Engin Çağlar

Gerçek Adı Çağlar Övet
Doğum Tarihi 28 Ağustos 1940
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Şişli Terakki Lisesi
Ajans Gökçe Doruk Erten Casting

Biyografisi

Sinema ve Ses Dergisi'nin 1968 yılında açtığı artist yarışmasında erkekler arasında ikinci oldu. İlk kez Öksüz adlı filmde beyazperdeye çıktı. Birçok filmde romantik jön olarak başrolü oynadı. 1974 yı lında sinemadan ayrılarak önce matbaa malzemeleri satan bir iş yeri açtı, sonra da konfeksiyon mağazası açarak, iş hayatına atıldı. Eski Avrupa güzeli Filiz Vural'la evlidir.

Oyuncu (77)

Son Yorumlar (30)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 09 Kasım 2015 12:28:46

yeşilçamda 4 yapraklı yoncayla başrolü olmasına rağmen sinema eleştirmenleri tarafından 2. adam yani 2 .sınıf oyuncu olarak nitelendirilen uzun boylu - yakışıklı karizmatik ama şansız oyuncularımızdandır. emel sayınla çok güzel bir uyumu vardır. makb er , feride , çam sakızı , süreyya gibi filmlerde emele , intizar ve almanyada bir türk kızı filmlerinde neşeye iyi bir kavalye olmuştur. boyu 180 e yakındı. türkan şoray , fatma girik , hülya koçyiğit ve filiz akın başta olmak üzere biçok ünlü oyuncuyla filmleri vardı. en çok hayri esenin sesi kendisine giderdi ki zaten en çok o seslendirirdi. izzet günay ve ediz hundan sonra en çok engin çağlara giderdi hayri esen sesi bana göre.

mrs.hsn avatar mrs.hsn 29 Ağustos 2014 13:06:37

10

Daha çok zengin ve kibar İstanbul beyefendisi rollerinde görmeye alışığız onu. Ve bana göre 1974 yılında sinemayı bırakmış olması kariyerine olumsuz yönde etki etmiştir. Eğer 70'li yıllar da da rol alsaydı, bugün sinema kariyeri açısından daha farklı bir Engin Çağlar görebilirdik karşımızda; ben buna inanıyorum. Oyunculuk yeteneğine gelirsek eğer; ben çok kötü oyuncu ya da harika oyuncu diye yorum yapamam fakat şunu biliyorum ki çok iyi bir insan. Kendisi ile bizzat tanışıp, sohbet edebilme onuruna sahip oldum. Bana ve arkadaşlarıma yaklaşımı, sıcak kanlılığı ve sinema öğrencisi olan bizlere: " Ooo! Siz de sinemacısınız" deyip birbirinden değerli öğütler veren beyefendi bir insan. Dilerim sinema da ve tv ekranları'nda daha fazla görürüz onu.

Kleberson avatar Kleberson 29 Ağustos 2014 05:14:55

4

bende arkadaslarin yorumuna katiliyorum iyi bir oyuncu degildir hatta jönler arasinda en kötü rol yapanlarin en basindadir,ama buna ragmen yesilcamin en kötü zamanlarindada olsa yinede o karanlik filmlerde yer almamistir diger bir kac jönün düstügü t uzaga düsmemistir o yüzden takdir edilecek bir aktördür

Yandex.Metrica