Behlül Dal

Gerçek Adı Osman Behlül Dal
Doğum Tarihi 22 Nisan 1922
Ölüm Tarihi 20 Haziran 2002
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri Antalya

Biyografisi

İstanbul’da doğan Behlül Dal, Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini yarım bıraktıktan sonra askerlik görevini yaptı ve ardından Antalya Halkevi’nde yönetmen olarak görevlendirildi. Dal’ın görev yapt ığı halkevi, tiyatro çalışmaları ile Türkiye’nin 3 büyük halkevi arasına girdi.

Behlül Dal’ın 1957 yılında Antalya’da kurduğu ANTİŞ Film Antalya Filmcilik Şirketi, İstanbul dışındaki ilk yapımcı şirket olma unvanını taşırken, Dal, ‘İnsanlık İçin’, ‘Kıbrıs Şehitleri” ve ‘Izdırap Çocuğu” isimli 3 uzun metrajlı sanat filmini çekti ve birçok kısa metrajlı filme imza attı.

Antalya Yüksek Öğretim Derneği başkanlığı da yapan Dal, “O Kadın’ adlı şiir kitabıyla, İstanbul’da bulunduğu sırada duyduğu Antalya özlemini dile getirdi. Sanat yaşamındaki en önemli adımlarından biri de Antalya Film Festivali düşüncesini ortaya atmak ve gerçekleşmesini sağlamak olan Behlül Dal, kısa metrajlı filmciliği Türkiye’ye getiren ve tanıtımını sağlayan en önemli kişi olarak tanınıyordu.

Antalya Altın Portakal Kısa Film Yarışması’nda kazandığı 8 Altın Portakal ödülü ile “En Fazla Altın Portakal Kazanan Yönetmen” unvanını koruyan Behlül Dal, 1997 yılında Antalya Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı’nca “Ömür Boyu Onur Ödülü”ne layık görüldü. Altın Portakal Film Festivali’nde her yıl jüri ödülü verilen Dal’ın, Avrupa televizyonlarında da yayımlanan ve daha çok Antalya’yı yansıttığı 300’e yakın kısa metrajlı filmi bulunuyor. 21 Haziran 2002 de yaşamını yitirdi.(Arşt: yalçın özgül)

Yönetmen (12)

Senaryo (7)

Eser (2)

Son Yorumlar (2)

murat1984 20 Ağustos 2018 14:51:48

Gerçek Adı:Osman Behlül Dal
Doğum Tarihi:22 Nisan 1922 İstanbul
Ölüm Tarihi:20 Haziran 2002 Antalya

nedim yıldız avatar nedim yıldız 02 Ağustos 2007 04:11:08

10

ömrünü sinemaya adayan bir örnek insan...özellikle yönettiği kısa filmleri sinemada bir ilk olmuş,antiş filmi kurarak antalyada altın portakalın ilk adımlarını atmıştır...

Yandex.Metrica