Adem İle Havva

7,90

( 9 kişi yorum yaptı )

Adem İle Havva

Sinema Filmi

1986

Münir Kozan (Tarık Akan) iki korumasıyla birlikte (Erdal Özyağcılar – Rana Cabbar) tatilini geçirmek üzere Antalya Akdeniz Klüp’e gelir. Cennet gibi bir ortamda farklı ülkeler ve farklı kültürlerden gelen insanlar tatil yapmakta ve eğlenmektedirler. Münir çevresinde kadınlara düşkünlüğü ile tanınmış biridir. Yanından bir dakika bile ayrılmayan iki koruması onu bu tutkusundan bir türlü vazgeçiremezler. Münir aynı otele tatile gelen ve çok özgürce yetiştirilmiş Can (Sibel Turnagöl) ile tanışır. Genç kızdan etkilenir. Başlangıçta davranışlarını itici ve çok komik bulsa da, Can da genç adamla ilgilenmekten kendini alamaz. Onun kaba görünüşünün altında romantik bir yanının olduğunu keşfeder. Sonunda olanlar olur ve iki genç kendilerini tutkulu bir aşk ilişkisinin içinde bulurlar. Can’ın ailesi kızlarının ısrarı ile tanıştıkları Münir’den pek hoşlanmazlar. Üstüne üstlük Münir’in memleketteki uzatmalı sevgilisi de tatil köyüne gelince ortalık iyice karışır. Bu karışıklık iki sevgilinin arasında incir çekirdeğini doldurmayan anlamsız tartışmaların çıkmasına neden olur. Sonunda genç kıza evlenme teklif eden Münir, ataerkil yapısından kaynaklanan korumacı tavrıyla artık Can’ın tüm davranışlarını kontrol altına alıp baskı uygulamaya başlar. Can ve Münir arasında karşılıklı gerilim artıcı davranışlar öyle bir boyuta ulaşır ki, sonuçta iki ayrı kültür ve yaşam biçiminin farklı bireyleri olan iki aşık için ayrılık kaçınılmaz olur. Bu arada komik olaylar birbirini izlerken Can’dan ayrılan Münir hiç zaman yitirmeksizin çoktan yeni bir avın peşine düşmüştür bile…

Künye

Yönetmen Şerif Gören
Senaryo
Yapımcı Türker İnanoğlu
Müzik Melih Kibar
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Süre 90 dk
Tür Duygusal, Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Adnan İrkut (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Canan Göknil (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Necati Şimşek (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Turgay Aksoy (Yönetmen Yardımcısı)
Ayşegül Gökçe (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Engin Uludoğan (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon A. Tümay Rızai (Laboratuar)
Şems Tokgöz (Laboratuar)
Ömer Aksu (Laboratuar)
Ali Berkant (Laboratuar)
Sabahattin Hoşsöz (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Hamdullah Erdoğan (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Sineray (Film Hazırlık Stüdyosu)

Son Yorumlar (9)

MGUNAY avatar MGUNAY 03 Eylül 2018 22:53:46

8

Deniz sahiline gelen Adanalı bir kabadayı sahilde bir kıza aşık olur. İlk başlarda ilişki iyiye giderken zamanla adamın aşırı kıskançlıkları kızı çileden çıkartan bir hal alır. Eğlenceli bir filmdir.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 10 Eylül 2017 16:59:02

Öncelikle filmin jenerik ismini.. bu film konsenptile de,
bağdaştıramadım. Aslında modern sayılır bir film. Eski
yeşilçam filmlerini atıfta bulunan hafif bir ironi de söz
konu Tarık AKAN'nın salon jön olarak Sibel TURNAGÖL
ile son dönem iyi bir jönda m olduğu.. Şerif GÖREN'nin
yönetmen olarak tarzı dışıda çektiğı, deneysel güzel bir
film izlenir.

oğuzzz avatar oğuzzz 11 Ağustos 2011 02:21:08

7

tarık akanın salon filmlerinden sonra, bu filmdeki hali ,  sanki başka bir insanmış gibi geliyor, tarık akan gerçekten her role giren bir aktör yeri gelince bebek yüzlü ,yeri gelince esmer sanabildiğimiz ender jönlerimizdendir, filmdeki müziklerde ço k özgündür, izlemenizi tavsiye ederim

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 16 Temmuz 2011 00:49:07

10

Ayhan Işık'lı Belgin Doruk'lu kimi hafif komediler istisna,sanırım Türk Sineması'nın modern anlamda ilk romantik-komedi denemelerinden birisidir.Şerif Gören'in Alişan adlı filminin,uzun ve durağan planları ve minimalist tavrı ile 2000'li yıllar sinem asına yön ve şekil veren Nuri Bilge Ceylan,Zeki Demirkubuz,Semih Kaplanoğlu,Özcan Alper gibi yönetmenlerin filmlerine esin kaynağı olduğunu daha önce belirtmiştim.Tabi ki bu değerlendirmem bir parça abartı ve espri içermekteydi.Aynı mantıkla,Adem ile Havva adlı çalışması ile Şerif Gören'in,son yıllarda çok popüler olan  olan romantik-komedi türünü çok önceleri keşfettiği söylenebilir.Adem ile Havva,farklı kültürel ve entelektüel boyuta sahip bireyler arasında da aşk olabilir mi? Olursa da nereye kadar gider? gibi sorulara cevap arayan,iddiasız ama oldukça şirin bir güldürü."Biz ayrı dünyaların insanlarıyız Şermin,asla bir araya gelemeyiz" repliğini herhalde bilmeyen,duymayan yoktur.Yeşilçam'ın klişe replikleri konulu listelerde  ve "geyik muhabbetlerinde" sıkça yer bulan bu cümleden de anlaşılacağı gibi Yeşilçam öteden beri ayrı dünyaların insanlarının açmazlarla dolu aşklarına kameralarını yöneltmiştir.Ancak,ayrı dünyalar tamlaması ile kastedilen ekonomik açıdan farklı tabakalara mensubiyet veya zıt yaşam tarzlarıdır.Fabrikatör kızı-manavın oğlu aşkı veya liseli kız-kabadayı aşkları gibi..Daha önceki bir yazımda belirlediğim gibi,çiftler arası kültürel çatışma ve dünyayı algılama,yorumlama anlamında uyumsuzluk, 1980'ler itibarı ile sinemamızda irdelenmeye başlanmıştır.Adem ile Havva filmi de bu anlayışla kotarılmış  bir film.Ancak amacı ve derdi bu çelişkileri enine boyuna,biraz da dönemin ruhuna uygun şekilde "entel" bir dil ve söylemle sorgulamak değil.Amaç,kerli ferli,altın kolyeli,pos bıyıklı ve tepeden tırnağa Anadolu kokan bir mafya babası ile Umberto Eco romanları okuyan,Avrupa kültürü ile bezenmiş güzeller güzeli narin bir kızın beraberliğinden doğacak olası komik durumları kullanarak hoşça vakit geçirtecek,neşeli bir film ortaya çıkarmak.Amaca ulaşıldığı rahatlıkla söylenebilir.Oldukça başarılı bir mafya parodisi de filme lezzet katan bir başka unsur.Tarık Akan ve o dönem Şerif Gören'in gözdelerinden olan Sibel Turnagöl hoş bir çift oluşturmuşlar.Erdal Özyağcılar ve  Tuncay Akça'nın varlığı da hiç şüphesiz filmi daha bir izlenir kılıyor.Şerif Gören'de bu filminde,mesaj kaygısından uzak,rahat,diğer filmlerine nispeten daha düz ve derli toplu bir anlatım tutturmayı başarmış.Bir Şerif Gören filmi olması itibarı ile,fazla bir beklenti içerisine girilirse hayal kırıklığı yaratabilir.Beklentilerin en alt seviyede tutulması durumunda ise oldukça keyifli bir 80'ler filmi.Filmle ilgili önemsiz bir ayrıntı:Bu film ile İbrahim Tatlıses'in Gülümse Biraz adlı filmi ayni tatil köyünde çekilmiş.Aynı mekanlarda iki ayrı film ekibi eş zamanlı olarak çalışmış.   

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 20 Ekim 2008 22:26:10

10

Sibel TURNAGÖL'e rağmen güzel bir film olmuş. Tarık AKAN almış götürmüş filmi. Erdal ÖZYAĞCILAR, Rana CABBAR'da ayrı bir tat katmış filme. Özellikle Tuncay AKÇA'lı sahnelere dikkat edin derim:)

emre84 avatar emre84 15 Şubat 2008 10:36:02

Güzel ve başarılı bir film

Yandex.Metrica