Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

D@bbe

D@bbe

7,47

(65 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 10 Şubat 2006 Korku Korku
IMDb puanı: 5.9

Yönetmen: Hasan Karacadağ Hasan Karacadağ

Ülke: türkiye

Gişe: 539.381

Oyuncular: Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Süha Tok, Kaan Girgin, Ebru Aykaç, Serhat Yiğit, Serdar Özer, Ümit Acar, Fulya Candemir, Sabri Tekinalp, Murat Seviş Devamını Gör...

Konusu : 2005 yılının sonlarına doğru Süper güç Amerika’yı bir intihar salgını sarar...Ülkenin her tarafında bribirinden bağımsız insanlar çok farklı ve tüyler ürpertecek yöntemlerle kendini öldürmektedir... Çok kısa bir süre sonra bu intihar vakalarının benzeri Türkiyede de yaşanmaya başlar... Türkiyedeki ilk tuhaf intihar olayı İzmir’in Selçuk ilçesinde yaşanır... Tarık isimli kendi halinde bir genç internete girdiği uzun gecelerin ardından birden dünyayla ilişkisini keser ve kısa bir süre sonra korkunç bir yöntemle kendini öldürür..Selçuk emniyet amirliği Tarığ’ın intiharını özel incelemeye alır ve bu bağlamda en yakın arkadaşları olan Hande,Cem ve Sema’yı sorgular... Bu arada Tarığ’ın bu üç arkadaşına internet aracılığıyla tuhaf görüntüler eşliğinde mailler gelmeye başlar...Mailleri gönderen kişi ise kısa bir süre önceden intihar edip ölen Tarık’tır...Bir ölüden mail gelmenin mantıksız olduğunu düşünen arkadaşlar zaman içerisinde çevrelerinde zuhur eden garip varlıklar görmeye başlarlar...Bu varlıklar kim ve nereden kontrol edildiklerini hissettirmeden göründükleri insanlara korkunç anlar yaşatmaktadırlar.Kişilerin bilinçlerini ele geçirerek onların gerçek ve rüya arasındaki ayırımı yapmalarını engellemekte ve kısa süre içerisinde onların kendisini öldürmelerini sağlamaktadır... Tarığ’ın arkadaşlarından Hande yaptığı araştırmaları komiser Süleyman’la Paylaşır... Ona göre Dünyadaki bütün ölümleri Dabbe’tül arz isimli bir varlık gerçekleştirmektedir... Dabbe bunun için iki şeyi kullanmaktadır...Dünyaya bir örümcek ağı gibi yayılan İNTERNET ve de aynı mekanda fakat farklı boyutta yaşayan CİNLER... Dabbe perdeyi aralamış ve Gerçekler ters-yüz olmaya başlamıştır...Kıyametin son alameti artık heryerdedir...Hareket noktası olarak da Türkiye’yi seçmiştir...Sinemakralı1

23 Mart 2020 13:21

Kairo adlı 2001 yapımı japon filminden telef ödenmeden yapılmış çakma kairo filmi.

Cevap Yaz

yeşilçam1987

24 Nisan 2018 20:13

Film harika olmuş..Korkudan tırnağımı ısırdığım sahneler var gerçekten..Müslüman aleminde yaşayıpta cinlerden korkmayan insan oduğunu sanmıyorum..Bence bu filmin başarısındaki en büyük pay oyuncular..Eğer bu filmde tanınmış oyuncular olsaydı sırıtırdı ve ambiyansı bozardı.Sadece final sahnesi daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama HASAN KARACADAĞ ın yönetmenliğine ve korku filmi atmosferi yaratmaktaki zekasına hayranım..Özellikle ZİYA karakterini canlandıran MURAT SEVİŞ in sahneleri çok etkileyici ve korkunçtu.

Cevap Yaz

erhaab

18 Ocak 2018 16:27

Karacadağ'ın ilk korku denemesi ve staj filmi bile değil. iyi bir senaryosu olmasına rağmen yetersiz oyuncular ve korkutmayan sahnelerle akıllarda kalmıştır ama büyü filmiyle birlikte cin filmlerinin atasıdır diyebiliriz. Sonradan çekilecek çok iyi cin filmlerine ön ayak olmuştur.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

24 Temmuz 2015 05:55

Korku gerilim türünde başarısız olduğumuzu düşünürsek ortalama bir film sayabiliriz filmi filimde bir amatör hava ve karışık bir senaryo var oyunculuklar ümit acar dışında zayıf ayrıca film japon yapımı kairo 2001 filmine çok benziyor nerdeyse bir uyarlama gibi olmuş her şeye rağmen izlenebilecek bir film.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

10 Kasım 2014 13:37

Biz Türkler korku filmlerinden öte kısmen komedi filmlerinde iyiyiz farklı bir kurgu olsa da vasatı geçemiyor 5/10

Cevap Yaz

Göztepe

11 Ekim 2014 23:49

Gayet başarılı bulduğum bir korku filmi zaman zaman film tüylerimi diken diken ettiğini söyleyebilirim. Ama oyunculuk olarak film hiç ön plana çıkmamış hep korku korku. Tamam korku filmi anladıkta birazda oyunculuk olarakta film etkilemeli. Hayal gücü hayal ürünü filmde çok fazla var. Dabbe sırayla tüm insanları öldürüyor tek tek ilginçtir film İzmir'in Selçuk ilçesi ve Şirince Köy'ünde çekilmiş. İlginçtirki bu film çekildikten birkaç yıl sonra maya takvimine göre kıyametin kopacağı kıyametin kopmayan tek yer. Turistik köy Şirince olacağı belirtiliyor ve birkaç yıl öncede oralarda böyle garip bir film çekiliyor ilginç tesadüf korkudan başka hiçbirşey vermesede değişik film izlemek isteyenler için izlenebilir bir film.

Cevap Yaz

fahri.07

17 Mayıs 2014 19:28

film korku filmi olsa bile bi anlam ifade etmiyor.kötü ruhlar insanlarımızı öldürüyor ve buna dur diyecek kimse çıkmıyor ve film bu şekilde bitiyor.yani anlamsız boş bir film..hiç çekilmese daha iyi vakit kaybı.10/2

Cevap Yaz

black_eagle_09

16 Şubat 2014 23:12

Büyük beklentilerle gitmiştim sinemaya ilk çıktığı hafta. Gel gelelim izleyicilerin güldüğü bile oldu. Oysa konu iyiydi, güzel de başlamıştı ilk sahneler. Ama son 20-30 dakika tam hüsrandı. Diğer serilerin hiçbirini izlemedim bu basitlik yüzünden.

Cevap Yaz

beyzacetin

15 Eylül 2012 16:01

Türk filmleri içinde beni en cok korkutan, en kasvetli en ürkütücü film. Sinemada izlediğim için bircok alaycı kahkaha duydugum ve benim de cok güldüğüm sacma sapan diyaloglar ve sahneler var o kesin. Ama ne olursa olsun muhteşem, sıradısı konusu ve korkunç sahneleriyle benim favorilerimden.

Cevap Yaz

ceyhun_mr

5 Nisan 2010 17:30

amatör bir film gibi olmuş.Çok para harcanmadığı açık ancak yine de bu kadar başarı elde etmesi konusunun orjinalliğinden ve korku sahnelerinin genelde iyi zamanlama ile yapılmasından olsa gerek.Bu da şüphesiz yönetmenin başarısı.Ancak şunu da söylemek lazım film bir yerden sonra tahammül edilmez bir hal alıyor.Özellikle son yarım saati bir sürü amatörlük ve saçmalıkla dolu (genel gidişata uymayan ve dayandığı mantığa aykırı anlamsız sahneler) Genel bir şey söylemek gerekirse de;Hasan Karacadağ korku sinemamıza yeni bir pencere açıyor diyebiliriz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica