Amerikalı

7,02

( 30 kişi yorum yaptı )

Amerikalı

Sinema Filmi

1993

Başında kovboy şapkası, ayağında ünlü Dallas tipi çizmeleriyle, yıllardır ayrı kaldığı ülkesi Türkiye'ye dönen bir dolar milyarderinin öyküsü. Hapishaneye düşer. Bir yolunu bulup hapishaneden kaçmayı başarınca, rüyalar ülkesi Amerika'ya gider. Yirmi yıllık sürede servetinin hesabını bilemeyecek kadar zengin olup Amerika'da "Şeref the Turk" adıyla da ün yapan işadamı, geçmişteki ihanetin intikamını almak için Türkiye'ye dönüş yapmıştır.  Türkiye'ye ayak bastığında, karmakarışık bir "Küçük Amerika" ile karşılaşır. Melek'i ararken, cinsellik ve şiddetin iç-içe yaşandığı olağanüstü bir maceranın ortasında bulur kendini.


Kültür Bakanlığı ve Kanal 6 katkılarıyla.

Künye

Yönetmen Şerif Gören
Senaryo , ,
Yapımcı Şerif Gören , Mine Vargı
Müzik Volkan Gücer
Görüntü Yönetmeni Erdoğan Engin
Vizyona Giriş Tarihi 08 Ekim 1983
Süre 92 dk
Tür Aksiyon, Duygusal, Erotik, Komedi, Macera, Müzikal, Polisiye
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Acı , Aşk, Ayrılık , Cinsellik, Dallas, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Kurgu (30. Antalya Film Şenliği-1993)

Ekip

Kurgu Şevket Ünsal (Kurgu)
Hakan Akol (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Zeki Utkan (Sanat Yönetmeni)
Zeki Utkan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Selahattin Koca (Yapım Amiri)
Sibel Voskay (Set Asistanı)
Ayşem Pelin Aktan (Set Asistanı)
Kamera Ekibi Sinan Güngör (Kameraman)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Canan Göknil (Kostüm Uygulama)
Canan Göknil (Kostüm Ekibi)
Makyaj Ekibi Hakan Kültür (Makyaj)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Müzik ekibi Aysel Gürel (Söz Yazarı)
Diğer Ertan Sımsıkı (Set Teknisyeni)

Firmalar

Filma Cass (Yapım)
Anadolu Filmcilik (Yapım)

Son Yorumlar (30)

by_yeti avatar by_yeti 19 Nisan 2016 00:47:21

9

Biraz Temel İçgüdü biraz Evde Tek başına biraz Özel Bir Kadın gibi filimlerden esinlenilmiş ama daha sonra Şener Şen klasiği ön plana çıkarılmış, bol kahkahalı eğlenceli bir film.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 29 Temmuz 2015 13:34:58

7

Eğlenceli çılgın bir komedi macera filmi şener şen ve lale mansur iyi bir ikili olmuş ümit ünal senarist olarak iyi iş çıkarmış izlemeye değer iyi sayılabilecek bir film.

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 17 Ocak 2014 12:02:58

10

yeşilçam kendinden çıkıp böyle diğer ülke filmlerine benzediği an ve bu filmi oynayanlar yeşilçamın önemli kişileri olunca insanın içi cız ediyor.olmaması gereken filmlerdendi bence

Kpax08 avatar Kpax08 05 Ekim 2013 21:01:19

Keşke Şener Şen olmasaydı dediğim filmlerden birisi, filmin eleştirilecek pek bir bir yönü yok.. Bir otobüs yolculuğunda uykunuz yoksa yol bitsin diye izlenecek, gişe yapsın diye yapılmış bir film.

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 19 Ekim 2012 13:30:08

Ancak denk gelirse izleyecegim filmlerden biri. O'nun dışında çok anlam yüklenmemeli

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 09 Nisan 2012 18:26:04

7

Amerika'dan çok zengin bir işadamı olarak geri dönen son derece çılgın yerinde duramayan ve herşyede bir eğlence bulan bir adamın hayat hikayesini yansıtmış bir film. "Şeref" Şener Şen Türkiye'ye dönmüş çok büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Yolda başına olmadık şeyler gelir hayat kadını olarak arabasına aldığı bayan karısı çıkar "Melek" Lale Mansur. Şeref'in maziden kalan bir düşmanı vardır "Hamit" Taner Barlas başına beladır onun. Bir yandan Şeref'in peşindeki gazeteci müptelası. Sonradan karısını tanımasıyla değişen bir hayat ve çılgınca kovalamacalar. Bir yandan Şerefi takip eden dinleyen polisler  ve finalde helikopter'e çaarpmasıyla patlayan helikopter ve araba içinden sağ kurtulan Melek ile Şeref onları türlü zorluklarda yardım eden biricik oğulları. Film final sahneleri hareketliliği ve birkaç komik sahnesi dışında boş bir film diyebiliriz. Yönetmen Şerif Gören bence bu filmi Komedi-Aksiyon tarzı bir deneme şeklinde yapmış. Fakat bir türlü ayarı tutmamış tamamlanamamış tempo ve hareketlilik tutmuş fakat komedi olarak uyum sağlayamamış. Şener ustanın pek yapacağı birşey yok onun üstün oyunculuğu bile pek filmi kurtarmaya yetmemiş. Yinede benim  biraz zevk alarak izlediğim bir film oldu filme ortalama 7 puan veriyorum..

Yandex.Metrica