Ferdi Tayfur

Doğum Tarihi 1 Ocak 1904
Ölüm Tarihi 21 Mart 1958
Doğum Yeri Kilitbahir / Çanakkale
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise (Karlsruhe)

Biyografisi

İstanbul Radyosunda sunuculuk, kızkareşi A.Cimcoz'la seslendirme yapmış, özellikle Laurel-hardy, 3 ahbap çavuşlar ve Balıkçı Osman karakterlerini seslendirmesiyle ünlenmiştir.

Yönetmen (5)

Oyuncu (12)

Son Yorumlar (10)

sharapnell avatar sharapnell 30 Mayıs 2012 07:42:05

10

hayatını bazı eski dergilerden okudum. uyuşturucu kullanımı hasebiyle öldüğünü yazmışlar. seslendirmeci olduğunu yazmışlar. yazık ki sesi o günlerden bu zamana kalamadı. bir çok kişinin sesini bildiğini sanmam. arada bir 50-59 yılları arasında yapılm ış filmlere denk geliyorum. bakıyorum ki erkek oyuncunun seslendirmecisi belli değil. (örnekse kaderim böyle imiş filminde hüseyin peyda seslendirmesi) insanın kendine sorası geliyor "o mu, değil mi?" diye.

yedikule_zindanı avatar yedikule_zindanı 12 Haziran 2010 03:18:06

10

Lorel Hardi filmi sesli olunca o seslendirmiş idi filmin karakterlerini ,uzun yıllar evveli..

segal844 avatar segal844 24 Şubat 2010 21:22:02

10

Eski bir toprak, eski jenerasyonun en önemli sanatçılarından biriydi.Ben ve benim gibi çok yeni olmasa da genç kuşağın kolay kolay tanıyacağı, hatırlayacağı, veya merak edip öğrenmeden kim olduğunu bilemeyeceği usta isimlerden biridir.Döneminin usta sanatçısı olduğunu çok fazla uzatmadan birkaç cümle ile özetleyeyim: Türk sinemasına yönetmenlik, senaristlik, oyunculuk, kurgu ve seslendirme ile çok önemli hizmetlerde bulunmuş dublaj sanatçısı olarak da popüler karakterleri seslendirmiş ve radyo da sunuculuk yaparak kardeşi rahmetli Adalet Cimcoz'la efsaneleşmiştir.Genç biri olmama rağmen iyi ki böyle usta isimleri çok iyi tanımasam da onlar hakkında az da olsa birkaç şeyi açıklıkla ifade edebilecek bilgiye sahibim. Rahmetle ve saygıyla anıyorum..

Yandex.Metrica