Çetin Tekindor

Gerçek Adı Çetin Tekindor
Doğum Tarihi 16 Temmuz 1945
Doğum Yeri Sivas
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı

Biyografisi

Tiyatro sahnelerine IV. Murat oyunu ile giriş yaptı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda "Sahne ve Diksiyon" dersleri veren Tekindor, daha sonra aynı görevini 1998 yılına dek Bilkent Ünive rsitesi Tiyatro Bölümü'nde sürdürdü. Onun daha büyük kitlelerce tanınması ise Yücel Çakmaklı`nın yönettiği 1983 yapımı Küçük Ağa dizisi ile oldu. Beyazperde ile ilk tanışması ise Başar Sabuncu'nun yönettiği ve Müjde Ar ile başrollerini paylaştığı Kaçamak (1987) filmi ile oldu. Bir taraftan tiyatro oyunlarında rol alıp, TRT'de yayınlanan yabancı film ve dizi filmleri için seslendirme yaparken, diğer taraftan Dönemeç (1988), Önce Canan (1988) gibi TV dizilerinde ve Son Türbedar (1996), Kerem (1999) gibi TV filmlerinde rol aldı. Ardından oldukça büyük izlenme oranlarına ulaşma başarısı yakalayan Yılan Hikayesi (1999) dizisinde Sinan adında Kral lakaplı önemli bir rol üstlendi. Bunu Tutku Çemberi (2000), Üzgünüm Leyla (2002) ve Çaylak (2003) dizileri takip etti. Aynı yıl, kariyerinin ikinci sinema filmi Karşılaşma 'da oynadığı rol ile 2003 Ankara Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Yine 2003 yılında rol aldığı Bir İstanbul Masalı dizisi, televizyon ekranlarında oldukça önemli başarılar elde etti. 2004 yılında, Ahmet Ümit'in aynı adlı polisiye romanından uyarlanan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı TV dizisinde rol aldı. Aynı yıl iki sinema filminde birden rol aldı. Bunlardan ilki 5 farklı Türk yönetmeninin 5 farklı hikayeye imza attığı Anlat İstanbul, diğeri ise Türkiye'de çok büyük bir gişe başarısı elde eden, Çağan Irmak'ın yönettiği Babam ve Oğlum 'du. İzmirli köy ağası Hüseyin Efendi'yi canlandırdığı bu film, Tekindor'a 27. SİYAD Türk Sineması Ödülleri'nde ve 13. ÇASOD Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri kazandırdı. Daha sonra, tekrar Çağan Irmak yönetminde, Ulak adlı bir sinema filminde rol aldı. Sanatçı şu sıralar Antakya'da çekimleri devam etmekte olan ve büyük bir izlenme başarısı kazanan Asi adlı dizide rol almaktadır. Çetin Tekindor, sinema ve dizi oyunculuğuna halen devam etmektedir.

Senaryo (1)

Oyuncu (49)

Son Yorumlar (80)

canilecanan avatar canilecanan 01 Eylül 2019 00:22:47

Değişik bir cazibesi olan bir aktör. Çocukluğumda tek kanallı TRT'de birkaç dizide oynadığını hatırlıyorum. ("Önce Canan", "Küçük Ağa"...) Karaktere gizemli bir hava katan bir oyunculuğu ve sesi vardı. Yıllar sonra "Yılan Hikayesi" ile tekrar bir diz i film ve ardından gelen sinemadaki rolleri ile karşımıza çıktı ("Babam ve Oğlum", "Dedemin İnsanları", "Ayla", ...) iyi ki de bunlarda oynadı.
Türk Sinema tarihini veya geçmişteki Yeşilçam filmlerini bilen bazı yorumcuların da dediği gibi, maalesef çoğu iyi aktörümüz bu fırsatlara ulaşamadan en verimli çağlarında işleyemeden aramızdan ayrılmıştır.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 29 Mart 2017 21:56:37

10

büyük bir oyuncu. bu yaşta hala piyasada ismini sürdürmek kolay değil. keşke başka oyuncularımıza da aynı fırsat verilse. küçük ağa, yılan hikayesi ,yavrularım en beğendiğim projeleri arasındadır.başarılarının devamını diliyorum.

Alpatros1905 avatar Alpatros1905 17 Ocak 2017 12:10:48

10

Çetin Tekindor bu yaşta hiç kimseye kolay nasip olmicak bir şöhret yakaladı büyük dizilerde başrol oynaması sinema filmlerinde çağan ırmak ile babam ve oğlum ulak gibi büyük gişe yapan projelerde başrol oyuncusu olarak oynadı şuan ekranlarda içerde dizisindeki kebabçı celal rölüyle bunu taçlandırdı büyük ustaya helal olsun diyorum

Yandex.Metrica