Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Berk Cankat (Ömer Berk Cankat)

Berk Cankat

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 9 Mayıs 1984

Eğitim : Bilkent Üniversitesi grafik tasarımı bölümünden mezun oldu. Daha sonra Akademi 35 Buçuk Sanat Evi’nde oyunculuk eğitimi aldı.

Hakkında : Aslen Çerkes kökenli olan Berk Cankat, 9 Mayıs 1984 tarihinde Ankara'da doğmuştur. Mimar olan ve müteahhitlik yapan babasının mesleği sebebiyle Ankara, Eskişehir ve Hatay gibi şehirlerde çocukluğu geçti. Bu sebeple İlkokul'u Hatay'da, Ortaokul ve Lise'yi ise Ankara'da okudu. Ortaokul ve Lise döneminde okul tiyatrosunda yer aldı. Amatör olarak ilk tiyatro deneyimini de, 1999 senesinde Haldun Taner'in yazdığı "Ay Işığında Samata" oyununda aldığı rol ile kazandı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Bilkent Üniversitesi - Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi - Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun oldu(2002-2007). Üniversite yıllarında hiç oyunculukla ilgilenmedi. Üniversiteden mezun olduktan sonra çok yakın arkadaşı ile birlikte grafiker mesleğini yapmak için İstanbul’a geldi. İstanbul'a geldikten sonra oyuncu olmaya karar verdi. Akademi 35 Buçuk Sanat Evi'nde oyunculuk eğitimi aldı ve artık profesyonel olarak tiyatro hayatına başladı. 2011 yılında Anton Chekhov'un yazdığı "Martı" ve Dejan Dukovski'nin yazdığı "Barut Fıçısı" oyunlarında, 2012 yılında ise Muzaffer İzgü'nün yazmış olduğu "Merhaba Efendim" adlı tiyatro oyununda rol aldı.[3] Ayrıca tiyatro hayatında "Kızıl Ötesi Aydınlık" adlı oyunda Civan Canova’nın, "Otobüs" adlı oyunda ise Vahide Perçin'in asistanlığını üstlenmiştir.[4][5] İlk, Televizyon işi tecrübesini ise FOX TV ekranlarında yayınlanan Sana Bir Sır Vereceğim dizisi ile kazandı. Bu dizide fantastik güçlere sahip olan ve bakışlarıyla zihinleri kontrol eden "Savaş" karakterini canlandırdı. [6] Bu dizi ile birlikte adını duyurduktan sonra Medcezir dizisi'ne konuk oyuncu olarak katıldı ve dizide "Cem" karakterine hayat verdi. [7] Ekranlara iyice ısınan oyuncu 2014 yaz sezonunda Star TV ekranlarında yayın hayatına başlayan Güzel Köylü dizisinde "Cemal" karakterini canlandırdı.[8] Dizide Berk Cankat , Gizem Karaca ve Mehmet Ali Nuroğlu ile birlikte başrolleri paylaștı. Ancak bu dizi, 17 Haziran 2015 tarihinde sona erdi. Şimdilerde ise, Kasım 2015 tarihinde Star TV'de yayınlanmaya başlayan Tims Productions'un yeni iși olan "Muhteşem Yüzyıl-Kösem" dizisinde Yeniçeri acemisi olan "İskender(Alex)" karakterini canlandırmaktadır.[9][10] Berk Cankat Ocak 2016 tarihinde ELLE dergisi tarafından düzenlenen ELLE Style Awards 2015 -"Yılın Erkek Oyuncusu" ödülüne layık görülmüştür.Sinemakralı1

25 Şubat 2020 08:24

Yetenekli bir oyuncu ama proje seçimleri çok hatalı hak ettiği yere gelemedi.

Cevap Yaz

Busra7

27 Aralık 2018 17:48

Kendisi başarılı ve sevdiğim bir oyuncu ancak, rol aldığı son 3 yapımın senaryoları birbirlerine çok benziyordu. Bunun sonucunda 3 dizi de erken final yaptı. Kendisinin daha farklı rollerde oynaması ve proje seçerken daha dikkatli davranması gerek. Yoksa dizileri tutmamaya devam edecek.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

5 Eylül 2014 19:01

Güzel Köylü den ilk kez izlediğim pozitif bir oyuncu.

Cevap Yaz

Yeşilcamavi

21 Ağustos 2014 00:02

Daha pişmesi gereken bir oyuncu. Güzel köylü de oyunculuğunu beğenmiyorum

Cevap Yaz
Yandex.Metrica