Hilal Saral Ünalan

Doğum Tarihi 1 Ocak 1971

Biyografisi

Hilal Saral, 1971 yılında doğmuştur. Annesi çok iyi bir sinema izleyicisi imiş ve ona hamileyken Türkan Şoray’ın bir filmini izlemiş ve o karakteri çok beğendiği için de “Hilal” adını koymuş. Lise yıl larında yaz tatilinde 2 ay bir fotoğrafçıda çalışmıştır.

İlk olarak babasının akrabası olan “Altın Portakal Film Festivalinin fikir babası”, yönetmen Behlül Dal’ın yanında asistan olarak çalışmaya başladı. Behlül Dal’ın çok uzun yıllar asistanlığını yaptı. Daha sonraları Ertem Göreç, Yılmaz Atadeniz, Oksal Pekmezoğlu gibi yönetmenler ile de çalıştı.
1998 yılında “Aynalı Tahir” dizisiyle yönetmenliğe başladı.

2006 yılında Uğur Arslan’ın çok sevilen şiirinden yola çıkılarak Osman Yağmurdereli’in yapımcılığında senaryolaştırıldıktan sonra Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen “Karagümrük Yanıyor” adlı dizi filmde oyuncular; Uğur Arslan, Sinem Öztufan, Özlem Yılmaz, Mesut Akusta, KamilSönmez gibi oyuncular olmuştur.

2012 yılında yönettiği “Kuzey Güney” adlı dizide Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşçil, Merve Boluğur, Mustafa Avkıran, Semra Dinçer, Zerrin Tekindor, Hale Soygazi, Kaan Taşaner rol almıştır. 2014 yılında Kıvanç Tatlıtuğ, Farah Zeynep Abdullah, Fahriye Evcen’in başrollerde oynadığı “Kurt Seyit ve Şura” adlı dizi filmin yönetmenliğini yapmıştır.

Hilal Saral, 2004 yılından beri Murat Ünalan ile evlidir.

Ekim 2015 ayında Star TV'de gösterilmeye başlayan, yönetmenliğini Hilal Saral'ın yaptığı baş rollerinde Burak Özçivit ve Neslihan Atagül'ün oynadığı "Kara Sevda" adlı dizide Zerrin Tekindor, Melisa Aslı Pamuk, Kaan Urgancıoğlu, Burak Sergen, Kürşat Alnıaçık da oynamıştır.

Yönetmen (23)

Son Yorumlar (6)

mansuryildirim avatar mansuryildirim 04 Ağustos 2014 04:16:24

8

Aşkı memnu,fatmagülün suçu ne,elveda derken ve kuzey güney ile aynalı tahirin en iyi bölümlerini çekmiş balşarılı kadın yönetmemiz.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 09 Ekim 2010 00:14:10

2

Hilal Saral Ünalan benim pek beğenmediğim kadın yönetmenlerinden biridir. En iyi yapımı şöyle göz attığımda yıllar önceki Aynalı Tahir dizisi.Ses getiren 2 dizisi daha var Aşk-ı Memnu ve Fatmagülün suçu ne gibi.Fakat bunlara dizi bile diyemiyorum zat en Türkiye, nin yarısı böyle düşündüğüne eminim.Ayrıntıya girmeme gerek yok anlayan anlamıştır zaten.Eğer böyle devam ederse Hilal Saral Ünalan kariyerine nokta koymak zorunda kalır bana göre. Çünkü son yönetmenliği yaptığı  2 dizi reyting bakımından had safhada fakat sanatsal bakımından sınıfta kalmıştır.Bir an önce toparlanıp iyi diziler çekmesi ve kariyerini yükseltmesi dileğiyle....

cakırr 02 Kasım 2008 11:04:11

10

bencede iyi bir yönetmenn özellikle aynalı tahirr dizisi süPPErdii  tekrar o diziyi başlatsa bnce dizi tutarr reytinng tavann yaparrrrr lütfenn başlatsınnnn aynalı tahiri

Yandex.Metrica