Ahmet Kaya

Gerçek Adı Ahmet Kaya
Doğum Tarihi 28 Ekim 1957
Ölüm Tarihi 16 Kasım 2000
Doğum Yeri Malatya
Ölüm Yeri Paris

Biyografisi

1956 yılında Adıyaman'dan Malatya'ya göç etmiş Kürt bir baba ile Erzurumlu Türk bir annenin beşinci çocuğu olarak doğdu. İlkokulu Malatya'da okudu ve kendi hayatını anlattığı bir belgeselde müzikle al tı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştığını söyler. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle İstanbul Kocamustafapaşa'ya göç ettiler ve okulu bıraktı. 16 yaşında yasak afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti. Ağlama Bebeğim albümünü 1985 yılında yayımlar. İstanbul Şan Tiyatrosu'nda minik bir konser verir. Yayımlandığı yıl albüm toplatılır, fakat daha sonra sansürü kaldırılır. 1985'de ikinci albümü Acılara Tutunmak için birinci albümde olduğu gibi Değişim stüdyosuyla anlaşır. İlk dönem albümlerinde genel olarak bağlamaya ağrılık verdi. Pop, Türk Halk Müziği ve Arabesk kategorisine dahil edilemediği için müzikal türüne Devrimci Arabesk denilmektedir. Ahmet Kaya, 2000 yılında Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris'in Porte de Versailles semtindeki evinde bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bu albümde Kürtçe bilmediği halde bu albümde Karwan isimli şarkıyı seslendirdi. Cenaze merasimi Paris Kürt Enstitüsü'nde yapıldı.

Oyuncu (4)

Son Yorumlar (39)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 11 Ekim 2016 11:25:42

10

gerçek bir sanatçı. yorum gücü sesi harika. allah rahmet eylesin.

vatansever10 avatar vatansever10 06 Kasım 2015 21:46:47

10

Ahmet Kayanın eski pogramlarına yada belgesellerine bakıldığında ülkenin içerisinde bulunduğu anlayışsız dönemlerde ne zorluklar çektiğini kendisi birçok kez dile getirmiştir. Hakimin çok uzakta biryer var diye şarkı söylüyorsun o bahsettiğin yer n eresi diye sormasına şaşırmış,baskılar artıp günde 4 paket sigara içmeye başlayınca da anjiyo olmaktan kurtulamamıştır.

Birgün sağcıların yanına gittim,kalk lan bize çay getir dediler,başka birgün ise solcuların yanına gittim gel yoldaş bizimle beraber çay iç dediler bana diyerek aslında hayatta ki en büyük tercihini yapmış sonrada bu uğurda yaşamıştır.

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 03 Haziran 2015 19:26:37

1

Yorumlarda dünyanın en iyi sanatçısıdır deniyor.Kesinlikle katılmıyorum.İyi bir sanatçı olduğunu da düşünmüyorum.Sadece bazı film müzikleri güzel.Ama yanlış yollara saparak benim sevgimi kaybetti.Müzikleri güzel diye birini sevemem...

Yandex.Metrica