Mahir Özerdem

Gerçek Adı Mahir Özerdem
Doğum Tarihi 1 Ocak 1924
Ölüm Tarihi 1 Temmuz 2013
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Hv.Harp Okulu

Biyografisi

Türkiye'de, dergi ve gazetelerin açtığı yarışmalarla oyunculuğa başlayan ilk starlardan olan Mahir Özerdem 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi ve Hava Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, askerlik mesleğine devam etmedi ve 1950'de ordudan ayrıldı. 1951 yılında Yıldız Dergisi ile İstanbul Film'in ortaklaşa düzenlediği yarışmaya, arkadaşlarının ısrarıyla katılan Özerdem, erkeklerde Ayhan Işık ile birlikte birincilik kazandı. Aynı yarışmada, bayanlarda birinciliği Belgin Doruk kazanmıştı. Böylece bu üç genç, sinemaya dergi yarışmaları ile adım atan ilk üç isim oldular. Mahir Özerdem, o dönemde kendisiyle yapılan bir röportajda, "Öleceğim aklıma gelirdi de, beyazperdede yer alacağım aklıma gelmezdi. Tesadüfler sonucu kendimi sinema dünyasında buldum" diyordu. Evet tesadüfler onu birden şöhret yapmaya yetti ve aranan bir film yıldızı oldu. Rol aldığı ilk filmi, 1951 yılında çevrilen, Faruk Kenç'in yönettiği Hürriyet Şarkısı oldu. Bunun ardından art arda birkaç filmde daha başrolü oynadı. 1953 yılına gelindiğinde, gerek basında yer alan değerlendirmelerde, gerekse sinema çevrelerinde yapılan yorumlarda, özellikle sinemasever kadınlar tarafından 'en beğenilen erkek sinema oyuncusu' ünvanını da almıştı. Hatta, kimilerine göre, o dönemin starı olan Muzaffer Tema'nın pabucunu dama atmıştı. Özerdem'e İtalyan sinemacılardan da teklifler gelmiş, ancak o bu teklifleri değerlendirmemişti. Bütün bunlara rağmen, Mahir Özerdem'in sineme yaşamı beklendiği kadar uzun sürmedi. 1950'li ve 1960'lı yıllarda 30'dan fazla filmde rol aldıktan sonra beyazperdeden uzaklaştı ve Turgut Demirağ'ın yönettiği, 1968 yapımı Abbase Sultan adlı filmde oynadıktan sonra herhangi bir sinema eserinde yer almadı.

Oyuncu (30)

Son Yorumlar (3)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 01 Ağustos 2016 13:27:33

10

Allah rahmet eylesin.

mkurtsen avatar mkurtsen 07 Mart 2009 00:51:03

9

SANATÇIYI BELGİN DORUK İLE ANNEMİ ARIYORUM,PERVİN PAR İLE ŞAHİNLER DİYARI,TURAN SEYFİOĞLU VE FATMA ANDAÇ İLE OYNADIĞI BULGAR SADIK FLİMLERİNDE İZLEDİM. HEPSİNDEDE BAŞARI İLE OYNAMIŞ.UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUM.

Fozzy 17 Mayıs 2006 17:51:05

10

Türk Sinemasına 25 filmle katkıda bulunmuş bir sanatçımızın hiç oylanmamış olması beni gerçekten üzdü. Site sorumlusundan hiç olmazsa sanatçımızın bir resmini boş kareye yerleştirmesini ve gençlerin hayatta olan bu ihtiyar delikanlı sanatçımızı tanım alarını canı yürekten dilerim.

Saygılarımla.

Fehmi Özturan

Yandex.Metrica