Karanlıkta Koşanlar

8,35

( 17 kişi yorum yaptı )

Karanlıkta Koşanlar

TV Dizisi

2001

Karanlıkta Koşanlar; Dizinin senaryosunu Uğur Yücel, Ahmet Ümit'in öyküsünün uyarlaması olarak yazmıştır. Konusu ise bir seri katilin işlediği cinayetler, bunu çözmeye çalışan emniyet ve çocukluktan beri arkadaş olan üç insanın bakışlarından hayatı anlatmalarıdır.

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Nevzat (Uğur Yücel) yıllar önce işinde çok iyi olan ve sezgileriyle hareket etmeyi tercih eden bir komiserdir. Karısı Mualla (Naz Erayda) ile çocukluğunun geçtiği mahalleden tanışmaktadır ve birbirlerini o zamanlardan beri çok sevmektedirler. Ancak karısı Mualla dizinin ilk bölümünde tekrar harekete geçmiş olan seri katilin neden olduğu bir kaza geçirmiştir ve bu travma nedeniyle dünyayla olan iletişimini koparmıştır. Kocası Nevzat'la dahi konuşmamış, bu da Nevzat'ı alkol batağına sürükle miştir. Yıllardan beri alkolün esiri olan ve mesleğinden uzak kalan Nevzat, katilin yeniden ortaya çıkması ve eylemlerine kaldığı yerden devam etmesi üzerine tekrar görevinin başına dönmesi ve bu cinayetleri çözmesi için çağrılır.

Dizinin diğer bir ana karakteri Ali (Haluk Bilginer) Nevzat'ın hem çocukluk hem de iş arkadaşıdır. Mesleğinde o da Nevzat kadar iyidir ancak Nevzat'tan farklı olarak o sezgilerini dinlemekten çok kanıtlar ve delillerle karar vermeyi tercih eden bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bekar olan Ali'nin hayatında sayısız kadın vardır. Annesi Dürnev Hanım (Altan Karındaş) ise, deli dolu neşeli ve herkesin saygı duyduğu bir kadındır. Aynı zamanda hikayenin anlatıcısıdır.

Çocukken Kalamış'ta beraber büyüyen üç arkadaştır Nevzat, Ali ve Fikret. Fikret (Köksal Engür) sancılı bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Buna neden olan olay da annesinin çektiği sıkıntılara daha fazla dayanamayarak herkesin ve de oğlu Fikret'in gözleri önünde kendini yakmasıdır. Fikret, çocukluğundan beri Mualla'yı sevmektedir ancak Mualla'nın tercihi Nevzat'tan yana olmuştur ve Fikret de çaresiz bir başkasıyla evlenmiştir. Karısı Saime katilin ilk ortaya çıktığı dönemdeki kurbanlarından biridir ve bu olay Fİkret'i çok sarsmıştır. Diğer arkadaşları gibi polis olmamasına rağmen, Fikret de en az onlar kadar katilin yakalanmasını istemektedir. Maddi durumu oldukça elverişli olmasına rağmen Fikret koltuk değnekleri kullanarak yürüyebilmektedir ve bu rahatsızlığının tedavi ile geçme şansı yoktur.

Künye

Yönetmen Uğur Yücel
Senaryo ,
Müzik Gramofon
Görüntü Yönetmeni Colin Mounier
Eser
Tür Macera, Polisiye
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Dizi, Polisiye Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Evin Kalkancı (Genel Koordinatör)
Özlem Yurtsever (İdari Yapımcı)
Kurgu Onur Tan (Kurgu)
Hakan Akol (Kurgu)
Yapım Ekibi Çağrı Kalkancı (Yapım Asistanı)
Beste Karsanbaş (Yapım Asistanı)
Burak Arkış (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Hatice Memiş (Yardımcı Yönetmen)
Aslı Sağ (Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Kader Bayraktar (Kurgu Asistanı)
Işık Ekibi Nezir Yücel (Işık Şefi)
Yılmaz Paksoy (Işık Asistanı)
Özgür Yücel (Işık Asistanı)
Berzan Yücel (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Emine İnan Yıldır (Sanat Yönetmeni yrd.)
Makyaj Ekibi Sevinç Uçar (Makyaj)
Oyuncu Seçimi Şehnaz Kalkancı (Cast Sorumlusu)

Firmalar

TRT (Yapım)

Son Yorumlar (17)

Sinemakralı1 avatar Sinemakralı1 01 Nisan 2020 06:38:24

6

Sadece 10 bölüm sürmesine rağmen akılda kalan bir polisiye diziydi

_MüjdE_ avatar _MüjdE_ 17 Kasım 2008 13:39:11

10

tekrar tekrar seyretmiştim deli gibi bıkmadan.uğur yücel var mı ötesi

mersin_23 24 Temmuz 2008 00:39:07

10

ben bu dızıyı halen arıyorum aramadıgım sıte yollamadıgım maıl kalmadı kımseden ses yok son care olarak sınematurk uyelerı kaldı arkadaslar cekımlerı elınde olan yada satan bu dızıyı elınde bulunduran varsa lutfen benımle ıletısıme gecsın e-maıl atsı n bana yada mesaj yollasın gorusmek dılegı ıle..

nightbluenurm 24 Haziran 2007 07:39:06

10

türk dizilerinin arasında en egüzel ve en başarılı olanıydı.yabancı filmlere bile taş çıkartıyordu. emeği geçenlere teşekkürlar...

arzu25 15 Eylül 2006 15:54:09

Bence hayatımda izlediğim en iyi diziydi.Sonuda çok enteresandı.

nek 13 Eylül 2006 05:20:09

10

herkez uğur yücel demiş, elbette süper ötesi ama haluk bilginer\'i unutmayın..onu hep tatlı hayat\'taki gb komik rollerde görüyoruz..buradaki duruşu, konuşması, karizması mükemmeldi..ikisi de harbi oynamamış yaşamışlar gb..lakin ilk bölümlerde yücel\ 'in titremeleri ve kahvedeki adama \"hop\", taksiye ise \"huuoopp\" diye bağırması müthişdir..

Yandex.Metrica