Yasemin Yalçın

Gerçek Adı Yasemin İlbey
Namı Sürahi Hanım
Doğum Tarihi 1 Ocak 1959
Doğum Yeri Malatya

Biyografisi

Yasemin Yalçın, (d. 1959, Malatya) Türk tiyatro oyuncusu, komedyen. Birçok film ve tiyatro oyunları bulunan oyuncu, 2009 yılında Suzan Kardeş tarafından çıkarılan Makyaj Odası Şarkıları albümünde sesl endirdiği Taht Kurmuşsun Kalbime adlı şarkı ile albümde yer almıştır. Kızı Eda'nın şeker hastalığına yakalanması sonrasında tiyatroya ara vermiştir. Daha sonra Oyunun Oyunu adlı tiyatro oyunuyla tiyatroya geri dönmüştür. 1991 yılında En İyi Komedyen ödülünü almıştır. Yasemince adlı kült tv klasiğinde yıllarca değişik karakterler canlandırmıştır. En bilinenleri Sürahi Hanım, Kakılmış, Şüayip, Alican ve Başbayan'dır. Ünlü tiyatrocu İlyas İlbey'le evlidir.

Oyuncu (16)

Son Yorumlar (29)

vatansever10 10 Eylül 2014 21:08:29

nesiller,düşünceler hızla değişiyor. eskıden yasemınceyı severek ızlerdık ama sımdıkı nesıl fazla sevmedıgı ıcın program tutmuyor....

veritas avatar veritas 23 Ocak 2012 20:02:01

10

bence ülkemizin en iyi kadın komedyeni.yıllardır aynı tempoda hiçbir değişikliğe uğramadan oldukça ilginç karakterleri canlandırdı.her role gayet başarılı bir şekilde bürünebildi.hani kendisini tanımasam canlandırdığı karakterlere ayrı ayrı bakıp kes inlikle bu kişi o kişi değildir, olamaz derdim.gerçekten yetenekli ve sevdiğim bir oyuncu.

Konyali_ERSIN avatar Konyali_ERSIN 13 Mart 2010 21:10:03

Yasemin Yalcin tiyatro olsun televizyonda olsun her nerde oyunculuk sergiliyorsa üstün performansiyla bir numaradir kesinlikle.. Komedi dalinda cok basarili.. Onu her zaman takip etmisimdir, her ne kadar eskisi kadar dizide rol almiyorsa. Ümid ediyor uz ki tekrar Yilmaz Erdogan'li bir senaryo ile bir dizide görmek nasip eylesin.. Basarilar diliyorum. Saygilar.

Yandex.Metrica