Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ali Ercan

Ali Ercan

Doğum Yeri : Niğde

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1931

Hakkında :

Ali Ercan, 1931 yılında Niğde’ye bağlı İçmeli Köyü’nde doğdu. Küçük yaşlarında anne ve babasını kaybetti. Sekiz yaşından itibaren çalıp söylemeye başladı. Zamanla çevresindeki saz ve halk şairlerinden öğrendikleriyle beste yapmaya, bağlamasını daha iyi çalmaya başladı.

On sekiz yaşında İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanır ve burada çalışmaya başlar. Bir süre sonra bu görevinden ayrılır ve serbest olarak çalışmaya başlar. Asker ocağında yurdun farklı yerlerinden gelen, bağlama çalan ve türkü söyleyen insanlarla tanışma imkanı bulur. Dolayısıyla askerde iken ufkunu genişletir ve bilgisini oldukça artırır. 1962 yılında "Karakaş Gözlerin Elmas" türküsü ile tüm yurtta tanındı. 1964 yılında ilk plağı olan "Adana’ya bir kız geldi gördün mü" yü çıkardı. 1965 yılında hazırlamış olduğu "Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri" kitabı Niğde il basımevi tarafından basıldı. Aralarında "Karakaş Gözlerin Elmas" ve "Adaletin Bu Mu Dünya" nın da olduğu 300 kadar eseri bulunmaktadır.
sinemaperver

15 Ekim 2018 19:01

Süper bir kişilik Allah hayırlı uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

SarpBayhan

15 Eylül 2017 15:48

Üstat eskiden bir türkücü olmasına karşın son yıllarda oynadığı dini diziler sayesinde daha çok tanınmıştır. Özellikle Kanal7 için çekilen Çeşme, Medine gibi dizilerde Dindar ve temiz bir insanı çok başarılı oynamıştır. Sağlıklı ömürler dilerim.

Cevap Yaz

kemre_emre_76@hotmai

4 Mayıs 2011 13:02

Sesi çok güzel. Hele son yılarda oynadığı filmler...

Cevap Yaz

delikadir39

1 Şubat 2011 16:34

Dini filmlere yakışan bir oyuncu.Sadece bir kişinin yorum yapması üzücü.

Cevap Yaz

mimarsinan

7 Mart 2008 15:13

Ali Ercan, çok küçük yaşta hem öksüz hem yetim kalmış, küçük yaşta eline aldığı sazıyla, bir dönem radyoevi sanatçılığı yapmış,  türküler söylemeye başlamıştır. 1960 yılların hemen başlarından itibaren o yanık, kavruk ve insanın içine işleyen sesiyle tüm Türkiye'yi sarsmış, gönülleri fethetmiştir. Bugün 50 ve üzeri yaştakilerin; Adaletin Bu mu Dünya, Zeynebim Almanya'nın Yolunu Tuttu, Karakaş Gözlerin Elmas, Kırat Gemini Almış Yol mu Dayanır gibi türküleri dinlediğinde gözlerinden yaşlar akmamasına imkan var mı. Bu son yıllarda ilahiler söyleyen, ilahi tarzında yaşam süren Ali Ercan'ın, 1965 ten itibaren bilebildiğim kadarıyla, sade, sakin ve mütevazı bir duruşu olmuştur. Medine, Hacı gibi filmlerde sesi kadar oyunculuğunu da konuşturmuştur. Kendisine huzurlu günler dilerim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica