Hazal Özlem Yerşen

Doğum Tarihi 27 Temmuz 1973
Doğum Yeri istanbul
Eğitim Durumu İTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi

Biyografisi

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Hazal, İstanbul'da doğdu. Başarıyla geçen ilk , orta ,lise ve konservatuvar eğitimini yine İstanbul'da tamamladı. Dört yaşında okuma yazmayı ve flüt çalmayı öğrene rek, ailesi ve yakın çevresinden oluşan ilk hayran kitlesini yakalamıştı. Hayatının her döneminde varolan en önemli şey müzikti ve bunu fark ettiği anda kararını verdi.12 yıl boyunca lisanslı voleybolcu olan Hazal, 1994 yılında,Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin sınavlarına girdi ve kazandı.Bu tarihe kadar süren ev,okul ve spor salonu döngüsüne bu şekilde son verdi.Ardından öğretmen olma hayali ile İTÜ TMDK 'nın sınavlarına girerek başarılı oldu.Bu arada konservatuvarla beraber,müzisyen arkadaşlarıyla birlikte sahne performansı yapmaya başladı.

Sahneye adımını attığı dördüncü ayda ise ilk albüm teklifini aldı.Gelecekte kendini iyi bir öğretmen olarak hayal eden Hazal için bu teklif büyük bir süpriz olmuştu fakat değerlendirmeye karar verdi.Bu noktada okul hayatını askıya almak durumunda kaldı.

1995 yılının Aralık ayında Klip Müzik Yapım etiketiyle çıkardığı Türkçe Pop türündeki,aranjörlüğünü Bülent Özdemir'in yaptığı, SEVDALIM isimli albümüyle büyük bir çıkış yakaladı.Albümde, Bülent Özdemir, Seda Akay, Yıldız Tilbe, Ercan Saatçi, Bora öztoprak, Toygar Işıklı, Kerime Abidik, Ömer Teoman gibi çok değerli söz yazarı ve bestecilerle çalıştı.Kral TV müzik ve video ödülleri töreninde 1995'in en iyi çıkış yapan kadın pop şarkıcı kategorisinde aday gösterildi.İlk albümde sırasıyla''Sevdalım'',''Elden yar olmaz'' ve Bozuyorum yeminimi'' isimli şarkılara klip çekildi.Bu albümü takiben Türkiye sınırları dahilinde ve yurtdışında sayısız konserler vermeye başladı. İki senelik bir aradan sonra yine Klip müzik yapım etiketiyle,aranjörlüğünü Selim Çaldıran'ın yaptığı AŞKA DAİR isimli albümünü müzikseverlere sundu.Albümde Selim Çaldıran, Serdar Ortaç, Seda Akay, Bülent Özdemir, Niran Ünsal, Günay Çoban, Feyyaz Kuruş, Zeynep Talu, Toygar Işıklı, Hakan Maktav, Nurhat Şensesli, Mustafa Hoşgören ve Ömer Bayramoğlu gibi Türkiye'nin en değerli söz yazarları ve bestecileri yer aldı.Osman Abim isimli hit şarkısı ile oldukça dikkat çekti.Şarkı Hazal hayranlarının bir kısmında tarzını değiştirdiği yönünde bir düşünce oluşturduysa da Hazal kitlesini daha da genişletmiş olarak yoluna devam etti.Bu albümde ise sırasıyla ''Osman abim'',''Ölüm gelir'' ve ''Yalancı sevda''isimli şarkılara klip çekildi.
2000 yılında TMC'ye transfer olan Hazal,SÜRGÜN AŞKIMIZ albümüyle slow şarkıların güçlü yorumcusu olarak yerini sağlamlaştırdı.Albümün aranjörlüğünü genç bir yetenek olan Erhan Bayrak üstlendi.2000 yılında çıkan son albümde yine Günay Çoban, Mertol Şalt, Seda Akay, Kerime Abidik, Ayşe Birgül Yılmaz, Boran Turgay, Barlas, Nurhat Şensesli, Ülkü Aker,Norayr Demirci,Selahattin Sarıkaya, Benan Ekici, Ela Arslan gibi birbirinden değerli isimler yer aldı.Albümden ''İyi misin anacığım'',''Parayla saadet olmaz''ve ''Sürgün aşkımız''isimli şarkılara klip çekildi.

2001 yılında çıkan öğrenci affıyla birlikte yarım bıraktığı konservatuvar eğitimini tamamlama kararı aldı ve Hazal'ın İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndaki öğrencilik günleri başladı.Bu süreç içerisinde sahne çalışmalarına devam etti fakat albüm yapmadan geçen uzun bir ara vermiş oldu. Kendisinden mutlaka bir albüm bekleyen hayranlarının ısrarlarıyla 2008 yılında yeni albümünün çalışmalarına başlayan Hazal, albümün prodüktörlüğünü de kendisi üstlendi.
2009 yılında GERİYE DÖNME isimli yeni albümünü,Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu.Geriye dönme isimli albümde aranjör olarak Selim Çaldıran, Dost Bilen Kırım ve Mustafa Yenerkol'un imzası var.Bu albümde diğerlerinden farklı olarak beş şarkının sözleri ve iki şarkının bestesi Hazal'a ait.Dört bestesi ve bir şarkı sözüyle ise Dost Bilen Kırım yer aldı. Yönetmenliğini Burak Ertaş'ın yaptığı, ilk klip ''Görmeseydim'' isimli şarkıya çekildi ve dinleyicilerden tam not aldı.

Son Yorumlar (2)

Kaptan34 avatar Kaptan34 03 Haziran 2017 19:25:38

10

İnanılmaz büyülü bir ses bir dizide rol almasını çok isterim

dikişsizsabri avatar dikişsizsabri 12 Kasım 2014 20:19:05

10

muhteşem bir ses.

Yandex.Metrica