Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tövbe

Tövbe

8,30

(16 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Şubat 1982 1 Saat 30 Dk Arabesk Duygusal Dram Arabesk, Duygusal, Dram


performer

16 Temmuz 2016 20:54

eser ve senaryo çok başarılı...filmin başında ibrahim tatlıses'in komşusu oya aydoğan'ı pencereden kahkahalarıyla farkettiği sahne bence gereğinden fazla uzatılmış daha doğrusu kahkaha sesi...ama genel olarak güzel bir film... tatlıses'in filmografisindeki bu başarılı filmin ayrı tutulması lazım...

Cevap Yaz

fahri.07

4 Şubat 2015 13:19

etkileyici bi filmdi.oya aydoğanın vurdumduymazlığı sinir bozucu olsada aşık olan için (ibrahim tatlıses) sanırım bunun bi önemi yok.karşılıksız aşk insanı ne hale getiriyor filmden bunu anlıyoruz.10/7

Cevap Yaz

mrs.hsn

29 Ağustos 2014 00:57

Ön yargı ile bakıp klasik bir arabesk filmi olarak görülebilir fakat değil. Kesinlik ile izlenmesi gereken bir film. Başrol oyuncularından biri olan Oya Aydoğan da bu filmi için en sevdiği filmleri arasında olduğunu belirtmiştir.

Cevap Yaz

benimsinema

14 Ağustos 2013 00:43

basrol oyuncusu belki arabeskci olabilir ama bu filmin arabesk filmleriyle alakasi yok...kesinlikli beklentilerimin disinda cikti bu film... filmde sadece tek tarafli ask yasanir... oyanin vurdum duymazligi kendisine cok yakismis....uzun lafin kisasi orhan aksoya tesekkür ederim...en iyi ibrahim tatlises diyebilirim bu film icin..

Cevap Yaz

bysiirtli56

26 Mart 2013 23:51

bence bu film ibrahim tatlısesin sinamadaki dönüm noktası olan filmidir.unutullmayanlardan.en kral filmi

Cevap Yaz

performer

28 Şubat 2012 23:09

evet alişan'dan sonra izlediğim 2. güzel ibrahim tatlıses filmi.

Cevap Yaz

FOSTERKANE

2 Şubat 2012 13:34

bir arabesk sarkıcısı icin en mükemmel yazılan senaryo bu filmin senaryosu bence. neden?  arabesk sanatcılarının (gencebay,tatlıses,tayfur) sarkılarında genel olarak konu hep sevip sevilmemek ve yalnızlıktır. bunun dısında ayrılık (beraber olduktan sonra ayrılmak) ve azda olsa kavusma üzerine yazılan ask sarkıları olsa bile en cok tuttan, hit olan sarkıların konusu hep sevipte sevilmemektir, bir karsılıksız asktır anlatılan. ama nedense hic bir sarkıcı bu konuda bir film yapmamıstır. sarkılarında anlatıkları vefasız, nankör sevgili hic bir filmlerinde yoktur. tam aksine her filmde karsılıklı bir ask yasarlar. sevdikleri bayan asla vefasız cıkmaz. ama araya giren kötüler sevenlerı ayırlılar. bu yüzden sarkılarındaki sevilmeyen kisiler degildirler. hatta kendilerinden maddi olarak durumu daha iyi olan, gelecegi olan sevdikleri tüm servetlerini ve tüm imkanları bir yana birakıp sanatcılarımıza kosarlar. bir kac örnek : bir teselli ver (1971) : orhan gencebay bu güzel sarkısında "bir teselli ver/yaradıgın mecnuna/bir teselli ver" desede filmde böyle bir karsılıksız ask yasamaz. varlıklı bir bayan tüm servetini bırakır orhan a kosar. araya giren zalimlerde onları ayırmak ister. benim gibi sevenler (1977) :  tayfur sarkısında "benim gibi sevenler/sevipte sevilmeyenler" desede bu filmde kültürlü okumus ve avukat olmus bir bayan tarafından sevilir. örnekleri cogalatmak mümkün : sev dedi gözlerim (1972), ben dogarken ölmüsüm (1973), cilekes (1978), derbeder (1977); batan günes (1978), huzurum kalmadı (1980) vesaire tüm bu filmlere adını veren sarkılar hep karsılıksız bir askı anlatmakta. elbette sanatcılarmızın cok azda olsa sevipte sevilmeyen bir karakteri canldırdıgı filmleride vardır. orhan gencebay in derdim dünyadan büyük (1978) ve vazgec gönlüm (1980) filmlerinde sevgisine karsılık bulamasada sevdigi bayan vefasız degildir, yani sevilmeyen deger kisilerdir. ferdi tayfur da ise insan sevince (1979) filminde sevdigi kisi kendisinin hayatını maf etse bile sonunda pisman olur ve ferdi den af diler. bende özledim (1981) filmide bu kategoriye girmez cünkü banu (alkan) bu filmde vamp kadın olmasına ragmen, ferdi sevgisinden degil mecburiyeten evlenmistir. bunun nedenini tam olarak bilmiyorum belki bir filmde tümüyle sevilmeme konusu anlatılsa bu kendilerini aciz bir duruma düsürür diye korktular ya da yapımcılar bunu böyle istedi. tüm film boyunca o ünlü sarkıcı bir vefasız ask/yar icin hayatını maf eden birini canlandırması izleyci saygısını ve sevgisini kaybeder diye korkmuz olabilir, yani böyle bir film is yapmaz diye korkmus olabilirler. ibrahim tatlıses icinde bunlar gecerli. sabuha (1978), kara yazma (1979), yasamak bu degil (1980) gibi filmlerde mesela hep sevilen kisidir. ama sevipte sevilmemek konusunda yalnızım (1985) diye bir film yapmısada tövbe filmi daha farklıdır cünkü tövbe filmi bir arabesk sarkıcının oynadigi sevipte sevilmemek ve vefasız bir askı/sevgiliyi anlatan en sert filmdir.

tövbe : filmin 60. dakikasında mehmet (ibrahim tatlıses) cay bardagını avucunun icinde parcalar, aynı bu kırılan bardagın parcaları gibi mehmet in hayatıda paramparca olmustur. o bardak nasıl bir daha eskı haline getirmek imkansızsa mehmet in de artık maziye dönmesi imkansızdır. ugruna hapis yattıgı kadın kendisini hapisde hic aramamıs aksine kendi zevkini dalmıs ve kayıplara karısmıstır. mehmet tüm hayatını bir vefasız ask icin maf etmistir ama hala o kadını sevmektedir hala onu unutmamıstır tüm cektigi acılara ragmen. 

oysa eskiden annesiyle kendi halinde yasayan gelecegini düsünen bir gencti. semtlerine yeni tasınan bir kadına asık olunca mehmet in hayatı karamaya baslar. ilk önce masum bir ask gibi baslayan bu macera mehmet in felakete olur. gerci sevdigi kadında kendisine pek ümit vermez. mehmet in amcasıyla evlendikten sonra ilgiyi tümüyle kesmek ister. ama mehmet in askı beynine iclemistir. ilk basta duydugu gülüse sanki hayatını adamıstır. bu ask da kendisine sonunda hapise kadar götür. hayatda kendisini seven tek kisi annesini bile bu ugurda kaybeder. mehmet tüm bunlara ragmen aynı duygular icindedir. hala degismemistir. bir iste calısamaz, tutunamaz. sonuda parasız kalıp sokaklarda bile yatar.bir tesadüf sonu yine sevdigi kadına raslar. kadin genel eve düsmüstür ama mehmet sevdigi kadını ilk kez bu kadar düsmüs bir durumda görmezine ragmen hala vazgecemez ondan. ugruna yine basını belaya kor. bir bos anında sevdigi kadının gözlerine bakarken sırtından bir bicak yer ve ölür. sevdigi kadın ugruna hayatını maf eden mehmet in ölüsüne bile saygısi yoktur. mehmet in ölü vücüdü genel evin kapından uzagına atırır. iste bu filmi bu kadar farklı yapanda bu son dakikalarıdır. hic bir arbesk sarkıci filminde bu kadar asalanmamıstır. hani mehmet öldükten sonra bir sarkı calıp romantik bir ölüm final sahnesi yerine filmin kahrmanının orda bos yerde öldügünü ve sabah da ölüsünü almaya geldiklerini görürüz. sevdigi kadin hala onu ilgizdir. bu da türk sinemasinda da bir ilktir. final sahnesinin bir sarkıcı icin hic karizmatik bir yanı yoktur. mehmet in sevdigı kadın ilk basta sevimli gelir, ilk mehmet in amcasıyla evlenecegi duyulunca izleyci ona karsı bir süphe duymaya baslar ama kadın mehmet i daha önceden evle oldugunu söyleyince güven tamamen kaybolur. ama sonunda mehmet gibi o da mutlu olmaz. genel eve düsmüstür ama o düzene ayak uydura bilmistir. bir erkegin hayatını maf eden kadın konusu dünya sinemasında hep vardı. film noir lerdeki kadın (femme fatale) ama orda saklı bir cinsellik vardı oysa bu filmde öyle birsey yok. mehmet bir kere öper ancak sevdigi kadını. mehmet karakterine türk sineması en yakın bir söförün gizli defteri filmindeki karakter ali dir.o da bir masum ask icin hayatını maf etmistir.  final sahnesi dısında birde sükriye atav li bir sahne cok etkili olmus. anne ogluna gülerek amcasının genc bir kadınla evlenecegine anlatır. annenin oglunun o kadına asık oldugundan haberi yoktur. gerci aksoy anne ile ogul arasında duygusal bir sahnede cekmemis. annenin dügünde icine süphe düsmesine ragmen ogluyla bir duygusal konusması yoktur filmde.

Cevap Yaz

oğuzzz

25 Eylül 2010 15:46

ibrahim tatlısesin bana göre en iyi filmidir, filmin final sahnesi çok acı bitmişti

Cevap Yaz

kadir

3 Mart 2010 16:40

Ibrahim Tatlises en iyi filmleri arasindadir. Filmin baslangic sahnesi güzel düsünülmüs, ve giris sarkisi Seni Yakacaklar cok yerinde olmus. Film flaskback'den olusuyor, ve filmde yer alan sarkilarda cok güzel. Özellikle Mutlu Ol Yeter, Bir Kulunu Cok Sevdim ve Hepsi Gecer sarkilari filme ayri güzellik katmis. Son sahnede 'Ölürsem Kabrime Gelme Istemem' sarkisinin calmasida cok manidardir.

Cevap Yaz

torkiş

27 Eylül 2009 17:39

İbrahim tatlıses'in oyunculuğu,müzikler ve özellikle son sahne çok can alıcıydı.Çok hüzünlü ama bir o kadar da hayatın gerçeklerini anlatan bir film...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica