Tabutta Rövaşata

8,83

( 57 kişi yorum yaptı )

Tabutta Rövaşata

Sinema Filmi

1996

Araba sevdalısı bir otomobil hırsızının hüzünlü öyküsü. Rumelihisarı'nı mesken tutan Mahsun (Ahmet Uğurlu), evsiz-barksız işsiz ve kimsesi olmayan bir garibandır. Tüm dostları balıkçılardır. Sabahçı kahvesindeki çay borçlarına kadar herşeyine balıkçı dostlarından Reis'in (Tuncel Kurtiz) sahiplendiği Mahsun, otomobil çalarak yaşamını sürdürür. Yaşamındaki tek tutkusu arabalardır. Geceleri çaldığı arabaları sabaha dek gezdikten sonra yerlerine bırakır. Çoğu zaman da onları garip bir coşkuyla, okşarcasına yıkayıp temizleyerek... Yine Reis'in sayesinde sandelyeler üzerinde uyuklamaktan kurtulur ve kahvenin tuvaletine bakma işini üstlenir. Bir gün, kahveye gelen eroin bağımlısı kıza (Ayşen Aydemir) aşık olur. Birden dünyası değişen Mahsun, hiçbir karşılık beklemeden, yatacak yeri olmayan kıza o dasını açar. Ne var ki beyazcı kız, eroin almak için bedenini, bu açılan odada erkeklere satarak Mahsun'un saf dünyasında bir düş kırıklığı yaratacaktır.

Ödüller

En İyi 2. Film (8. Orhan Arıburnu Ödülleri-1997)

Jüri Özel Ödülü (16. İstanbul Film Festivali-1997)

En İyi Film (33. Antalya Film Şenliği-1996)

En İyi Senaryo (33. Antalya Film Şenliği-1996)

En İyi Kurgu (33. Antalya Film Şenliği-1996)

En İyi Erkek Oyuncu (33. Antalya Film Şenliği-1996)

FIPRESCI Ödülü (9. Ankara Film Festivali-1997)

En İyi Erkek Oyuncu (9. Ankara Film Festivali-1997)

Yılmaz Güney Ödülü (8. Orhan Arıburnu Ödülleri-1997)

En İyi Oyuncu (Türk Eleştirmenleri Birliği-1997)

Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Mustafa Preşeva (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Aslı Kurnaz (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Derviş Zaim (Yapım Sorumlusu)
Bülent Güneri (Yapım Sorumlusu)
Ömer Metin Kocaman (Set Amiri)
Tayfun Sevindir (Set Amiri)
Fahrettin Özkan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Nur Arık (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Öztürk Kayıkçı (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Selahattin Turgut (Negatif Kurgu)
Nur Arık (Kurgu Asistanı)
Murat Şenyüz (Kurgu Asistanı)
Işık Ekibi Değer Demirkol (Işık Şefi)
Makyaj Ekibi Aslı Kurnaz (Makyaj)
Ses Ekibi Ender Akay (Ses Tasarım)
Mustafa Bölükbaşı (Ses Kayıt)
Ufuk Çoban (Ses Kurgu)
İsa Yücel (Ses Kurgu)
Tasarım Mehtap Yılmaz (Afiş)
Ulaşım Tayfun Sevindir (Ulaşım)

Firmalar

IFR (Yapım)
Pan Nakliyat (Ulaşım)
Toplam İzleyici 7.101

Son Yorumlar (57)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 13 Nisan 2017 19:49:52

10

Sonuna kadar dayanmak bazı kişiler için zor ama bana keyıfli geldi.Bazı sahneler üzerine ise iyice kafa yormak ve değerlendirmek gerekiyor.

boraterzioglu avatar boraterzioglu 05 Haziran 2015 17:46:28

10

10 numara film

SarpBayhan avatar SarpBayhan 10 Nisan 2015 12:00:54

Müzikleri çok etkileyici olan bir film. Özellikle Babı Esrar melodisi harikadır. Ahmet Uğurlu mükemmel oyunculuğuyla göz doldurmuştur. Biraz soğuk bir film gibi görünse bile seyrettikçe insanı derinden etkileyen sahneler vardır bu filmde.

baran34 avatar baran34 22 Kasım 2014 16:52:38

9

"Halimize şükürler olsun"

Herhalde yönetmen Derviş Zaim'in bizlere söylettirmek istediği şey bu. Bir kaybedenler hikayesi. Barınma, ısınma,açlık, yokluk ve uyuşturucu bataklığı. Kaderin en alt kategoride yollarını çizdiği insanların hikayesi. Mahsu n Süpertitiz aslında o yıllarda yaşayan Dursun adında birinin hayat hikayesinden esinlenip ardından D. Zaim tarafından kurgulanarak yapılmış bir yapım. Filmin yapım aşamasıda filmin kendisi kadar mütevazi. Yönetmen annesinden aldığı bir miktar borç para ile bu işe koyulmuş. Üretimi durdurulmuş Agfa filmlerden 60 adet alarak bu işe koyulur. Film oyuncuları hiç para almaz bu işten. Toplamda 200 bin dolara mal olan film belki de 2 milyon dolara mal olan filmlerin yakalayamayacağı bir etki bıraktı izleyicilerin üstünde. Bu filmde emeği geçen herkese teşekkürler.
Dikkatimi çekti A. Uğurlu o yıllarda Tuna Orhan'ı andırıyor sima olarak. Memleket Meselesi filminde beraber oynamalarıda ilginç
Ayşen Aydemir(uyuşturucu müptelası kız) filmin çekimleri sırasında kolon kanseri tedavisi görüp, filmden yaklaşık 1, 2 yıl sonra ölmesi insanı ayrı bir hüzünlendiriyor. G.Saray Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Amerika'da master yapan böyle değerli bir insanı erken kaybetmek ülke adına kayıp.
Filmin en can alıcı iki sahnesi ise; milli maç sevinci sırasında Mahsun'un çorbasını kaşıklamaya devam ederek açlığını bastırmaya çalışması ve yine açlığını bastırabilmek için Tavus kuşunu çalıp yemeye çalışması. İbretlik daha çok hikayeyi içinde barındıran bu filmi mutlaka ama mutlaka seyretmeli.
Seyretmek isteyenler 10 aralık 2014 akşamı TV 2 'de seyredebilir.

Kpax08 avatar Kpax08 08 Temmuz 2014 11:38:13

Filmin yaptığı gişeye bakınca üzülmemek, şaşırmamak elde değil. Bu film izlenmezse, hangi film izlenir? Her yönü ile çok başarılı bir film, müzikler filme cuk oturmuş. Ahmet Uğulu her zaman büyük oyuncuydu ama bu filmde oyunculuğu zirve yapmış. Ayşen Aydemir ve Tuncel Kurtiz'de rollerinde inanılmaz başarılılar. Özetle, 1996 yılında çekilmiş bu filmi izlemekte çok geç kalmışım.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 17 Temmuz 2013 02:52:29

8

Realist Türk sinemamızın nadide örneklerinden birisi. Derviş Zaimin en iyi filmi. Çaresizliğin insana neler yaptırabileceğini hep beraber görüyoruz. Filmin müzikleri harikadır. Ahmet Uğurlu rolü resmen yaşatmıştır kesinlikle kariyerinin rolüdür. Film de Tuncel usta ve Ayşen Özdemir de çok iyiler. Derviş Zaimden böyle nitelikli işler gelir inşallah.

Yandex.Metrica