Nilgün Akçaoğlu

Doğum Tarihi 1 Ocak 1955
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Belediye Konservatuarı

Biyografisi


Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi (1978). Öğrenciliği sırasında Pekcan Koşar, Lale Oraloğlu, Kenter Tiyatrosu gibi tiyatro topluluklarında çalıştı.1980’li yılların başında, Selam Meloş gibi müzikallerde sahneye çıktı. 1982’de TV dizisi Üç İstanbul'daki oyunuyla dikkat çekti, ertesi yıl Şan Tiyatrosunda Neşeli Kuklalar adlı çocuk oyununun reji asistanlığını yaptı ve oyunda rol aldı. 1984’ten sonra, sinema filmlerinde de oynamaya başladı. Önemli filmleri: Utanıyorum (1984); Çıplak Vatandaş (1986); Yabancı Bir Sevgi (1987); Yansıma (1989); Darbe (1990).

Oyuncu (23)

Son Yorumlar (8)

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 30 Eylül 2011 17:25:09

insan bazen gözünün önündeki degeri görmezosman sinav katiligi bir programda metin erksan in aci hayat filmini yeniden cekmek istediginde bayan oyuncu olarak da nilgün akcaoglunu oynatmak istemis ama bu is olmamis ve sonrdan bu projese dizi olarak ekranlarara gelmisti. sinav akcaoglunu cok övmüstü ve 80 li yillarin türkan sorayi oldugunu söylemisti, ben daha önceden hic farkinda olmamistim, akcaoglunun gencebayla ve tayfur la oynatigi filmerini yeniden bakinca sahiden akcaoglunun iyi bir oyuncu oldugunu fark etiim.bugün  80 li yillari yeniden gözden gecirince o dönem sinemasda büyük star olanlar aklima geliyor, banu alkan, serpil cakmakli hülya avsar ama oyunculiklarindan cok vucütlariyla o zaminin stariydi yani bir büyük bir oyunculuk zaten beklenmiyordu onlardan, diger yanda gülsen bubikoglu vardi mesela o da tüm olanaklarina ragmen tam bir ödüllü star olamadi, televizyon da aydan sener rüzgari esiyordu ama o da basarli degildi, ve böyle düünce sahiden akcaoglu bu saydigim oyunculardan daha büyük bir oyuncu oldugunu görüyorum tabii ben akcaoglunu her filmini izlemedim mesela halit refig le yaptigi son darbe/1985 filmini veya trt yaptigi dizileri.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 08 Nisan 2011 00:25:04

6

ozkaracam arkadaşım Müsadenle sözümü mazur gör.. Senin de söz etmiş olduğun, 80'li döneme ait geniş kapsam çarpıcı yorumun için den. Naçizane ben Neşe AKSOY ile bu sanatçıya cımpızla çıkartıp ayıklıyorum. Ayıklıyorum diyorum çünkü;ben bu güne değin.. Onların da aman aman diyerekten filmlerine izlediğimi desem yalan olur. İzleyen varsa, onu da bilmem...

ozkaracam avatar ozkaracam 07 Şubat 2011 11:02:02

80'li yıllarda çekilmiş, Kırlangıç Fırtınası adında bir film vardı. O yılların oyuncularını düşündüğüm zaman aklıma bu film adı, bir metafor olarak gelir. Çok, çok ilginç yıllardı onlar. 70'li yıllar bir kasırga gibi, hem toplumun, hem de Türk Sinema sı'nın üstünden geçmiş, pek çok şeyi altüst etmişti. Kimilerinin daha çok ahlak, (içinde benim de yer aldığım) kimilerinin ise daha çok sanat ve estetik açısından, hiç de iyi anmadığı erotik filmler furyası eski dönemin ana çizgi oyuncularının pek çoğunun ya sinemayı bırakmasına, ya da film sayısını çok azaltmasına neden olmuş, sinemadan tamamen kopmayan bu ikinci grubun da yaşları biraz ilerlemiş, yeni yüzler için büyük bir gereksinim doğmuştu. Sinemamız kendine yeni bir yol arıyordu. İçinde Nilgün Akçaoğlu'nun da yer aldığı birtakım yeni yüzler de bulundu. Bunların içinde, onun gibi oldukça yetenekli olanlar da vardı. Bu yeni oyuncular, bir on yıl kadar etkinlik gösterdikten sonra, ister başrollere çıkmış, isterse ikinci derece rollerde kalmış olsunlar, 90'lı yılların gelip çatmasıyla birlikte, kırlangıç fırtınasına yakalanmış gibi sinemadan koptular. Aklıma gelen diğer örnekler: Kenan Kalav, Tarık Tarcan, Pembe Mutlu, Özlem Onursal, Alev Sayın, Güzin Doğan, Nazan Ayas, Zümrüt Cansel, Bülent Bilgiç, Necati Bilgiç, Zeynel Karaca, 2000'li yıllara kadar ortadan kaybolacak olan Nuri Alço, Erol Durak, Nilgün Saraylı, Bahar Öztan, Neşe Aksoy, Mine Koldaş, vs, vs. Dünya Sineması'nda bunun bir örneği daha var mıdır, bilmiyorum. 1974, sinemamız için bir dönüm noktasıydı; oyuncu profili birdenbire değişmişti. Fakat Yeşilçam sisteminin çöküşüne denk gelen 1990, 1974'e rahmet okuttu. Yukarıda saydığım isimler ve daha pek çokları ya tamamen kayıplara karıştı, ya da 2000'li yıllarda TV dizilerinin getirdiği hareketlilik içinde, karakter oyuncusu olarak dönüş yaptı.  

Yandex.Metrica