Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Otobüs NerimanMGUNAY

23 Mart 2016 09:18

Tür olarak erotik denilemez.Fosforlu Cevriye film senoryosunun Zerrin Egeliler versiyonu diyebiliriz. Yavuz Yalınkılıç Zerrin Egeliler'le üç film çalışması olmuş erotizme hiç bulaşmamış helal olsun yönetmenimize.Birde Yavuz Yalınkılıç filmlerinde görmeye alışık olduğumuz amatör oyuncular bu filmde de vardı.

Cevap Yaz

kalk8522

26 Ocak 2013 16:12

güzel bi paylaşım

Cevap Yaz

serzenish

4 Mart 2009 11:18

bu guzel bir yorum olmus fakat bu isimler arasina rustu asyali ve yilmaz köksali koymak ne kadar dogru acaba?

Cevap Yaz

sinemaseverim

9 Aralık 2008 11:50

1970 li yıllar diye adlandırdığımız 1970- 1980 arası, TV kanallarının yavaş yavaş ortaya çıkması, halkı evine oturmaya ve TV seyretmeye mahkum etmiştir. Bu durumda Türk sinemasının yapımcıları ve tabi olarak oyuncuları ve bu işten ekmek yiyen kamera arkası bir çok sinema emekçisi zor duruma düşmüş bir çıkar yolu aramıştır. Ve Türk sinemasında yteni bir dönem başlamıştır. "Erotik Seks Sineması"  O güne kadar Adı sanı duyulmamış bir çok oyuncu, pavyon sanatçısı, dansözü, yönetmeni ve yapımcısına kapılar açılmış oldu.

Ne yazık ki bu filmlerde bir çok kadın bırakın ekmek parasını, bir çift ayakkabı, bir çift naylon çorap uğruna seks filmlerde oynadılar ve en aşağı düzeye indirilerek, onarı erkeklerin bir malı olarak kullanmaya başladılar.

Sette film çekilirken esrarlı sigara veya alkollü içkiler içirtilerek, kendilerinden geçmeleri sağlandı. Ne yaptıklarını kiminle yatıp ne tür bir film çektiklerinden bile haberleri olmayan bu kadınların filmleri, salonu dolduran binlerce ağzının susyu akan erkekler tarafından büyük bir iştahla izlendi. Paralarını bile alamayan bu sinemanın seks tuzağına düşmüş kadınlar ve onların partneri olan erkek oyuncular! sayesinde film yapımcıları büyük paralar kazandılra. Ama  bu on senelik zaman zarfında Türk Sineması ne yazık  ki büyük kayıplara uğradılar.

Kendilerini bilen Yeşilçam'ın oyuncuları yapımcı ve yönetmenleri  bu tuzağın içine girmeyip bir kenara çekildiler, bazı oyuncular sahneye adım atarak şarkıcı oldular. Tabidir ki bu dönemde bazı az da olsa eli ayağı düzgün filmer de çekildi  elbet.

Bu seks furyası döneminde boy gösteren kadın ve erkek oyunculara ve bu filmi yöneten yönetmenlere şöyle bir baktığımızda şu isimlere rastlıyoruz.

Erkek oyuncu kadrosunda yer alanların başlıcaları, başta Sermet Serdengeçti olmak üzere; Ali Poyrazoğlu, Hadi Çaman, Tamer Yiğit, Seyhan Karabay, Ünsal Emre, Yalçın Gülhan, Salih Güney, İrfan Atasoy, Tugay Toksöz, Pekcan Koşar, Cihangir Gaffari, Mete İnselel, Aydemir Akbaş, Yüksel Gözen, İlhan Daner, Alev Sezer, Şemsi İnkaya, Yılmaz Köksal, Bülent Kayabaş, Özcan Özgür, Sami Tunç, Salih Kırmızı, Erdinç Üstün, Rüştü Asyalı, Recep Filiz, Orçun Sonat, Turgut Özatay, Kazım Kartal, Tarık Şimşek, Ata Saka, Baki Tamer, Yılmaz Şahin, Levent Günsel, Yaşar Yağmur, Hakan Özer, Cesur Barut, Çetin Başaran

Bu filmlerin çevrilmesinde emeği geçen ! Yönetmenler ise;

Oksal Pekmezoğlu, Nazmi özer, Aram Gülyüz, Temel Gürsu, Tanju Gürsu, Naki Yurter, Yılmaz Atadeniz, Nejat Okçugil, Ümit Efekan, Yücel Uçanoğlu, Ülkü Erakalın, Çetin İnanç, Alev Akakar, Semih Servidal, Günay Kosova, Mehmet Arslan, Sırrı Gültekin, Arif Keskiner, Müjdat Saylav, Aykut Düz, Işık Toroman, Savaş Eşici, Nuri Ergün, Nuri Akıncı, Kemal Tan, Fikret Uçak, Yavuz Figenli, Oğuz Gözen, Tevfik Çobanoğlu, Taner Oğuz, Semih Evin, Engin Temizer, Yavuz Yalınkılıç, Samim Utku

Bu furyada görsel önemi tartışılmaz olan kadın oyuncularımız arasında da başı çekenler sırasıyla; Yayınlanan bir iki röportaj dışında o dönemin ünlü seks oyuncularından bugün ortadan kaybolan veya izini bulduğunuzda da, medyanın yaklaşımları nedeniyle belki de haklı olarak görüşmek istemeyenler arasında Zerrin Egeliler, Zerrin Doğan, Dilber Ay, Ceyda Karahan, Elif Pektaş, Melek Görgün, Zafir Saba, Necla Fide, Müge Güler, Saadet Gürses, Nur Ay, Funda Gürkan, Senar Seven, Sabahan, Tülin Tan, Ayşen Selvi, gibi isimleri sayabiliriz.

Bu isimlerin bir kısmı evlenmiş, bir kısmı başka şehirlere, ülkelere yerleşmiş ve izini kaybettirmiş. Evli ve çoluk-çocuk sahibi oldukları için de o dönemleri hatırlamak istemiyorlar ve konuşmaktan kaçıyorlardı. Feri Cansel sevgilisi tarafından öldürülmüş, Mine Mutlu kansere yeni düşmüş, Seher Şeniz intihar etmişti...

Arzu Okay, Alev Altın, Dolgan Sezer, Mine Soley, Nalan Çöl, Seyyal Taner, Emel Aydan, Emel Özden, Canan Candan, Şeyda Senem, Serpil Örümcer, Selen Büke, Fatma Belgen, Nur Soylu, Melek Ayberk, Aynur Akarsu, Karaca Kaan, Figen Han, Gönül Tansel, Gönül Hancı, Derya Sonay, Harika Öncü, Aysun Güven, Nevin Nuray, Perihan Ateş, Özden Yüce, Yeşim Yükselen, Okşan Ay, Gülten Kaya, Emel Canser, Meltem Işık, Sema Nurdan, Oya Başak gibi isimler de erotik sinemamızda görev yapan isimsiz kadın oyuncularımızdan bazıları.

Yalçın ÖZGÜL

Cevap Yaz

cansu.demir24

29 Mayıs 2007 13:30

Kadınları bu kadar asagılayan bir filmde oynamayı kabul ettiklerine göre cooooook zor durumdaydı herhalde bu kadınlar. Filmin adı igrenc eminim kendisi de öyledir. Kadınların hayvan gibi kullanıldıgı bu filmler türk sinemasını rezil ediyor. Zerrin egeliler cok cekici cok güzel bir kadın, bu güzelligi böyle kullanmıs olması cok üzücü. Cafer in cilesi filminde cok begenmiştim onu. Bu filmlerle o da arzu okay, mine mutlu ve diğerleri gibi kendini ziyan etti, yazık

Cevap Yaz
Yandex.Metrica