Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!


yusuf ekşi

12 Mayıs 2010 00:16

Bisiklet Hırsızları    [01/04/2009 - 19:14:04]

Bisiklet Hırsızları, II. Dünya Savaşı'nın yenik İtalya'sının yoksulluğu, çaresizliği, umut ve umutsuzluğudur. Oscar Ödüllü Bisiklet Hırsızları, Roma Açık Şehir'dekine benzer şekilde savaşın etkilerini konu alır. Bu sefer anlatılan öykü, savaş zamanında değil savaşın bitiminde geçer ve savaş sonrası yaşanan ekonomik bunalımı ve işsizliği anlatır. Bisikleti çalındığı için işinden olacak olan Ricci'nin, hırsızı ve bisikletini oğluyla birlikte arayışını konu edinir. Film yeni sinema hareketlerinin oluşmasına neden olan İtalyan yeni gerçekçiliği için bir başlangıç filmi yada manifesto filmi olarak kabul edilir.

Bütünüyle alt sınıf insanlarının umutsuz dünyasında gelişen filmin hikayesi, savaş sonrası uzun süre işsiz kalmış yoksulluk içindeki ailesi için çıkış yolu arayan Antonio Ricci adında yoksul bir babanın çaresizliğini konu alıyor. Ricci, sonunda işsizlik kurumundan bir iş bulur. Bu iş, duvarlara afiş yapıştırmaktır ve işini zamanında yapması için de bisikleti ile gitmesi gereklidir. Ricci evin eski çarşaflarını satar ve bir bisiklet alır. Ancak ilk iş gününde Ricci'nin bisikleti çalınır. Ricci, yanına küçük oğlunu da alarak bisikletini çalan hırsızın peşine düşer. Bisiklet pazarı, yoksul mahalleler ve Katolik Kilisesi'ndeki çaresiz arayışlarından sonra bisikleti bulamazlar. Ricci işini kaybetmemek için bisiklet çalmaya karar verir. Onurunu yoksulluk karşısında çiğnemeye iter. Yoksulluk karşısında insanlık onurunu feda etmenin verdiği eziklik ve tereddütle bisiklet çalmaya yeltenen Ricci, hemen yakalanır ve bir anda aşağılık ve nefret edilen bir insan haline gelir. Filmde savaş sonrası İtalya'nın durumu, işsiz bir adam üzerinden anlatılıyor. Roma'nın fakir mahallelerinde bisikletini, dolayısıyla da yeni ve iyi bir hayata başlama umudunu kaybeden Ricci ve oğlu Bruno, toplumsal gerçekçiliğin tüm ağırlığını işsizlik ve yoksulluk atmosferiyle gözler önüne seriyor.

Filmde insan ve toplum, baba ile oğul arasındaki ilişkiler insanın içine işleyen bir anlatımla her sahnede yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Baba ve oğulun arayış rotasındaki neredeyse tüm sosyal manzara alabildiğine umutsuz bir öyküyü ve naif bir sinemayı ortaya çıkarmıştır. Asla eskimeyecek bir film olan Bisiklet Hırsızları, gerçekçi değerler sıralamasına da imza atıyor. Yönetmen Vittorio De Sica, ekonomik durumun neredeyse tüm ahlaki değerlerden üstün olduğu mesajını vererek "Bisiklet Hırsızları" filminin çağını aşan bir klasik haline gelmesinde biçiminin sadeliği kadar önemli bir katkıda da bulunuyor. İzleyenleri gerçekçiliğiyle alaşağı eden minimalist sinemanın belki de en iyi örneği denebilecek Bisiklet Hırsızları, sosyal gerçekçi sinema adına çarpıcı bir başyapıttır.

Cevap Yaz

emreturkeri

4 Ekim 2009 09:18

Merhamet, saygı ve derin sevgiden uzak, medeniyetin "m'sini" ağzımıza almakta güçlük çektiğimiz günümüz Türkiyesinde iyi bir kalbi dost tutabilmek zordu. Yusuf Ekşi o kalptende iyi çıktı. Demir Leblebi dizisinin kamera arkasından önüne desteğini esirgemeyen sevgili Yusuf Ekşiye teşekkür etmek gerekir.

Cevap Yaz

adnankurkcu

9 Mayıs 2008 13:54

Beypazarı'nda Dur Yolcu dizisinde çalıstık.Oyunculugun yanı sıra karakter ve kişiligide süper bir abimiz.

Cevap Yaz

| S z R |

24 Nisan 2008 18:33

Çok iyi bir oyuncu

Cevap Yaz

harun0019

4 Mayıs 2007 04:48

filmlerini beğeniyle izliyoruz. başarılarının devamını dileriz

Cevap Yaz
Yandex.Metrica