Nilgün Akçaoğlu

Doğum Tarihi 1 Ocak 1955
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Belediye Konservatuvarı

Biyografisi


Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi (1978). Öğrenciliği sırasında Pekcan Koşar, Lale Oraloğlu, Kenter Tiyatrosu gibi tiyatro topluluklarında çalıştı.1980’li yılların başında, Selam Meloş gibi müzikallerde sahneye çıktı. 1982’de TV dizisi Üç İstanbul'daki oyunuyla dikkat çekti, ertesi yıl Şan Tiyatrosunda Neşeli Kuklalar adlı çocuk oyununun reji asistanlığını yaptı ve oyunda rol aldı. 1984’ten sonra, sinema filmlerinde de oynamaya başladı. Önemli filmleri: Utanıyorum (1984); Çıplak Vatandaş (1986); Yabancı Bir Sevgi (1987); Yansıma (1989); Darbe (1990).

Oyuncu (23)

Son Yorumlar (9)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 11 Ekim 2016 13:49:08

10

oynadığı tüm filmlerde rolünün hakkını sonuna kadar vermiştir. ferdi tayfurla çektiği utanıyorum filminde hemde çok güzeldi hemde çok iyi bir perfonmas sergilemişti. tecavüze uğrayan bir kadının psikolojik bozukluğunu beyaz perdeye çok güzel aksetmiş ti. ayrıca son darbe filmindede gayet başarılıydı. ben en çokta candan sevmeli filmindeki perfonmansını beğendim. allah uzun ömürler versin.

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 30 Eylül 2011 17:25:09

insan bazen gözünün önündeki degeri görmezosman sinav katiligi bir programda metin erksan in aci hayat filmini yeniden cekmek istediginde bayan oyuncu olarak da nilgün akcaoglunu oynatmak istemis ama bu is olmamis ve sonrdan bu projese dizi olarak ekranlarara gelmisti. sinav akcaoglunu cok övmüstü ve 80 li yillarin türkan sorayi oldugunu söylemisti, ben daha önceden hic farkinda olmamistim, akcaoglunun gencebayla ve tayfur la oynatigi filmerini yeniden bakinca sahiden akcaoglunun iyi bir oyuncu oldugunu fark etiim.bugün  80 li yillari yeniden gözden gecirince o dönem sinemasda büyük star olanlar aklima geliyor, banu alkan, serpil cakmakli hülya avsar ama oyunculiklarindan cok vucütlariyla o zaminin stariydi yani bir büyük bir oyunculuk zaten beklenmiyordu onlardan, diger yanda gülsen bubikoglu vardi mesela o da tüm olanaklarina ragmen tam bir ödüllü star olamadi, televizyon da aydan sener rüzgari esiyordu ama o da basarli degildi, ve böyle düünce sahiden akcaoglu bu saydigim oyunculardan daha büyük bir oyuncu oldugunu görüyorum tabii ben akcaoglunu her filmini izlemedim mesela halit refig le yaptigi son darbe/1985 filmini veya trt yaptigi dizileri.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 08 Nisan 2011 00:25:04

6

ozkaracam arkadaşım Müsadenle sözümü mazur gör.. Senin de söz etmiş olduğun, 80'li döneme ait geniş kapsam çarpıcı yorumun için den. Naçizane ben Neşe AKSOY ile bu sanatçıya cımpızla çıkartıp ayıklıyorum. Ayıklıyorum diyorum çünkü;ben bu güne değin.. Onların da aman aman diyerekten filmlerine izlediğimi desem yalan olur. İzleyen varsa, onu da bilmem...

Yandex.Metrica