıyla bile yakışıyor. Filmde herşey erkek çocuk uğruna yapılıyor kızı berdel yapılıyor kuma getiriliyor üstüne. En beğendiğim sahne kuma karısınında kızı olunca çılgına dönen Tarı k Akan'ın hayvanları vurup bırakması odunları sinirli sinirli kırması oldu. Hem Türkan Şoray hemde Füsun Demirel rollerinde başarılıydılar. Sadece filmin görüntü kalitesi kötü yönetmeni ve senaryosu sağlamdı.

didemgeyik avatar didemgeyik 16 Eylül 2016 22:25:02

Ben bu fil.de oynadığında 11yasindaydim benim için çok güzel anılar helede bugünkü Tarık alanın ölüm haberi beni yıktı çok üzüldüm mekanı cennet olsun nurlar içinde yatsın

performer avatar performer 23 Temmuz 2011 13:45:07

8

ne kadar çağdaş bir film. işte bir atıf yılmaz filmi olduğu her halinden belli, filmin sonundaki jenerikte  "veteriner nezaretinde kullandığımız hayvanlara en küçük bir zarar gelmemiştir" yazıyor. filmde bir tavşan ve bir keklik'i  avlama s ahneleri'nin gerçek olmadığını öğrenmiş oluyoruz.

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 12 Şubat 2011 18:03:02

9

Yurdumuzun özellikle doğu bölgelerinde doğurganlık oranının düşürülerek nüfus artış hızının kontrol altına alınabilmesi amacıyla Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı tarafından yürütülen bir kampanya kapsamında Atıf Yılmaz'a sipariş edilmiş filmd ir.İsminden de anlaşılacağı üzere film,aşiret ve ağalık düzenine, insanların kaderini doğmadan tayin eden töre ve geleneklere keskin eleştiriler getiren oldukça didaktik bir yapımdır.Hepimizin bildiği gibi kan davası,namus cinayetleri,erkek çocuk özlemi veya kadının ikinci sınıf insan muamelesi görmesi gibi artık kronik hale gelmiş zihniyet çarpıklıkları önceden beri sinemamızda defalarca işlenmiş konulardır.Ancak günümüzde hala ülke gündeminde töre cinayetleri önemli bir yer tutuyor ve Mutluluk gibi bir film çekilebiliyorsa sinemamız kitleleri eğitme işlevini yerine getiremediği söylenebilir.Ya da eğitilmek istenen kitle ağır bir cehalet ve önyargı duvarı ile örülü olduğu için ne yapılsa sonuç vermemektedir.Berdel,yukarıda da belirttiğim gibi alabildiğine didaktik,eğitme-öğretme misyonu üstlendiğini bağıra bağıra haykıran bir film.Evet,sinema elbette ki sadece insanları günlük yaşamın stresinden iki saatliğine uzaklaştırıp eğlendiren,güldüren,heyecanlandıran,korkutan vs. bir boş zaman uğraşısı değildir.Sinema elbette ki çağın ve toplumun aynasıdır.Kitleleri eğitme,etkileme ve yönlendirme gücü çok yüksek bir kültürel silahtır.Toplumsal ve sosyal yapıya ilişkin çarpıklıklar ve adaletsizlikler sinema yolu ile gösterilecek,tartışmaya açılacak ve çözümler önerilecektir.Ancak ben yine de Berdel gibi kara gözlükleri ve elinde ince değneğiyle öğretmenliğe soyunmuş,direkt olarak mesaj verme amacı güden filmlere hiçbir zaman ısınamadım.Yani ''Hey millet!bakın bu filmde çok önemli sorunlara değinildi,çok büyük siyasal mesajlar veriliyor,kimsenin değinmeye cesaret edemediği konulara biz cesurca parmak bastık,ona göre ciddiyetiniz takının,şımarmadan izleyin,üzülmeye ve yüreklerinizi parçalanmasına hazır olun'' gibisinden seyircisini önceden yönlendiren filmlere..Bir başka ifadeyle bütün gücünü işlediği konunun öneminden alan,sinema heyecanı ve coşkusunun ikinci planda olduğu o yüksek derecede önem ihtiva eden filmleri bir türlü sevemedim.Berdel filmi ile ilgili son söyleyeceklerim oyunculuklar üzerine.Türkan Şoray son derece yapmacık ve kötü.Hele bir ''oy oy oy oy'' diye dövünme sahnesi var ki yoldan Hatice Teyze'yi çevirip oynatsanız daha kötü olamazdı herhalde.Tarık Akan ise sadece görüntü olarak var.Yani var ama yok.Füsun Demirel ve Taner Barlas her zamanki gibi iyi.Mine Çayıroğlu hiçbir zaman iyi olamadı zaten.

arafaresi avatar arafaresi 10 Eylül 2009 10:13:09

Maalesef ülkemizde yer alan acı bir konuya parmak basılmış çok güzel bir anlatım ustaların performansı ise mükemmel

ulaş34 avatar ulaş34 19 Şubat 2009 02:37:02

8

Türkan soray ve tarık akan'ın oynadığı filmde doğuda yaşanan gerçek hayatımızda'da gördüğümüz genellikle daha eski zamanlar evli olduğu halde üştüne kuma getirmeler.Bir adam'da bu sebep'len karısının erkek çocuk doğurramadığı için yeni bir kadın'dan ümit duyarak ondan erkek çocuk doğurmak için 2 eşli yaşar.Doğu yöremizde bu tür olaylar çok olmuştur.Çahilce insanların bu tür zihniyetin düşürceleri bu tür kötü örnek oluşturmaktadır.Bu filmde'de bu konu işleniyor.Beyendiğim güzel bir filmdi.Sosyal içerikli bir yapım.

Yandex.Metrica