Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Seyhan Karabay

Seyhan Karabay

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 22 Şubat 1946

Ölüm : 2020-04-17

Hakkında : 1946 yılında doğmuş olan Karabay, mandolin ve akordiyonla müziğe başladı. Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la 60'ların başında amatör bir grup kurmuş olmasının yanında babasının tiyatrosunda da müzisyenlik yaptı. Çeşitli orkestralarla profesyonelliğe adım atan Karabay'ın Karaca'yla çalışmaları Apaşlar'la başladı. Kardaşlar'da grubun sesörgüsüne ıklığ ile getirdiği katkı, Kardaşlar'ın özgün bir Anadolu Pop oluşumu olmasında büyük rol oynadı. Ersen-Kardaşlar döneminin sonunda grubun gerçek anlamda dağılmış olmasına rağmen kendi adı altında Kardaşlar'ı devam ettirmek istedi. 1974 yazına doğru Aydın Çakuş (gitar), Ali Rıza (bağlama, yaylı tambur, cura, vurgulu tambur) ve Ayzer Danga (davul)'dan oluşan yeni Kardaşlar'ı kurdu. Bu güçlü fakat kısa ömürlü kadroyu takiben topladığı yeni Kardaşlar ile Selda'ya eşlik etti. Bu kadroda Atilla Engin (vurmalılar), Nuri Bora (gitar) ve Elvan Aracı (trombon, bağlama, org) bulunuyordu. Selda ile beraber bir parça kaydeden bu grup hemen dağıldı. Ekim 1974'te kendisinin ve Perihan Savaş'ın oynadığı "Gerçek" filminin müziklerinden oluşan "Nem Kaldı?" 45'liği, Seyhan Karabay-Kardaşlar adına çıktı. Şubat 1975'te Ahmet Güvenç (bas), Tahsin Ünüvar (flüt), Deniz Dündar (davul), Yalçın Gürbüz (org) ve Samim Boztaş (gitar)'dan oluşan yeni bir Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrosu topladı. Kısa süre içinde bu kadronun ritm bölümü, bas gitara Özkan Uğur'un katılımıyla yeniden şekillendi ve 1975 ilkbaharının ortalarına doğru bu kadroyla "Kan Davası" 45'liği kaydedildi. "Nem Kaldı?" ve "Kan davası", müzikal olarak oldukça sağlam iki 45'likti ama Kardaşlar da artık Kardaşlar olmaktan çıkmıştı. Bu kadronun kısa süre içinde dağılması üzerine Nurhan Özcan (gitar), Akay Temiz (davul) ve Harun Kolçak'la (bas( beraber kurulan son Kardaşlar'ın da 1975 sonbaharında dağılmasıyla bir efsane sona erdi. Karabay 1977'de Seyyal taner ve Sedat Avcı'yla 25.Saat adlı grubu kurdu.Yorgun

22 Nisan 2020 19:57

Sapık ve serseri rollerinde çok başarılıydı ayrıca ses sanatçısıydı.gitar ona çok yakışırdı.saçı ile bıyığı ile oynadığı her role yakışırdı. Mağlup Edilemeyenler, Kucaktan Kucağa,Çirkef,Unutama beni oynadığı en önemli projelerdir.Allah rahmet eylesin .vefatına gerçekten çok üzüldüm.

Cevap Yaz

Göztepe

21 Nisan 2020 20:07

Birkaç gün önce vefat eden değerli bir sanatçıydı Allah rahmet eylesin Seyhan Karabay'a.

Cevap Yaz

yeşilçam1987

8 Nisan 2018 10:02

Gençliğinde çok yakışıklıymış gerçekten ve oynadığı filmlerdede güzel oyunculuk sergilemiş..Arzu okayla evliliğin eşiğinden dönmüş..Sinemayı erken bırakması üzücü bir kayıp olmuş bence... .Uzun ömürler dilerim..

Cevap Yaz

B a r b a r o S

8 Ocak 2018 15:23

Oyunculuğundan ziyade iyi bir müzisyendir Cem Karaca ile çalışmıştır(Grubun ismini hatırlayamadım). MFÖ kurulmadan önce İpucu beşlisi grubunda yer almıştır. ''Heyecanlı'' isimli parçaları harikadır yanılmıyorsam bu şarkıya çekilen klip, Türkiyede bir şarkıya çekilen ilk video kliptir diye hatırlıyorum. Seyhan Karabay oyunculukta ise müzikteki kadar başarılı değildir bana göre. belli bir kalıbın dışına çıkamaz şımarık zengin çocuğu veya serseri genç rollerinde karşımıza çıkar nadiren. bir dönem aşk yaşadığı sevgilisi Arzu Okay sayesinde bazı erotik filmlerde de rol almıştır..

Cevap Yaz

Kleberson

8 Haziran 2015 19:51

iyi bir oyuncuydu kendisi cirkef filminde iyiydi seyhan karabay cok basariliydi

Cevap Yaz

delikadir39

11 Mayıs 2014 20:05

Kendisi fanatik Fenerbahçelidir.İnterneti faal bir şekilde kullanmaktadır.

Cevap Yaz

liondaddy

9 Ekim 2011 15:08

70'li yılların anadolu rock sahnelerinde bol miktarda adı geçen önemli bir müzisyen. dönemin en önemli anadolu rock gruplarından kardaşlar'ın bütün formatlarında bulunmuş, gruba bas gitar ve ıklığ çalarak eşlik etmesinin yanısıra son dönem solistliğini de yapmıştır. Hakkında okuduğum son bilgilere göre sinemadan ve müzik dünyasından elini çekmiş bir vaziyette bodrum'da yaşamaktadır.

Cevap Yaz

Loverman

27 Eylül 2010 18:53

kötü adam rollerine uygun oyuncu. bıyıklarıyla hemen fark ediliyor. 

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

16 Mayıs 2009 15:05

Müzisyenliktede iyi idi, S/B tek tv kanalında da çıkardı eskiden.Az film çevirdi lakin filmleri iyi idi o dönemlerde..İnşallah kendisi iyi durumdadır.

Cevap Yaz

silvester

13 Şubat 2009 18:13

Seyhan Karabay,Filmlerinde çok başarılıdır.Müzisyen kökenli oluşu dahada güçlü olduğunu gösterir.Enstrüman çalmak büyük bir hünerdir.Benim nazarımda oda unutulmazlar kervanındadır.Çirkef filminde çok iyiydi....Silvester

 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica