Müslüm

9,50

( 12 kişi yorum yaptı )

Müslüm

Sinema Filmi

2018

Film, ülkemizin arabesk müzik yapan şarkıcılarının en ünlülerinden Müslüm Gürses’i ve hayat arkadaşı Muhterem Nur’u anlatıyor. Çocuk yaşta, tesadüfen girdiği Adana Halkevi’nde bağlama ustası Limoncu Ali’yle tanışan Müslüm Gürses, kendisinden hem müzik bilgisi hem de ilerleyen yaşlarında sık sık hatırlayacağı çok önemli hayat dersleri alır. Limoncu Ali, bir öğretmen olmasının ötesinde çocuk Müslüm’e şevkat gösterir, bir nevi babalık yapar.

Künye

Yönetmen Ketche , Can Ulkay
Senaryo ,
Yapımcı Mustafa Uslu , Ceren Doğrul , Deniz Tuncay , Nuri Sevin
Müzik Ender Akay , Sunay Özgür
Görüntü Yönetmeni Martin Szecsanov , Martin Szecsanov
Vizyona Giriş Tarihi 26 Ekim 2018
Tür Biyografi, Dram
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Faruk Şengül (Yapım Koordinatörü)
Nuri Sevin (Yürütücü Yapımcı)
Deniz Tuncay (Yürütücü Yapımcı)
Çağlar Ercan (İdari Yapımcı)
Danışman Muhterem Nur (Genel Danışman)
Kurgu Mustafa Preşeva (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Fırat Yünlüel (Sanat Yönetmeni)
Özlem Görer (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Baran Uğurlu (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Ceren Doğrul (Yapım Asistanı)
Kamera Ekibi Doğuş Özel (Görüntü Yönetmeni Yardımcısı)
Kadir Saklı (2. Kamera Asistanı)
Yasin Akın (2. Kamera Asistanı)
Ersan Çapan (Kameraman)
Özgür Polat (Kameraman)
Cenk Tatarer (Kameraman)
Tuncer Özdemir (Focus Puller)
Akın Çakmak (Focus Puller)
Işık Ekibi Fatih Okur (Bestboy)
Sanat Ekibi Ali Dokur (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Temam Erdaloğlu (Sanat Yönetmeni yrd.)
Burak Koç (Sanat Asistanı)
Ali Dokur (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Meltem Sancar (Makyaj Ekibi)
İbrahim Karakız (Saç Tasarım)
Ses Ekibi Burak Topalakçı (Ses Tasarım)
Oyuncu Seçimi Burcu Binbaşaran (Cast Direktörü)

Firmalar

Mars Entertainment Group (Dağıtımcı)
Hasılat 51.216.929,42 TL
Toplam İzleyici 3.841.347
Vizyonda Kaldığı Hafta 3 Hafta

Son Yorumlar (12)

glmsr avatar glmsr 11 Kasım 2018 13:05:21

10

Ocak ayından beri takipte olduğum ve sonunda Perşembe günü izlediğim muhteşem film.. Hala etkisindeyim diyebilirim. Şarkı seçimleri muhteşem, Timuçin Esen muhteşem, dekorlar kostümler muhteşem, daha ne diyebilirim ki her şey muhteşem kısacası... Bir insanın böyle bir hayat yaşayıp o hayattan vazgeçmemesi inanılır gibi değil. Saygım kat be kat arttı. Mekanın cennet olsun Müslüm Gürses. Umarım hak ettiği değeri görür.

CerenSelim avatar CerenSelim 11 Kasım 2018 12:49:40

10

Film boyunca tüyler diken diken, gözlerde bolca yaş...
Açıkçası ben fazlasıyla etkilendim. Timuçin Esen, Zerrin Tekindor ve Şahin Kendirci'nin oyunculukları muhteşemdi. Ne çok şey yaşamış rahmetli Müslüm Gürses. Mekanı cennet olsun. Bir kez daha anl adım ki; korku ve aksiyonda maalesef çıtamız çok düşük ama dramada bir numarayız. Ayla filminden beri bu kadar çok ağlamamıştım. Tüm ekibi tebrik ediyorum şahane bir iş çıkarmışlar.

sezi avatar sezi 10 Kasım 2018 16:10:59

10

Çok etkilerdim ve filmi izledikten sonra hemen Muhterem Nur’un da hayat hikyesini araştırdım.Müslüm Gürses’inki kadar dramatik bir hayatla karşılaştım.Hayatta tek başına kalmış iki insan bir araya gelmiş.Bence müthiş saygı değer bir aşk yaşm öyküsü.F ilm bende müslüm gürses dinlememiş biri olarak müziğine olan bakış açımı değiştirdi ve ilk işim müslüm gürses şarkılarını dinlemek oldu.Herkes izlesin isterim elbette.

ASLANTAS avatar ASLANTAS 07 Kasım 2018 10:30:02

Muhteşem ötesi... Herşey ölçülü. Her şey nokta atışı. Bu film 20 milyon kişi falan izlensin rekorlar kırsın. Etkisinden ne zaman kurtulurum bilmiyorum. Bu filmi çekmeyi akıl eden, hayal eden ortaya atan hayata geçiren herkese tek tek minnettarım. Tek kelimeyle EFSANE

capitol avatar capitol 06 Kasım 2018 00:41:52

10

Tek Kelimeyle mükemmel bir film olmuş. Etkileyici ve büyüleyici. Oyuncular rolünün hakkını fazlasıyle vermiş. Filmde kullanılan mekanlar dekorlar efektler harikaydı

mkurtsen avatar mkurtsen 02 Kasım 2018 03:57:44

9

3 gündür Zonguldak'tayım. Kimliğini koruyabilmiş ender kentlerden. Ne pahasına derseniz, Zonguldak'lıların canı pahasına, yürürken taa 1946 lardan beri faaliyet gösteren kömürlü termik santrallar Zonguldak'ın nefesini kesiyor. kenti nefes alınmaz h a le getiren, 2010’da Eren Holding’in 1390 megavat gücünde kurduğu iki termik santral (ZETES 1-2) olmuş. Üstelik 2016’da bitmesi planlanan 1400 megavat gücünde yeni bir santralin daha inşaatı bitmek üzere.
İşte bu yüzden inşaat şirketlerinin çekim merkezi olamamış olamamış ama doğal koyların denize bakan yamaçlarında Toki'ye ait binalar eksik değil. Zonguldak'lının canı Allaha emanet.
Kaldığım otel'e bitişik bir AVM var, akşam yemeği için çıkmıştım, baktım Film ayağıma gelmiş.Müslüm Baba'nın hatırına izlemek boynumuzun borcu.
Açık konuşmak gerekirse arabesk dinleyecek yaşta değilim arabesk sanatçıların filmleride benim sinema anlayışımın dışında. (kötü demiyorum). Müslüm Gürses'e gelince onu diğerlerinden (Gencebay ve Tayfur) ayrı tutuyorum, bende özel bir yeri var. Yıllar önce Evlat isimli şarkısını tesadüfen dinledim,abartmayan, gırtlak oyunlarına başvurmayan sade bir yorum, insanı sarıp sarmalayan müthiş bir ses, sonradan hayatına Muhterem Nur'da dahil olunca bu inanılmaz aşk ve bağlılık öyküsünü ölümüne kadar takip ettim. Yaşı genç olanlar bilmez, Muhterem Nur'da Memduh Ün'ün sinemaya kazandırdığı yeşilçamın ilk starlarından Üç Arkadaş ve zamanın birçok başyapıtlnda başrol oynamış, Anadolu'nun Anası lakaplı, sinema kapıları kırdıran bir aktrist eskisi. Paraya,şana şöhrete itibar etmeyen bu iki talihsiz insan. Talihsiz diyorum her ikisininde yaşadıkları ortada Müslüm'in ki filmde anlatılmış, Nur''un yaşadıklarıda ondan aşağı değil gazeteci Gülşen İşeri'nin Muhterem Nur ÖMRÜMCE AĞLADIM kitabı 2017 de Doğan Kitaptan çıktı, umarım bir gün onuda film haline getirirler.. Olga isimli bir göçmen kızının Neden Muhterem Nur ismini aldığını herkes öğrenir.
Bu kadar laftan sonra,
Filme dönersek Müslüm'in 1978 de Tarsus'tan Adana'ya giderken öldü zannedilerek morga kaldırıldığı trafik kazası ile başlıyor, sonra çocukluğuna dönüş Adana, Aile, anne baba kardeşler, Sefalet cinayetler, Adana Halkevi Limoncu Ali genç Müslüm'i oynayan Şahin Kendirci, özellikle toprağından seçilmiş genç bir Adana'lı müzisyen. 1967de ilk sahne Adana Çay Bahçesi ilk plak Unkapanı. İkinci yarıda Muhterem Nur'un girmesi ile işler değişiyor, para zenginlik, inanılmaz bir aşk ve bağlılık öyküsü.
Filme sinemasal olarak bir itirazım yok ilk sahneden itibaren büyük bir bütçe ile özenle çekildiği belli oluyor 1959 ve 1960 lı yıllar Adanası mekanlar, Açıkhava ve Gülhane konserleri tam bir başarı öyküsü oyuncu seçimi mükemmel Şahin Kendirci Erkan Can Timuçin Esen Zerrin Tekindor.
İtirazım filmin içeriğine olacak, Biyografiler böyledir, kitap olsun film olsun sahibinin müsaade ettiği kadarı ile anlatılır. Burada da herkesin ve benim bildiğim bazı gerçekler izleyiciden gizlenmiş. Ayrıntıya girmiyorum. Müslüm Baba'nın hatırasına saygı için olsa gerek.

Timuçin Esen deyince bende akan sular durur. Gülperi başlaynca bir tweet atmıştım. Aynen şöyle " Timuçin'i her zaman tek geçerim. Her rolü üstüne biçilmiş bir elbise gibi giyip yakıştırıyor". Yönetmeni dahil yüzlece beğeni almış rewetlenmişti.
Müslüm'ü adeta yeniden ete kemiğe büründürmüş, Şarkıları seslendiriş biçimi bile son derece ondan izler taşıyor. Şarkıları Müslüm Gürses seslendirmeli idi. eleştirisine katılmıyorum. O takdirde filmin doğallığına zarar verilmiş olunurdu. Konuşma sesi başka şarkı sesi başka,. artık dublaj çok gerilerde kaldı. Kendi adıma dublaj film izlemiyorum. Konuşamayıp dublaj yaptıran sanatçıyıda önemsemiyorum.

Burada tek eleştirim Zerrin Tekindor'a olacak. Muhterem Nur'a benzemezliğini oyun gücü ile aşmış, aşmış ama yinede birşeylerin eksik kaldığını Muhterem Nur'u taa çocukluğundan tanıyan, yıllar önce aynı sofraya oturmuş bir kişi olarak ben hissettim. Çok büyük bir ihtimalle canlandıracağı aynı şehirde yaşadığı sanatçıyı ziyaret edip, gözlem yapmamış.
2 saat 15 dakika su gibi akıp geçiyor. Filmin sonunda izleyiciden bir alkış bir kıyamet, İstanbul sinemalarında hiç rastlamadım. Filme ait sanatçı veya bir yönetmen olur o başka.
Birde filmde birkaç yerde vurgu yapılıyor. Ve Müslüm belki babası gibi bir baba olmaktan korktuğu için çocuk sahibi olmuyor. Ama tüm bir halkın Müslüm Baba’sı olmayı başarıyor.
Sonuç eksik ama güzeldi. Yaklaşık 6.5 ayda Adana ve İstanbul sahneleri ayrı ayrı 2 ayrı yönetmenle tamamlanan film Baba'ya yakışır bir film olmuş. Bütün Müslim severlere,doğru dürüst bir biyografi izlemek isteyen bütün sinemaseverlere salık veriyorum
10/9

Yandex.Metrica