Her Şeyin Teorisi

8,14

( 7 kişi yorum yaptı )

Her Şeyin Teorisi

(The Theory of Everything)

Sinema Filmi

2014

Her Şeyin Teorisi, dünyanın yaşayan en büyük zekâlarından biri olan, ünlü astrofizikçi Stephen Hawking ile sevgiyle en zayıf olasılıklara meydan okuyan iki kişinin olağanüstü ve ilham veren hikâyesini konu alıyor. Film, Jane Hawking’in Traveling to Infinity: My Life with Stephen adlı biyografi kitabına dayanıyor. Yönetmeni koltuğunda ise Oscar ödüllü James Marsh

1963 yılında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde kozmoloji öğrencisi olan Stephen büyük adımlar atmaktadır ve evren için “basit, etkili bir açıklama” bulmaya kararlıdır. Cambridge’de güzel sanatlar öğrencisi Jane Wilde’a aşık olduğunda kendi dünyası ortaya çıkar. Ama 21 yaşındaki bu sağlıklı, aktif, genç adama dünyasını sarsan bir teşhis konur. Motor nöron hastalığı, uzuvlarını ve yeteneklerini etkileyecek, konuşmasını ve ha reketlerini kısıtlayacak ve iki yıl içine hayatını alacaktır.

Jane’in aşkı, muazzam desteği ve kararlılığı çok güçlüdür ve çift evlenir. Yeni karısı yanında yorulmak bilmeden mücadele ederken Stephen teşhisini kabullenmeyi reddeder. Jane, Stephen’ı evrenin yaradılışıyla ilgili ilk teorisini içeren doktorasını bitirmesi için cesaretlendirir. Bir aile kurarlar ve yeni elde ettiği ve geniş yankı uyandıran doktorasıyla Stephen en hırslı bilimsel çalışmasına başlar ve artık çok az sahip olduğu konuyu, zamanı incelemeye başlar. Vücudu giderek kısıtlanırken zihni kuramsal fiziğin uç sınırlarını araştırmaya devam eder.

Jane ile birlikte en düşük olasılıklara meydan okurlar, tıpta ve bilimde çığır açarlar ve hayal edebildiklerinin bile ötesini elde ederek 21. yüzyıla gelirler.

Künye

Yönetmen James Marsh
Senaryo
Yapımcı Tim Bevan , Eric Fellner , Lisa Bruce
Müzik Jóhann Jóhannsson
Görüntü Yönetmeni Benoît Delhomme
Vizyona Giriş Tarihi 27 Şubat 2015
Süre 123 dk
Tür Biyografi, Dram, Duygusal
Ülke Ingiltere

Ödüller

En iyi Erkek Oyuncu - Drama (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

En iyi özgün müzik (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

En iyi Erkek Oyuncu (87. Oscar Ödülleri-2015)

Oynayanlar

Felicity Jones Felicity Jones Jane Hawking
Eddie Redmayne Eddie Redmayne Stephen Hawking
Emily Watson Emily Watson Jonathan Hellyer Jones
David Thewlis David Thewlis Jonathan Hellyer Jones
Charlie Cox Charlie Cox Jonathan Hellyer Jones
Harry Lloyd Harry Lloyd Brian
Adam Godley Adam Godley Senior Doctor
Maxine Peake Maxine Peake Elaine Mason
Thomas Morrison Thomas Morrison Carter
Charlotte Hope Charlotte Hope Philippa Hawking
Michael Marcus Michael Marcus Ellis
Enzo Cilenti Enzo Cilenti Kip Thorne
Joelle Koissi Joelle Koissi Audience
Guy Oliver-watts Guy Oliver-watts George Wilde
Simon McBurney Simon McBurney Frank Hawking
Abigail Cruttenden Abigail Cruttenden Isobel Hawking
Christian McKay Christian McKay Roger Penrose
Simon Chandler Simon Chandler John Taylor
Frank Leboeuf Frank Leboeuf Swiss Doctor

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 1.221.913,0 TL
Toplam İzleyici 89.324
Vizyonda Kaldığı Hafta 8 Hafta

Son Yorumlar (7)

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 29 Kasım 2016 11:59:45

8

Biyografik filmleri hep sevmişimdir bu filmi başka bir sevdim kesinlikle çok iyi 8/10

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 29 Haziran 2015 22:06:44

8

Biyografi türünün iyi örneklerinden biri. Hawking'i oynayan oyuncu çok üstün performans ortaya çıkarmış. Bu tür filmler çoğu zaman durağandır ama akıcı bir filmdi bence.

Kpax08 avatar Kpax08 25 Nisan 2015 12:25:39

Filmin etkileyici bir konusu ve anlatımı var. Ben sadece sonunu beğenmedim ama gerçek bir hikayeden aldığınız senaryoya yönetmen olarak müdahale etme şansınız kalmıyor. Geçirdiği hastalık sonucu ortalama 2 yıl ömür biçilen bir adamın halen devam eden hikayesi izlemeye değer...

Lalettayin avatar Lalettayin 08 Mart 2015 12:28:04

8

Film dünyanın en zeki bilim insanlarından ve ALS hastası Steven Hawking'in kişisel hayatını özetleyen hoş bir film olmuş.

Jane Hawking'in kitabından alınan içerikle oluşturulduğu için aslında filmi Jane Hawking in bakış açısından izlemişiz gibi olu p Steven Hawking'in bilim yönünü görmeyi bekleyenler filmden tatmin olmamış anlaşılan. Ancak elbetti ki bilimsel tarafını görebileceğimiz bir film olsa da güzel olur ama onun için ayrıca bir film yapılması lazım. Bence kişisel hayatını görüp Steven Hawking ve ailesi hakkında da bilinmeyenleri izlemek bize başka bir bakış açısı kazandırdığı için güzel bir filmdi.

Eddie Redmayne gerçekten rolünü çok başarılı olarak gerçekleştirmiş ve aldığı ödülü sonuna kadar hakketmiş. Yine aldığı ödülü hakkeden bir tarafı da "müziği". Filme başka bir orjinallik katıyor.

Ayrıca filmin sonun da aktarılmadı. Şöyle bir bilgi de var; Stephan Hawking, Jane’den boşandıktan sonra hemşiresi Elaine Mason ile evlenmiş ve 9 yıl sonra ondan da boşanmıştır.

Genel yorumum; kesinlikle izlemek gerek, tabi ki eksikler ve tatmin etmeyen noktalar var ama güzel bir film...

leon_red avatar leon_red 02 Mart 2015 23:00:41

9

Hiç şüphesiz Stephen Hawking dünya üzerin de yaşayan en özle insanlardan biri. Bu özel şahsiyetin henüz dünyaya gözlerini kapatmadan yaptıklarını ve yaşadıklarını anlatan bir film izlemiş olmaktan büyük keyif aldım. Her sahnesi her saniyesi ile ibret alınacak efsanevi masalsı destansı bir yaşam öyküsü... Bana kalsa sinemanın tüm ödüllerini sorgusuz sualsiz altın tepside sunardım...
Eddie Redmayne aldığı oscar ödülünü sonuna kadar hak etmiştir. Düşünün ki onu oynayan kişi sinemanın en prestijli ödülünü alıyor. İnsanın aklına şu geliyor. Biz bu adama Stephen Hawking 'e nasıl bir insanlık ödülü vermeliyiz...

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 10:19:58

7

The Theory Of Everything oldukça dramatik ve gerçekçi bir film. Oldukça başarılı ve acelesiz bir şekilde işlenmiş. Oldukça gerçekçi ve başarılı olmuş. İngilizce'de bir tabir vardır: "Inspirational" (ilham verici). Bu sıfat "inspirational quotes", "in spirational people", "inspirational movies" gibi kullanımlara sahiptir. İşte "The Theory of Everything", sonuna kadar "inspirational" bir film. 2014 yılı, özellikle de ikinci yarısı, sinema sanatı açısından çok kaliteli geçti. Oscar maratonuna girdiğimden beri, her izlediğim "En İyi Film" adayı, en az bir önceki kadar tatmin etti beni açıkçası. "Interstellar" gibi bir baş yapıtın teknik adaylıklar haricinde es geçilmesi içimi acıtsa da -zaten Akademi'yi tek başına bir otorite olarak görenlerin sayısı da günden güne azalıyor-, çetin geçeceğe benzer bir ödül yarışı bizi bekliyordu. Bu da mutluluk verici tabii ki. James Marsh'ın Gael Garcia Bernal ile çektiği "The King"ini izlemiştim önceden. Açıkçası en azından o dönem için çok da aklımda yer etmemişti. Bu filmiyle ise kesinlikle "level atlamış". Dünyaca ünlü bir bilim adamının hayatından kesitler sunuluyor. Jane Hawking'in otobiyografik kitabından uyarlama. Uyarlama olunca gerçek hayatın birebir yansıması olmuyor bu tarz filmler. Ancak biz de belgesel izlemeye gitmiyoruz zaten. Özveri, adanmışlık, yaşama sevinci, hayal kırıklıkları, çok az filmde bir arada ve bu denli etkileyici anlatılmıştır. Her şeyden önce muhteşem bir "Eddie Redmayne". Bu performansıyla uzun yıllar hatırlanacak. Felicity Jones ve diğer tüm kadro da kusursuz. Jones "En İyi Kadın Adayı" olacak kadar iyi miydi bilmiyorum. Ancak kesinlikle başarılı. Hikaye akışı, sürükleyiciliği, müzik kullanımı ve dönem filmi estetiği ile de dikkat çekiyor film. Senenin mutlaka görülmesi gereken eserlerinden.

Yandex.Metrica