Saadet Işıl Aksoy

Doğum Tarihi 29 Ağustos 1983
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı

Biyografisi

Saadet Aksoy, akıcı bir ingilizce, temel Fransızca ve İtalyanca konuşan Türk kökenli bir aktris. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Kısa filmlerde çalışırken, s ahne prodüksiyonlarında, reklamlarda ve TV dizilerinde yer alarak film ve oyunculuk derslerine başladı.

2007'de ilk kez Cannes Film Festivali'nde Direktörlüğünü Yapan Semih Kaplanoğlu ile uluslararası ve tanınmış film festivallerinde, Saraybosna Film Festivali ve Valdivia Uluslararası Film Festivali gibi birçok ödül kazandı. 2009 yılında Cannes Film Festivali'nde Direktörler 'Fortnight'da birincilikle düzenlenen ve bir dizi ulusal ödüle layık görülen Bir Başka Dilde Aşkı yapan Eastern Plays ile hem ülkesinde hem de uluslararası festival devresinde daha fazla ilgi gördü. Amerikalı yapımlarda rol aldıktan sonra, Alejandro Chomski'nin Güzel Yaşamı ve Bart Freundlich'in Rebound'u ile “Aska” portresini daha fazla uluslararası ilgi gördü. Twice Doğdu, Sergio Castellitto'nun Penelope Cruz ve Emile Hirsch ile yönetmenliğini yaptı. Yakın zamanda Marco Pontecorvo'nun yönettiği İtalyan dizisi Ragion di Stato'yu çekti. Aksoy ayrıca Kahire Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Saraybosna Film Festivali gibi birçok film festivalinde jüri üyeliği yaptı.

Oyuncu (27)

Son Yorumlar (13)

bltszlk avatar bltszlk 17 Mayıs 2016 21:10:32

Perşembe akşamları milyonları ekran başına kilitleyen Kördüğüm'ün güçlü kadrosuna ,ödüllü oyuncu Saadet Işıl Aksoyda katıldı.Amerika'da yaşayan ve en son Penelope Cruz ile Sen Dünyaya Gelmeden (Twice Born) adlı Hollywod yapımında rol alan Aksoy E nver Bey'in (Mehmet Aslantuğ) kız kardeşi Eylül karakterini canlandırmak için Türkiye'ye döndü.İyi bir oyuncu

şabanoviç avatar şabanoviç 03 Ağustos 2015 15:23:01

10

çok iyi oyuncu çok güzel bir kadın 2 yıldır sinemada dizilerde yok neden ara verdi bu kadar iyi giderken

mkurtsen avatar mkurtsen 31 Mart 2013 11:52:00

8

Venuto al mondo (Sen Dünyaya Gelmeden) filmi izledim Saadet filmin üçüncü kişisi olmayı başarıp, Penélope Cruz gibi kendinden çok deneyimli dünya çapında bir oyuncunun yanında ezilmemiş. Oyuncu olarak ismi gibi ışıl ışıl parlıyor., Aska isimli müsl üman bir müzisyen. kiralık anneyi oynamış. bıçak sırtı gibi riskli bir rol, buna rağmen çok başarılı
Tebrik ediyorum. Kolay değil, Türk yapımlarda bir şekilde eş dost yardımıyla rol bulmak kolay. Önemli olan zoru başarmak.
Doğuştan yetenek, üzerine sağlam bir eğitim.olunca oluyor..Film İngilizce,çekilmiş, zannederim akıcı İngilizcesi ile dışarda başarı şansı hayli yüksek. Tekrar tebrikler.

Yandex.Metrica