Bezm-i Ezel

5,25

( 1 kişi yorum yaptı )

Bezm-i Ezel

Sinema Filmi

2017

Yasemin ve Mustafa İzmir'de ikamet eden aynı evi paylaşan, farklı dinlere mensup olduklarına aldırış etmeden birlikte olmayı başarmış iki sevgilidir. Yasemin'in sıradan hayatı gördüğü rüya ile bir anda kabusa dönmüştür. Ardarda yaşadığı paranormal olaylar onu büyük bir bunalıma sokar. Mustafa olan biten her şeyi hafife alarak Yasemin'i rahatlatmaya çalışır ancak içten içe sevdiği kadın için endişelenmektedir , sonrasında tanık olduğu olaylar onda da büyük bir korku yaratır. Yasemin çareyi ibadet ettiği kilisenin din görevlisinde arar. Din görevlisi papaz Yasemin'e yardım etmek istese de bu konuda çaresiz kalır. Yaşanan olayları yorumlayan papaz müslüman bir din adamından yardım almalarını önerir. Yasemin bu fikre başta oldukça karşı çıksa da çaresiz kabul eder. Mustafa, arkadaşı Serdar ara cılığı ile Mansur Hoca'ya ulaşır. Mansur Hoca çevresi tarafından saygı gören, fikirlerine değer verilen biridir. Halk arasında cinci hoca olarak bilinen insanlardan oldukça farklı bir profil çizmektedir. Mansur Hoca, yaşananları dinledikten sonra Yasemin'e yardım etmeye karar verir. Yasemin kendi dininin inançları ışığında hareket etmek ister ancak kendisini bir anda islami ritüellerin içinde bulur. Mansur Hoca'nın uzun uğraşlar sonucunda ulaştığı sonuçlar Yasemin'i dehşete düşürür. Çok tehlikeli bir cin kabilesi Yasemin'e musallat olmuştur. Bütün bulgular babası İshak'ı işaret etmektedir. Babası İshak'ın geçmişindeki büyük sır, yıllar sonra O'nu ele geçirmiştir. Sırrı çözmek için büyük mücadele veren Mansur Hoca bütün gayreti ve ilmini İshak'ın sırrını çözmek için harcar. Yasemin büyük tehlike altındadır. Bu korku dolu yol, doğduğu köye kadar uzanacaktır.

Künye

Yönetmen Aykut Can Demirel
Senaryo
Yapımcı Yasin Işıklı
Görüntü Yönetmeni Hamza Baş , Aykut Demircan
Vizyona Giriş Tarihi 21 Temmuz 2017
Süre 83 dk
Tür Gerilim, Korku
Ülke Türkiye

Ekip

Kurgu Abdullah Demir (2) (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Elif Doğan (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Ecem Atalay (Devamlılık)

Firmalar

MC Film (Dağıtımcı)
Hasılat 128.743,0 TL
Toplam İzleyici 12.351
Vizyonda Kaldığı Hafta 9 Hafta

Son Yorumlar (1)

erhaab avatar erhaab 29 Ağustos 2018 17:28:49

3

Onlarca cin filmi izleyip burada yorumladım, ilk defa hristiyan bir kıza musallat olma ve bu musallat olayını cemevinde bulunan alevi kökenli bir hocanın çözmeye çalıştığını gördüm. Neyse bunlar önemli değil, filmin farklılığından bahsetmek istedim sadece.

Yönetmen ile senaristin ilk ve tek projesi. Oyunculuklar son derece kötü, yönetmenlik son derece yetersiz ve senaryo da orta karar. Makyaj desen o da yetersiz, efekt desen hiç yok.

Filmle ilgili tek beğendiğim, Mansur Hoca'nın insan boyutundan cin boyutuna geçişin nasıl olduğunu anlattığı sahneydi, gayet mantıklı ve düz bir açıklama olmuş o sahne.

Cin boyutuna geçildikten sonra ciddi efektler bekledim ama gece vakti ormanı ışıklarla aydınlatıp çekmiş yönetmen. Adeta flash tv izler gibiydim.

Sonuç olarak yönetmenin ilk denemesi olması hasebiyle çok da eleştirmemek gerekli. İlerdeki projelerini görmek daha sağlıklı olacaktır karar vermek konusunda.

Yandex.Metrica