Engin Çağlar

Gerçek Adı Çağlar Övet
Doğum Tarihi 28 Ağustos 1940
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Şişli Terakki Lisesi
Ajans Gökçe Doruk Erten Casting

Biyografisi

Sinema ve Ses Dergisi'nin 1968 yılında açtığı artist yarışmasında erkekler arasında ikinci oldu. İlk kez Öksüz adlı filmde beyazperdeye çıktı. Birçok filmde romantik jön olarak başrolü oynadı. 1974 yı lında sinemadan ayrılarak önce matbaa malzemeleri satan bir iş yeri açtı, sonra da konfeksiyon mağazası açarak, iş hayatına atıldı. Eski Avrupa güzeli Filiz Vural'la evlidir.

Oyuncu (77)

Son Yorumlar (28)

GRAND EKINOKS 14 Haziran 2012 21:50:06

bu yakışıklı arkadaşımız daha çok salon filmlerinde rol alsada. tipi itibarı ile sinemaya tutunabilmiştir emel sayın yada esen püsküllü gibi oyuncularla sinemada kapalı bir köşkün içerisinde romantik aşık oyununu iyi becermiştir. yakışıklı olmasına r ağmen sinema için hiçte gerekli biri değildi. uzun ömürler diliyorum kendisine.

benimsinema avatar benimsinema 18 Şubat 2012 10:35:02

10

cogu kisi oyunculugunu begenmez..acaba hep ayni rollerde oynadigi icinmi ??? ya da baska rollerde oynamis bizmi bilmiyoruz. sinemanin en parlak zamanlarinda girmesine ragmen, diger jönlere bakarak film sayisi azdir..bana göre simdilerde kendisine cok iyi bakmis ve yasini göstermiyor. allah uzun ömürler versin. ben seviyorum kendisini

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 28 Mayıs 2011 14:56:05

2

Yeşilçam'ın altın dönemlerinde jön olarak en ünlü aktrislerle başrolü paylaşmış,kendi halinde,adı hiçbir zaman kötü bir olayla,skandalla anılmamış,efendi ve düzgün karakterli bir oyuncumuzdur.Lakin Engin Çağlar yetmişin üzerinde filmde oynamasına rağ men tek bir filmdeki oyunu ile dahi dikkat çekememiş,farkını ortaya koyamamıştır.Türk Sinema Tarihi açısından önem arzeden hiçbir filmin jeneriğinde de ismine rastlanılmayacak,yakışıklılığından başka özelliği olmayan,ortalama bir oyuncudur.Engin Çağlar kadar olmasa da Ediz Hun,Göksel Arsoy başta olmak üzere Orhan Günşiray,Murat Soydan,Tanju Korel gibi isimlerde jönlük dönemlerinde onlarca filmde rol almalarına rağmen tek bir filmde bile kendilerini aşamamış,kendilerine özgü tarzları ancak olgunluk dönemlerinde şekillenmiş Türk Sineması'nın gereğinden fazla abartılmış oyuncularıdır.

Yandex.Metrica