Sevda Aktolga

Gerçek Adı Sevda Sevil Aktolga
Doğum Tarihi 24 Eylül 1957
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği

Biyografisi

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünde eğitim aldı. Türk sinemasında çeşitli sinema filmlerinde rol alan Aktolga, kariyerine 1977 yılında Cennetin Çocukları isimli filmde rol alarak başladı. Gün ümüzde ise Fox TV'de yayınlanan Unutma Beni isimli dizide Güler rolünde oynamıştır. En son sinema filmi Aşk Oyunu adlı filmde Münire'yi oynamıştır.

Senaryo (3)

Oyuncu (48)

Son Yorumlar (30)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 22 Eylül 2017 21:53:09

Sevda Aktolga Türk sinemasının en güzel filmlerinden Hababam Sınıfı Tatilde, Şabanoğlu Şaban, Katma Değer Şaban, Gülen Gözler, Cennetin Çocukları ve Erkek Güzeli Sefil Bilo gibi değerli yapımlarda oynamıştır. Bunun yanında yapım ekibi yönetmen ekibin de olduğu filmlerde vardır. Unutma Beni isimli günlük dizide de bir dönem oynamıştır.

ElBLanKo avatar ElBLanKo 05 Şubat 2016 18:20:20

9

Hababam Sınıfı, Gülen Gözler, Şaban Oğlu Şaban, Katma Değer Şaban ve Erkek Güzeli Sefil Bilo filmlerinde rollerini çok iyi oynadı. Gayet başarılı bir oyuncu.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 01 Şubat 2016 14:30:13

10

iyi bir oyuncudur sevda. hababam sınıfı filminde kemal sunaldan tokat yiyordu. katma değer şabanda kemal sunal cadılığından ötürü ona tavuk vicdanlı diyordu. ayrıca sefil bilo filminin canosudur. gülen gözlerin hikmetidir. halit ile arkadaşı ahmet ar ıman hep pas verip onları birbirine düşürüyordu.dokuz doğuruyor kızlar grubunun başıydı ve tam bir amir gibi davranıp filmdeki çoçuğu doğum doktoru olmuş gibi doğurtuyordu.iki tanede değişik rolü vardır biri aşk dediğin laf değildir filmindeki serpil rolü diğeri kızın dövmeyen dizini döverdeki liseli masum genç kız rolü.normalde filmlerinde bitirimdir.lafını esirgemez harbi kızdır o ama aşk dedğin laf değildir filminde tarık akana platonik bir aşk besliyor.psikolojisi hem sakat olduğundan hemde aşık olduğunda altüst olan bir genç kızı çok iyi canlandırmışt.kendisi hem komedide hem dramada hemde polisi macera filmlerinde çok başarılı buluyorum. aytaç arman ve cüneyt arkınla bile film çevirmiş. ayrıca kamera arkasındada görevler almış çok yetenekli ve kıymeti bilinmemiş oyuncularımızdandır.kendisine gülen kıpçak ve jeyan tözüm sesleri de çok yakışıyor.

Yandex.Metrica