Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Özkan Karaca

Özkan Karaca

Doğum Yeri : Malatya

Doğum Tarihi : 21 Mayıs 1977

Eğitim : Lise

Hakkında : Araştırmacı, Yazar, Yapımcı, Yönetmen Özkan Karaca, 1977 Malatya doğumludur. İlköğrenimini İstanbul’da Güngören İlkokulunda (1988), Ortaokulu Güngören Ortaokulunda (1992), Lise öğrenimini Zeytinburnu Cevizlibağ Tekstil Teknik Meslek Lisesinde (1996) tamamlamıştır. Yazı dilini ve edebiyat ilgisini geçen yıllar boyunca sürdürerek üslubunu geliştirdi. İlk makalesi 18 yaşlarında yerel bir gazete de köşe yazarlığı ile başlamıştır. Kanal 7 televizyon kuruluşunda aktüel kameramanlığı yapmış, askerlikten sonra da bir süre bu kuruluşta çalışarak iş değişikliği dolaysı ile ayrılmıştır. Daha sonra televizyon ve dizi filmlerin setlerinde önce kameraman asistanlığı, ardından başta Kurtlar Vadisi Pusu dizisi olmak üzere günümüze değin prodüksiyon çalışmalarında kameraman olarak aktif olarak yer almıştır. Profesyonel olarak objektifine aldığı doğayı ve insanları fotoğraflamaktadır. Çeşitli işlerde çalıştı ve ticaretle uğraştı. 2010 yılından itibaren belgeseller yapmaya başladı. Ülkemizin yaptığı hizmet ve yardım faaliyetlerini çeşitli STK kuruluşları ile bir çok ülkelerde bulunarak görüntülemiştir. Şiir ve makaleleri; Aktüel, Ay Vakti, Fikir Yolu, Güllük, Hicran, İlkadım, İslami Edebiyat, Kara Kalem, Kumru, Küskün Akasya, Maki, Mavera, Sarı Çiğdem, Şiir Merdiveni, İmbik, Yüz Akı dergilerinde yayınlanmıştır. Ulusal akademik; Amisos, Mecmua, Akra Kültür Sanat Edebiyat, Belgi, Tarih Araştırmaları, Al Farabi Sosyal Bilimler gibi dergilerde hakem ve yazarlık yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuş tebliğleri bulunmaktadır. Halen; yakınçağ tarihi, Balkanlar ve Ortadoğu, Osmanlı müesseseleri ve medeniyeti tarihi, genel Türk tarihi, sanat, medya ve sinema konuları üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Sinema diline vakıf olarak, kamera plan ve acı tekniğini kavrayarak hikâye tasvirini birleştirmesi ile film senaryoları da yazmaktadır. Tarihsel duygu ve günümüzün yaşamsal kodlarını açarak ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmaya yönelik çeşitli belgesel filmleri üretirken, bir yandan da kaliteli bir teknik alt yapı oluşturan kuruluş: Atlantik Medya ve Prodüksiyon şirketinde belgesel, dizi, televizyon filmlerine yönelik yapımcı ve yönetmen olarak faaliyetini sürdürmektedir. 2017 yılında kurulan MSF Basın Yayın Prodüksiyon Eğitim Hizmetleri şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak faaliyetine devam etmektedir. Türkiye Yazarlar Birliği, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), Türkiye Gezginler Derneği ve İzollu Vakfı üyesidir. ESERLERİ: Aynalar, İki Kanat Yayınları, İstanbul (2007) Dövüştüler, Götürüldüler, Dönemediler: Esarette Kalanlar, MSN Yayıncılık (2016) Kanlı Şarap, Küflü Ekmek: Sömürgecilik, MSN Yayıncılık (2016) Dinlerde, Mitolojilerde, Savaşlarda: Kurban, MSN Yayıncılık (2017)

Web Sitesi : www.msfproduksiyon.com.tr

İlgili Filmler

Resimleraysekayacan

22 Mayıs 2011 22:17

Genç bir edebiyat ve sinema tutkunu olarak Özkan beyi iyi bir kalem sahibi olarak bir kaç yerde yazılarını okuyarak tanımıştım. Önemli ve başarılı işlerde kameramanlık yaptığını bilmiyordum. Umut vaat eden, ufuklara yönelen insandır. Edebiyatcı olarak ileride yönetmen veya kameraman olarak toplumun yararına dokunan büyük eserlere imza koyacağına inanıyorum. Gayretin ve çalışmaların hep sürmesi dileğimle. Ayşe Kayacan

Cevap Yaz

vefahas

12 Haziran 2010 01:38

Benim gelecekte iyi bir noktaya ulaşacağını inandığım büyüğümdür. kamera bilgisi ve edebiyat derinliği ile hayran olduğum hocamdır. yolun ve gayretin hep açık olsun.

Vefa

Cevap Yaz
Yandex.Metrica