Cemal Demirci

Doğum Yeri Artvin

Biyografisi

Artvin’in Ardanuç ilçesinde ikamet eden Cemal Demirci, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır gibi, birçok ünlü oyuncu ile aynı filmlerde oynamış. İstanbul’da bir açık hava kahvesinde çay içerken keş fedilen ve sinemada oyunculuğa başlayan Cemal Demirci 1980li yıllardaki siyasi karışıklıklar sonrasında sinemayı bırakıp memleketine dönmüş. 30’a yakın Türk filminde yardımcı oyuncu olarak kamera karşısına geçen Cemal Demirci bir filminde yanlışlıkla Kemal Sunal’dan iki tokat yemiş. Cemal Demirci Artvin’in Ardanuç ilçesinden Yeşilçam’a giden yolculuğu şöyle anlattı:

“1973’den 1980’ e kadar Türk Sineması’nda toplam 30 filmde yardımcı oyuncu olarak rol aldım. Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Fikret Hakan, Tugay Toksöz, Salih Güney, gibi sanatçıların hepsiyle oynadım. En son filmimizi 12 Eylül 1980 ihtilalinden 1 ay önce oynadım. O dönemde bizler Sine-Sen üyesiydik ve bizim sendika Disk’e bağlıydı. Yani kapsam içinde olduğumuzdan o dönem gözaltına alındık. Oysa 12 Eylül’de herhangi bir olayımız yoktu. Biz sadece film çekiyorduk filmlerde oynuyorduk. Bizim amacımız o dönemde sanatçı ve sanat üretmekti. O dönemdeki hiçbir olayla uzaktan yakından alakamız olmadı.Yeşilçam Caddesi’ne Ermanhan diye bir yer var oranın karşısında Ata Kıraathanesi vardı orada oturdum gezerken yorulmuştum. Tabi gencim ve kılık kıyafetim çok iyiydi. Çok şık giyimliydim. O kıraathanede otururken, Ermanhan dediğimiz yerden Remzi Aydın Jön Türk geçiyordu. Elinde senaryo ile çıktı geldi birden. yanıma oturdu. Kendisine çay ikram ettim. Kısa bir sohbet muhabbetten sonra, bana nereli olduğumu sordu. Bende Artvinli olduğumu söyledim. Kardeşi Mehmet Aydın Jön Türk varmış ve Artvin’de öğretmenlik yapmış. Kardeşini tanıyıp tanımadığımı sordu. Bende şahsen kendisini tanımadığımı ancak yeğenlerimi okuttuğu için ismini duydum dedim. Ben kendisinden tam müsade istiyordum bana ‘dur gitme dedi seninle işim var, yarın Fikret Hakan ile bir filme başlıyorum, oyuncuya ihtiyacım var. Fikret Hakan baş komiser sen ise baş komiser yardımcısı olarak oynayacaksın’ dedi. Ertesi gün üzerimdeki takım elbisenin yanı sıra bir takım elbise daha almamı söyledi bende ertesi gün yeni bir takım elbise daha alıp gittim ve başladım. Yıl 1973’tü Türk Sineması’na ilk adımımı attım ve ilk filmimde Fikret Hakan ile oynadım.”

Oyuncu (4)

Son Yorumlar (4)

mucar avatar mucar 05 Mayıs 2019 02:11:07

Biografide anlatılan o ilk filmin adı Pir Sultan Abdal

yeşilçam1987 08 Nisan 2018 07:10:22

7

komedi filmlerine yakışan bir yüzü vardı keşke devam etseydi...Oyunculuğu erken bırakması kayıp olmuş ...Gerzek şaban filminede renk katmış..

Leonardo 14 Şubat 2017 01:14:32

Bu sanatçı Almanya Acı Vatan filminin başında Almanya'ya giden otobüs yolcularından birisini oynamıştır. Karakter rollerine uygun bir fiziği varken bu kadar az filmde oynaması Türk Sineması için kayıp olmuş.

Yandex.Metrica