Faruk Kenç

Gerçek Adı Faruk Nihat Kenç
Doğum Tarihi 31 Ocak 1910
Ölüm Tarihi 11 Mayıs 2000
Doğum Yeri Bingazi, Libya
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Bavyera Devlet Fotoğrafçılık Okulu, Almanya

Biyografisi

1910 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye'ye ilk film kamerasını getiren, bu suretle filmcilikte ilk adımı attıran, Birinci Dünya Savaşı Başkumandanı Enver Paşa'nın yeğenidir. Cağaloğlu'ndaki Yeni Lise' yi bitirdikten sonra, Rusya'dan Türkiye'ye gelen rejisör Madan Espir Şup ile Kameraman Martof'un yanında asistanlık yaparak 'Türkiye'de Terakki Hamleleri' adındaki filmle filmciliğe başladı. Bundan sonra Almanya'da Bavyera Devlet Fotoğrafçılık Okulu'nu bitirdi. Yurda döndükten bir yıl sonra, yönetmen ve aynı zamanda da kameraman olarak 'Taş Parçası, Yılmaz Ali' ve 'Kıvırcık Paşa' filmlerini sesli olarak çekti. Bu filmlerle tiyatrocuların tekelinde olan sinemaya değişik boyutlar kazandırarak 'Geçiş Çağı' adı verilen yeni bir devrenin ilk ve en önde gelen yönetmenlerinden birisi oldu. 1942'de 'Dertli Pınar' filmini ülkemizde ilk kez sessiz olarak çekti ve daha sonra dublaj yaparak filmi seslendirdi. Başlattığı bu yeni dönem, pratikliği ve ucuza mal olması nedeniyle kısa bir sürede yaygınlaştı ve günümüze kadar hiç değiştirilmeden kullanıldı. Ayrıca sinemaya yeni amatör sanatçılar getirerek, sinemamızda oyuncu kadrosunun oluşmasında büyük katkıları oldu. Yerli Film Yapanlar Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı ve bu cemiyetin ilk başkanlığını yaptı. Ülkemizde ilk kez sinema artist yarışması düzenleyerek Belgin Doruk, Ayhan Işık, Mahir Özerdem, Sadri Alışık, Oya Sensev, Kadir Savun, Vedat Karaokçu gibi oyuncuları sinemamıza kazandırdı. Sinema sanatçılarını sosyal güvenceye kavuşturma amacını güden Film-San Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı ve uzun bir süre başkanlığını yaptı. 1944'te İstanbul Film Şirketi'ni kurarak kendi hesabına birçok film yaptı. 1943'te Mualla Eriş'le, 1954'te de Belgin Doruk'la evlendi ve ayrıldı. Türkiye'de uzun metrajlı filmler yanında 'Sanayi'de Eğitim, Ne İçin Eğitim?', 'Güler Yüz Tatlı Söz', 'Sümerbank Mağazasında Bir Gün' gibi kısa metrajlı eğitici ve öğetici filmler de yaptı.

Yönetmen (27)

Senaryo (16)

Eser (3)

Son Yorumlar (6)

murat1984 11 Ocak 2017 14:09:31

Türk sinemasının en eski yönetmenlerindendir.İyi bir yönetmendir.Allah rahmet eylesin.
Doğum Tarihi: 31 0cak 1910 Libya-Bingazi
Ölüm Tarihi: 11 Mayıs 2000 İstanbul

cosmopolis avatar cosmopolis 15 Şubat 2013 04:55:07

5

sinemayı ölene kadar yapmadığı için pek hatırlanmaz 70 li 80 li yıllarda sinema yapsaydı başarılı olabilirdi asıl gücünü gösteremedi filimleri sanatsal olarak zayıftır pek hatırlanmazlar

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Haziran 2009 13:04:06

10

Merkez Ordu Sinema Dairesini kuran 1920 li yılların Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) İttihat Terakki'nin en öndeki üç paşasından( Diğerleri Talat ve Cemal Paşa'lar) Enver Paşa'nın yeğeni. Annesi (Hasene Killigi) Paşa'nın kızkardeşi, Paşanın erke k kardeşi Kamil Bey Naciye Sultan ile evli. bu evliliği paşa vasiyet etmiş. Kuruçeşme 'de Naciye Sultan Korusu içinde üç katlı evde oturuyorlar. Faruk Bey Nuriosmaniye'deki  Yeni Liseyi bitirdikten sonra 1934'de Almanya'ya gidip Bavyera Fotoğrafçılık Okulu'nda eğitim gördü. 1938 de yurda döndü akrabası Halil Kamil'in stüdyosunda çalıştı. Ve 1938 de Atatürk'ün Cenaze Merasimi Belgeselini çekti. 1939 da Taş Parçası'yla ilk sinema filmini yönetti. 1941 de ise Yılmaz Ali Filmiyle ilk polisiye denemeyi gerçekleştirdi. Sinemaya tiyatro dışından Oya Sensev, Belgin Doruk,(sonra eşi oldu altı yıl evli kaldılar 1961 de ayrıldılar) Ayhan Işık gibi yıldızları kazandırıp, yeni bir anlayışın öncülüğünü yaptı. Türk sinemasındaki başka bir özelliği ise, tiyatrocular dönemi ile sinemacıların dönemi arasında köprü görevini üstlenmesiydi.Çölde Bir İstanbul Kızı, Annemi Arıyorum, Felaket Yolu ve Ölmeyen Aşk en güzel filmleri arasında yer alır. Son Flmi 1964 de çektiği Çöl Kanunu. Işıklar içinde yatsın. Hatırasına saygı ile.

Yandex.Metrica