Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Umut ZamanıAlınYazısı

18 Kasım 2014 13:25

Yoksulluk ve fakirlik ile boğuşan, ailesini geçindirmek için ara ara kaçakçılık yapıp canını tehlikeye atan Gaffar. Köy Yerinde artık geçim derdinin zorluğunun farkındadır.Askerliğini yapıp gelmiş evlenmiş çoluk çocuk sahibi olmuş Köyün Ağası artık işçi gücüyle değilde traktör makina gücü ile işlerini yürütmektedir, Çünki buna mecburdur...Devletin ağanın topraklarına bir proje için.bedel biçip köylüye dağıtması ve ağanın verimsiz toprakları birbir köylüye pay etmesi ile gelişen olaylar, kıtlığın yoksulluğun parasızlığın,boy göstermesi ile dahada zorlaşır. Burda çok ince ve tesirli, göndermeler var, Ağanın köy meydanında köylüyü toplayıp Devlete muhalefet açıklama yapıp, kendi üstünlüğünün ve atalarının yüzyıllar boyunca köylü ile mutlu geçinmesi mesajı ve ağalığın bitmesi dahilinde köylünün boynu büyük ve aç açıkta kalıp.yitikleşmesi açıklaması görülmeye değerdi.Kapitalizme köleliğin kaçınılmaz durumu, işçi emeğinin sömürülmesi değişen dünya ile makinalaşmamanın çaresizliği mesajı veriliyor. Ayrıca Gaffarın traktör almak için gurbete çıkıp para toplama hayali. Eşini çocuğunu atasına emanet bırakması tam anlamıyla dramatikti. Gaffar'ın babası, Köyü toprağı terkeden kişi er değildir diye açıklama yapar. Çünki doğduğu topraklara sadakatin ve aile birliğinin bozulmaması için öyle yetişmiş ve yetiştirilmiştir.insaniyetliğin, maneviyatın belirtmiş olduğu ve kişiyi etkisi altına alan söz ve sözler geçiyor bu filmde. Gaffarın karısı kendi düşüncesi ve okumamışlığın verdiği akılla bir kaç açıklama yapıp, Güya Gaffar'a akıl vermek ister. Film gerçekliğin bir aynası. DÜşüncelerin Uslubun. Yaşayış şeklinin, Norm ve bazı temellendirilmiş kalıpların bir örneği İzlemek Gerek.

Cevap Yaz

menevşe

22 Aralık 2007 14:15

umut zamanını almanyadan gelen dvd den izledim çok beğendim.güçlü bir kadrosu var.. fikret ablaya,baki tamere,ihsan yüceye rahmet diliyorum beynine yüreğine sağlık hasan yönetmen başarılar uzun ömürler.

Cevap Yaz

prontos

29 Nisan 2006 14:25

bu filmi almanyada videodan seyrettim ve arşivime dahil ettim memleketim ürgüpte çekilmiş. güzel bir film.yalçın gülhan çok iyi. onu çok beğeniyorum. Almanyadan hüseyin. Sinema türk güzel bir site hazırlamış.

Cevap Yaz

kumralkarc

4 Nisan 2006 23:24

bekir yıldız kaliteli yazar,film iyi ile kötü arası yani vasat buldum. biraz daha üzerine düşülseymiş iyi olacakmış. yinede bir emek var.

Cevap Yaz

h.karci

24 Mart 2006 21:58

ben bu filmi hem tv den hemde videodan izledim ve kaliteli buldum .bekir yıldızda sevdiğim bir yazardır..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica