Dursun Ali Sarıoğlu

Doğum Tarihi 1 Ocak 1936
Ölüm Tarihi 2 Nisan 2018
Doğum Yeri Çayeli-Rize
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

Ekonomik nedenlerle ilköğretimden sonra eğitim alamayan Dursun Ali Sarıoğlu, 10 yaşlarındayken İstanbul'a gelerek vasıfsız çocuk işçi olarak birçok işte çalıştı. 1960'lı yılların ikinci yarısında açı lan bir tiyatro oyunculuğu sınavından başarıyla çıkarak çeşitli tiyatro topluluklarında 30 civarında rolde oynadı. Kamerayla geç tanışan sanatçı, 1982 yılından itibaren sinema ve dizi filmlerde çeşitli roller üstlendi. Karakter oyuncusu olan Sarıoğlu, genellikle "Karadeniz tiplemeleri"yle tanınmaktadır. Ancak en bilindik rolleri, 1992'de rol aldığı "Ana" adlı dizide, "Çat çat çat, kel Behzat!" ve "Yaşasın kötülük!" replikleriyle tanınan mafya babası "Kel Behzat" karakteri, 1996 yılında rol aldığı "Tatlı Kaçıklar" adlı dizideki "Tarumar" adlı mafya babası karakteri ve "Yasemince" programında canlandırdığı komiser karakteridir.

Oyuncu (48)

Son Yorumlar (13)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 07 Nisan 2018 16:05:06

Sinemaya yatkın bir duruşu ve görünüşü vardı. 1982 de başlamış sinemaya, Halbuki 70 lerde olma şansı olsa daha çok yapımda rol alacağı kesindi. Kel Behzat karakteri ile hatırlanır.Sessiz sedasız göçüp giden oyuncularımızdan. Nur içinde uyusun. Allah Rahmet Eylesin.

Göztepe avatar Göztepe 07 Nisan 2018 01:15:52

10

Usta bir oyuncu olmasının yanısıra çok sempatik bir oyuncuydu tatlı sert roller ona çok yakışırdı. İlkokul mezunu olmasına şaşırdım demekki içinde sanat aşkı varmışki mezuniyetine rağmen kendisini yetiştirmiş büyük kayıp Allah rahmet eylesin.

Sinemaagresif avatar Sinemaagresif 03 Nisan 2018 18:22:53

9

Nasıl unutulur o İnce İnce Yasemincede ki tonton komiser rolü...Sonrasında ise Haşmet karakterine hayat vermişti... Tatlı sert rollerin en iyi isimlerinden ve yaşarken değeri bilinememiş benim de sürekli soyadı sağıroğlu mu sarıoğlumu diye karıştırd ığım sinema, tv ve tiyatronun büyük çınarı idi... Allah rahmet eylesin nur içinde yat Dursun Ali Sarıoğlu....

Yandex.Metrica