Festivalin Ulusal Uzun Metraj Yarışma filmlerinden “Okul Tıraşı”nın gösterimi Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşti.
29 Ekim 2021

9. Boğaziçi Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan "Okul Tıraşı" filminin ekibi, 24 Ekim Pazar günü, Atlas 1948 Sineması'nda gösterim sonrasında gerçekleştirilen söyleşide izleyiciyle buluştu. Söyleşiye filmin yönetmeni Ferit Karahan, ortak senaristi Gülistan Acet, yapımcısı Kanat Doğramacı, oyunculardan Cansu Fırıncı ve Melih Selçuk katıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç gerçekleştirdi.

Yetmişin üzerinde ulusal ve uluslararası festivale katılan Okul Tıraşı, Berlin Film Festivali'nin Panorama Bölümü'nde yarıştı ve FIPRESCI Ödülü kazandı. 38. Uluslararası Fecr Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü, 36. Uluslararası Valencia Film Festivali Cinema Jove'da En İyi Film ve En İyi Seyirci Ödülü ve 37. Hayfa Uluslararası Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülüne layık görülen Okul Tıraşı, İstanbul seyircisiyle ilk kez 9. Boğaziçi Film Festivali aracılığıyla buluştu. Film, şehirden uzakta, yatılı bir okulda okuyan Yusuf'un, bir anda rahatsızlanan arkadaşı Memo'yu hastaneye götürme talebinin okul yönetimi tarafından zamanında kabul görmemesi ve yoğun kar yağışıyla yolların kapanmasıyla birlikte gelişen olayları konu ediniyor. 

İlk sözü alan Ferit Karahan, projenin ortaya çıkış süreci hakkında konuştu. Kendisinin de yatılı okulda okuduğundan bahseden yönetmen, filmin yazım sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek aldıklarını, daha sonra birkaç kez senaryoyu yeniden yazdıklarını ve son olarak bu versiyonunu ortaya çıkardıklarını söyledi. Karahan; "Bir gün mutfakta Gülistan'la otururken, baskıcı toplumlarda, bu bir okul, ev, iş yeri ve ülke olabilir, yalanın bir esneme ve direniş biçimi olmasını konuştuk. Daha sonra, kafamızda bazı hazır sahnelerimiz vardı, onları dönüştürdük. Olayın başladığı yer üzerinden bir tane polisiye yazmak istedik. Aslında biz filme polisiye diye bakıyoruz." dedi.

Filmin ortak senaristi Gülistan Acet, projeleri seçme konusunda izledikleri yola değindi. Aynı anda birçok projede beraber çalıştıklarını, bazılarının filme dönüştüğünü, birçoğunun ise taslak olarak rafa kalktığını söyledi. Okul Tıraşı senaryosunun da bu yoldan geçtiğini ve nihayete eren projelerden biri olduğunu söyledi.

Yapımcı Kanat Doğramacı ise, filmin senaryosunun, okuduğu en etkileyici senaryolardan biri olduğunu ve bu şekilde projeye dahil olduğunu belirtti.

Filmin Oscar adayı adayı olma süreciyle alakalı nasıl bir yol izleneceği sorusu üzerine Ferit Karahan, daha izlenebilir bir film olduğunu, polisiye unsurları içerdiğini ve önemli bir mesele olduğu için Oscar'da şansı olduğunu düşündüğünü söyledi. Yönetmen ayrıca, filmin dünyada görünür olduğunu, İran'dan, Rusya'ya, Amerika'dan, Berlin'e birçok festivalden ödülle döndüğünü söyledi. Yapımcı Doğramacı, böyle bir duruma hazır olduklarını ve seçildikleri takdirde, Oscar adaylığı için yoğun bir çalışma yapacaklarını ekledi.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)