Yasemin Yalçın

Gerçek Adı Yasemin İlbey
Namı Sürahi Hanım
Doğum Tarihi 5 Ağustos 1959
Doğum Yeri Malatya

Biyografisi

Yasemin Yalçın, (d. 1959, Malatya) Türk tiyatro oyuncusu, komedyen. Birçok film ve tiyatro oyunları bulunan oyuncu, 2009 yılında Suzan Kardeş tarafından çıkarılan Makyaj Odası Şarkıları albümünde sesl endirdiği Taht Kurmuşsun Kalbime adlı şarkı ile albümde yer almıştır. Kızı Eda'nın şeker hastalığına yakalanması sonrasında tiyatroya ara vermiştir. Daha sonra Oyunun Oyunu adlı tiyatro oyunuyla tiyatroya geri dönmüştür. 1991 yılında En İyi Komedyen ödülünü almıştır. Yasemince adlı kült tv klasiğinde yıllarca değişik karakterler canlandırmıştır. En bilinenleri Sürahi Hanım, Kakılmış, Şüayip, Alican ve Başbayan'dır. Ünlü tiyatrocu İlyas İlbey'le evlidir.

Oyuncu (20)

Son Yorumlar (35)

Arsivci86 avatar Arsivci86 04 Mayıs 2019 18:54:56

10

Yeryüzüne inmiş en komik simalardan... İster Tiyatro, İster Sinema, İster TV olsun, onsuz bir Türk Komedisi düşünülemez... Sağlık diliyorum kendisine en çok... Onu çok seviyorum...

SarpBayhan avatar SarpBayhan 27 Ağustos 2017 03:18:07

Yasemin hanım gerçekten komik bir kadın. Özellikle rahmetli Kemal Sunal ile birlikte oynadıkları Talih Kuşu ve Varyemez filmlerindeki oyunculuğu çok iyidir. Gerçek tanınması İnce İnce Yasemince ile olmuştur. Hele ki Şuayip tiplemesi gerçekten efsane idi. Sonraki yıllarda bu programın tekrarlarını yapsa da 1994 yılında KanalD'de yayınlanan versiyonu gibi olmamıştır hiçbir zaman. Büyük kızı Eylül'de bir dönem ekranlarda dans yarışmasına katılmış ve oyunculuk yapmıştır. Kendisi Yasemince programından tanıdığımız İtilmiş karakteri yani İlyas İlbey ile evlidir. Çiftin bir kızları daha vardır bildiğim kadarıyla. Yasemin Yalçın'a mutluluklar diliyorum.

saralarda avatar saralarda 28 Ocak 2017 20:17:54

Özellikle 90'ların sonu 2000'lerin başlarında fenomen bir isimdi

Yandex.Metrica