İnat Hikayeleri

8,42

( 9 kişi yorum yaptı )

İnat Hikayeleri

(İnat Hikayeleri)

Sinema Filmi

2003

Kış aylarında köyün şehirle ulaşımını sağlayan at kızağına bir rakip çıkmıştır.Kızakçı Daşo’nun rakibi kırmızı minibüstür. Ama kızakçı kışın buz tutan Çıldır gölü üzerinden kestirme gittiğinden minibüsün göle giremeyeceğini ve yeni rakibinin kendisinden hızlı olamayacağını iddia etmektedir.Oysa minibüsçünün bu inatlaşmadan galip gelmek için başka bir planı vardır.

Bu ikilinin arasında yarış devam ederken kızak ve minibüsün yolcularından tanınmış aşıklar ve hikaye anlatılıcıları da bu kıyasıya yarışa katılmışlar ve İNAT üzerine birbirinden güzel öyküler anlatmaktadırlar.

Anlatılan öykülerden” LADES”,”5 KIRIK ÇÖP BİR KIRIK KALP” ve “CAMBAZ ŞAHO” canlandırılmaktadır.

Gülmeyi ve ağlamayı iç içe sunan bu filmin Anadolu Halk Edebiyatı’nı n, ”Aşıklama”, “Doğaçlama” yöntemini sinemaya taşıyan ilk film örneğidir.

Film oldukça farklı bir yöntemle çekildi. Deneyimli oyuncu Tuncel Kurtiz ve yönetmen Reis Çelik’ten oluşan iki kişi dışında hiç kimse olmadan bölgeye gidildi. Filmin senaryosu tek sözcüktür. ”İNAT”. Bu sözcükten doğaçlama yapılarak film ortaya çıkarıldı.

Filmde 1500 köylü rol aldı.

Künye

Yönetmen Reis Çelik , Reis Çelik
Senaryo ,
Yapımcı Reis Çelik , Adil Kaya
Müzik Reis Çelik , Arif Sağ
Görüntü Yönetmeni Reis Çelik
Vizyona Giriş Tarihi 05 Mart 2004
Süre 88 dk
Tür Belgesel, Epik, Macera
Özellikler Dijital, Video
Ülke Almanya Türkiye
Etiketler Bahis, Banka Müdürü, Belgesel, Çıldır Gölü, Donmak, Daha Fazlası

Ödüller

Alsace-Europe (6. Strasbourg Belgesel Film Haftası-2000)

Oynayanlar

Tuncel Kurtiz Tuncel Kurtiz Anlatıcı ve Çeşitli Roller
Sabri Tutal Sabri Tutal Kızakçı Daşo ve Koço
Kemal Gültekin Kemal Gültekin Malakan Kayzer
Ali Başkan Ali Başkan Bankacı
Aslı Sulan Aslı Sulan Şahsenam
Reyhan Ulu Reyhan Ulu Koço'nun Karısı
Nezeket Kılıç Nezeket Kılıç
Volkan Şirin Volkan Şirin

Ekip

Kurgu Reis Çelik (Kurgu)
Yapım Ekibi Kemal Gültekin (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Volkan Şirin (Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Eyüp Yıldız (Negatif Kayıt)
Ses Ekibi Erkan Aktaş (Ses Kayıt & Final Miks)

Firmalar

Rh Politik Yapımcılık (Yapım)
Fono Film (Laboratuar)
Özen Film (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 7.439

Son Yorumlar (9)

teneketrampeto avatar teneketrampeto 08 Eylül 2008 22:40:09

8

 “Ben bu dağların yalancısıyım bu dağların”.. Çekimler çok hoş..Çıldır Gölü’nde buzun içinde avlanan insanları izlerken  parıl parıl balıkları görünce  insanın balıklara dokunası geliyor...Kızağa atlayıp soğuktan titreyerek battaniy elere sarınasın geliyor..Köylülerin sazını atışmalarını dinlerken alüminyum çaydanlıktan bembayaz karın ortasında çay içesin geliveriyor.Minibüsle kızak kullanan iki gurubun köye kim daha çabuk varacak inatlaşmasıyla  başlayan filmde aralara yörenin inatlaşma üzerine özgün hikayeleri serpiştirilmiş.. insanları ve hikayeleri tanıtılmaya çalışılmış..ha bu arada yer yer Tuncel Kurtiz’le minübüsçünün kitabi  takışmaları tabiliğin ön planda olduğu bu tanıtım filminde bana çok sırıtık geldi..İşte özgün birkaç hikayeden biri;Ağalardan biri oğlunu İran şahının kızıyla evlendirmek ister oğlu yok der..Uruğ beyinin kızıyla evlendirecektir yine yok der..Köyden başka bi kızı Şahsenem’i sever oğlu bir onu ister..Ağa istemez hiçbir bey ağa kızı olmayan Şahsenem’i. evlendirmemek için zora sokar..Ağa bu evliliği nasıl engelleyeceğine dair köyün büyüklerinden birinden akıl alır..Ve kimsenin o zamana kadar çözemediği çözmeye de kati olarak kimsenin akıl erdiremediği  bir muamma sorulacaktır.Ağa kaledeki evine Şahsenem’i getirtir,yaşlı adamla başlarlar muammanın örgüsüne..masaya beş kırık çöp koyulur bir daire şeklinde bitişik yıldıza benzeyen bir şekil oluşturulmuştur..Soru şudur;”bu beş kırık çöpe hiç elini değdirmeden yıldız şekli verirsen sözümdür seni gelin olarak oğluma alacağım”.Ailemizin geleneği asırlar budur.Bu muammayı çözebilen kalemizin gelini olabilir gibi de bir kılıf uydururlar..Muammayı çözebilmesi için de 40 gün müsaade verilir kıza..Şahsenem günler boyu yemeden içmeden kesilir bir masa başında çöpleri nasıl yıldız yapabilirim derdiyle uğraşır durur..40.gün olmuştur. Hala yapamamıştır dokunmadan nasıl yapabilsin ki?..40.gün  doğarken artık Şahsenem masa başındayken ağlar..gözünden akan bir damlacık çöplerin ortasına düşünceee beş kırık çöp yavaş yavaş hareket eder..Şahsenem Uruğ beyin kızı için düğün hazırlıkları başlayan kalede alır soluğu..”Muammayı çözdüm” der..Ağanın inanamaz bakışları altında çöplerin ortasına su damlatır ve çöpler açılmaya başlar ve yıldız olur..Ağa  “sözüm gereğince mecburum artık seni almaya” deyince şahsenem ..”mecbur değilsiniz”..”nasıl yani neden?”..”Oğlunuzu istemirem..Ben bu muammayı çözdüm..Oğlunuz beni gerçekten sevseydi böyle dara düşürmezdi.İstediğinizi alabilirsiniz.” Der ve kale kapısını çeker gider.Tuncel Kurtiz;”5 kırık çöp bir kırık kalbin etrafını sarıp almıış götürmüüş..”   

tdran avatar tdran 01 Ağustos 2008 22:29:08

filmde doğallık çok güzel yakalanmış.tabi filmin yapım sürecini okuduğum kadarıyla.senaryolar çok kısa sürede yazılmış ve hemen oyannmış.Tuncel Kurtizin çok iyi bir oyuncu olduğu anlaşılmıştır.anı çok iyi yakalamış.

güney_21 avatar güney_21 23 Haziran 2008 16:23:06

İnat hikayeleri gerek işlediği konu bakımından, gerekse oyuncuların performansı bakımından çok fazla eleştiremeyeceğimiz bir film diyebilirim. Filmdeki anlatımı basit bulanlar ve sırf eleştirmek için eleştirenler reis çelikin film tarzını bilmiyor ol sa gerek çünkü hikayeler terekeme kültürünü iyi yansıtıyor ve reis çelikin tarzı bu kaldı ki filmdeki üç hikayede bence başarıyla işlenmiş sinemaya yerel ve evrensel düzeyde yaptığı katkılar için reis çeliki bir kez daha kutlamak gerekir...

asım mavzer avatar asım mavzer 08 Mayıs 2008 16:47:05

10

Her yönü ile doğal bir anlatım.ve tek profesyonel oyuncu Tuncel kurtiz..Filmin Galası bile donmuş çıldır gölü üzerinde karları yığarak beyaz perde oluşturularak yapılmış..nefis bir anlatım..Emeklerine sağlık...

zuhtuural avatar zuhtuural 11 Mart 2008 18:44:03

4

Anlatılan öykülerden” LADES”,”5 KIRIK ÇÖP BİR KIRIK KALP” ve “CAMBAZ ŞAHO” canlandırılmaktadır.

say 02 Eylül 2007 15:45:09

10

Film insanoğlunu çok güzel anlatıyor...

Yandex.Metrica