Erman Okay

Doğum Tarihi 1 Ocak 1940
Doğum Yeri İzmir

Biyografisi

1940 İzmir doğumludur. Ankara Üniversitesi DTCF Ön Asya Arkeolojisi Bölümü mezunudur.

1957 – 1960 yılları arasında Tiyatro Sevenler Gençlik Cemiyeti – Ankara (daha sonraki adı: Deneme Sahnesi) * Gene l Tiyatro Bilgisi * Konuşma Sanatı * Oyunculuk seminerleri ve uygulama çalışmalarına katılmıştır. (Albany Kontu, Escurial, Bay Tunç ile Bayan Billur…) Albany Kontu, Arlecchino’nun Cambazlıkları, Affedersiniz Yanlış Numara, Tunç ve Billur oyunlarında sahneye çıkmıştır.1961 – 1964 yılları arasında Ankara Meydan Sahnesi’nde oyuncu olarak profesyonel olarak tiyatro çalışmalarına katılmıştır. (Zafer Madalyası, Karaların Memetleri, New-York’ta Bir Pazar, Romanof ile Juliette…)


1967 yılında askerlik görevi sırasında Polatlı Topçu Okulu’nda ilk tiyatro yönetmenlik denemesini yapmıştır: ‘Ay Mavidir’.

1967 – 1970 yılları arasında Ankara Binbirgece Çocuk Tiyatrosu’nda tiyatro yöneticiliği ve yönetmenlik çalışmaları yapmıştır. (Külkedisi, Pinokyo, Hansel ve Gretel…)

1982 – 1987 yılları arasında Münih ‘Theater der Jugend’ da kendi yazdığı oyunlarda yönetmenlik ve oyunculuk dışında grup ‘Türkische Theater Gruppe Münchenam Theater der Jugend’ yöneticiliği (Das Land der Treume, Venüslü Kadınlar -Sevgi Soysal-, Keloğlan, Karagöz, Babür ile/und Şabür, Nasrettin Hoca…) yapmıştır.

Bazı oyunlarda kendi geliştirdiği bir teknikle iki dilli (Türkçe- Almanca) gösterilerin yönetimini üstlenmiştir.

1999 yılında Münih’te gerçekleştirilen bir Fransız prodüksiyonunda, Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operasında Selim Paşa rolünü canlandırmıştır.

2001 yılında Münih’te Behiç Ak’ın ‘Ayrılık’ adlı oyununu iki dilli (Türkçe- Almanca)

yönetmiştir.

Tüm bunların yanı sıra Ankara ve İzmir Radyolarında Spiker-prodüktörlük, TRT Ankara Televizyonu’nun kuruluş döneminden (1967) başlayarak 1976 yılına kadar eğlence programları sunuculuğu yapmış, 1981 -2005 yılları arasında bazı Alman sinema ve televizyon filmlerinde rol almış, senaryolar yazmış (Korkmazlar TV dizisi, Bahar und /ve Gazelle.) ve Dido Sotiriu’yu konu alan “Anıların Tadı” adlı bir belgesel hazırlamıştır. “Aşk Yakar” adlı bir televizyon dizisinde rol almaktadır.

Oyuncu (9)

Son Yorumlar (1)

bltszlk avatar bltszlk 24 Nisan 2016 00:28:04

Erman Ökay Yer gök Aşk dizisinde Yılmaz Beyi canlandırıp sön bölümlerinde ölmüştür kalp krizinden .İyi bir öyuncu

Yandex.Metrica