Şah Mat

8,31

( 13 kişi yorum yaptı )

Şah Mat

Sinema Filmi

1989

Ev arkadaşı olan Ferhat ve Nedim Şilede yazlıkta keyifli bir haftasonu geçirmek ister. Nedim'in kız arkadaşı Neşe de bu haftasonu tatiline katılacaktır. Yakın zamanda tanıştıkları Sevdayı da davet ederler ama bilmedikleri bir gerçek vardır. Sevda içinde intihar korkusu olan ve ağır psikolojik sorunlar yaşayan, eşini yeni yitirmiş bir kadındır. Haftasonu tatili esnasında alkol ve esrarın da tetiklemesiyle Sevda uçurumdan atlayarak intihar eder. Ferhat intiharı polise izah edemeyeceklerini söyleyerek olayı ört bas edecek planlar geliştirmeye başlar. Yılların deneyimli ve zeki polisi Başkomiser Galip olayın peşine düşer. Bu andan itibaren Ferhat ile Başkomiser Galip arasında zeka yarışı başlar ve her iki tarafın hamleleri adeta bir satranç mücadelesine dönüşür.

Künye

Yönetmen Yılmaz Atadeniz
Senaryo
Yapımcı Taner Aşkın
Görüntü Yönetmeni Serdar Servidal
Süre 103 dk
Tür Gerilim, Macera, Polisiye, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Silah Daha Fazlası

Oynayanlar

Faruk Peker Faruk Peker Ferhat Dağlı
Şehnaz Dilan Şehnaz Dilan Sevda Gürkan
Arzu Aydın Arzu Aydın Neşe
Salih Kırmızı Salih Kırmızı Nedim Bender
Gökhan Mete Gökhan Mete Galip Sandalcı
Selçuk Dinçer Selçuk Dinçer
Atilla Yiğit Atilla Yiğit Seslendirme

Ekip

Yapım Ekibi Behruz Firuzment (Yapım Amiri)
Baki Soğukpınar (Set Amiri)
Işık Ekibi Salih Balık (Işık Şefi)

Firmalar

Star Film (Yapım)

Son Yorumlar (13)

seyhcemalefendi avatar seyhcemalefendi 21 Temmuz 2018 19:10:45

Harika bir Polisiye! Faruk Peker-Gökhan Mete mükemmel bir ikili olmuşlar...

erhaab avatar erhaab 28 Mart 2017 15:16:12

10

Faruk Peker'e denk gelip sormayı çok isterdim ''bu senaryoyu gerçekten sen mi yazdın yoksa yabancı bir filmden mi türettin'' diye çünkü Türk Sineması tarihinin en iyi polisiye senaryosu bu filmdir. Şayet Faruk Peker hiçbir yerden esinlenmeden yazdıys a cidden çok büyük bir ödülü hak ediyor.

Filmi çok uzun yıllar önce küçük yaşta izlemiş ve çok beğenmiştim. Bir daha da denk gelmedim, hatta 3-5 yıl önce internette araştırmış ama bulamamıştım. Sağ olsun birisi youtube'a yüklemiş. Görüntü kalitesi düşük olsa da yeniden bir solukta izledim.

Tabi ki senaryoda mantık hatası bulunabilir. Neden en baştan daktilo yok edilmedi ve intihar mektubunda kadının parmak izinin olmadığının ortaya çıkacağı barizdi ama buna karşılık arabada 3.kişi olarak şişme bebek kullanıp komiseri yanıltmak fikri olağanüstüydü. Ferhat Dağlı karakteriyle komiser karakterinin polisiye satranç mücadelesi, her 2 tarafın yaptığı hamlelerin karşı tarafı zora sokması heyecan içinde izleniyor.

Üzücü olan şu ki Türkiyede milyonlarca sinemaseverin böyle bir senaryodan bihaber olması çünkü tvde oynamıyor ve internette de güzel bir kopyası yok. Youtubetaki görüntü kalitesi düşük kopya dışında kimse izleyip göremez, o kopyaya da kimsenin vakit ayırıp bakacağını düşünmüyorum, nerden bilsinler.

Bu senaryoyu güncelleyip günümüz haliyle yeniden sinemaya aktarmak şart. Hatta senaryonun sahibi Faruk Peker beyefendi bu sefer başkomiser rolünde de olabilir ve kalan 3 karakter de günümüz ünlü oyuncularına verilirse film gişede muhteşem bir başarı yakalayabilir. Av mevsimi gibi zayıf bir senaryonun oyuncuları sayesinde yakaladığı başarı ortadayken, bu senaryonun yakalayacağı başarıyı hayal dahi edemiyorum.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 25 Temmuz 2015 06:31:10

7

Şaşırtıcı bir şekilde iyi yazılmış iyi oynanmış bir film faruk peker hem oyuncu hemde senarist olarak başarılıydı hangi yabancı filmi olduğunu tam hatırlamıyorum ama bu filme çok benzeyen bir amerikan filmi vardı zaten türk sinemasında çok görülen bi r şey yabancı film kopyalamak zaten filimde bir amerikan filmi havasıda var ama bunu başarmakda marifet ne olursa olsun bu filmin başarılı olduğunu değiştirmiyor sadece final biraz daha iyi olabilirdi ne olacağı hemen belli oluyor başka karakterler olsa epey sürprizli bir final olabilirdi filimde karakter az olduğundan aşağı yukarı ne olacağı belli oluyor bir çok amerikan klasik filmi finali gibi olmuş son bölüm komser rolünde gökhan mete serseri rolünde salih kırmızı güzellliği ile arzu aydın rollerinde fena değildi rol seçimleri başarılı hakkını yemeyelim şehnaz dilanda kısa bir rolde olsa intihar eden kadın rolünde fena değildi oyunculuklar genel olarak iyi ve filmi izlenilir kılanda bu kısaca izlemeye değer iyi bir film.

Kleberson avatar Kleberson 20 Ekim 2014 04:18:22

10

bu filmde hakikaten faruk peker ödül almaliydi senaryoda ona ait acayip düsünmüs güzel yazmis ve iyi oynamis

erakman avatar erakman 29 Mart 2013 10:58:50

10

Bu filmi senler öncesinde izlemişdim ve senelerdir de arıyordum.Nıhayet arkadaşın verdiği link sayesinde yeniden izledim.Film muhteşemdi.Faruk Peker bu oyunu ile mutlaka ödül almalıydı senaryoda muhteşem.Sadece komserin Şile deki evi bulması saçma.Tü rünün en iyi filmi.

selahatk 20 Aralık 2012 12:29:26

filmi yeni seyrettim.ilginç bir film.bu arada bu film bende vhs olarak mevcuttur

Yandex.Metrica