Paşa Gönlüm

TV Dizisi

2014

Türkan, 20’li yaşlarının başında, halası Muazzez’in yanında Bursa’da büyümüş genç bir kızdır. Muazzez iyi niyetli bir kadındır ve Türkan’ı kızından ayırmaz. Fakat karısının aksine genç kızı her zaman yük olarak gören Necmi, bunu her fırsatta Türkan’a belli ederek huzurunu bozar. Tekstil atölyesinde çalışarak ailesine destek olmaya çalışan Türkan, öğrendiği bir gerçek karşısında eniştesi ve halası ile daha artık fazla aynı çatı altında kalamayacağını anlar. Ve Türkan, ani bir kararla yanından hiç ayırmadığı annesinden tek yadigar bez bebeğini de yanına alarak İstanbul’a doğru yola çıkar.

Paşa Dede, 72 yaşında İstanbul’da eski bir köşkte, tek başına yaşayan aksi bir amcadır. Büyüyüp, yetiştiği muhiti ise hiç terk etmemiştir. Paşa Dede, eşi Vasfiye Sultan vefat ettikten ve çocukları Amerika ’ya gittikten sonra bile kıymetli köşkünden ve mahallesinden ayrılmaya yanaşmamıştır. Kaderin cilvesi, iki oğlu da kendisine torun bile bırakamadan vefat ederler ve Paşa Dede tek başına kalır. Ancak dedenin; uzaktan akrabaları olan Mesut Şimşek ve Bahtiyar Yalçın ne yaşlı adamı, ne de köşkünü rahat bırakmaya niyetleri yoktur.

Mesut ve Bahtiyar, her ikisi de 50’li yaşlarının başında, bebekliklerinden beri iki ezeli düşmandır. Aynı gün dünyaya gelen ikiliden Bahtiyar, 1 dakika farkla yeni yılın ilk bebeği olup, Cumhuriyet altınının sahibi olmuştur. O günden itibaren Mesut ve Bahtiyar arasında hem aile, hem de iş hayatında kıyasıya rekabet başlamıştır. Yalçın ve Şimşek aileleri bir yandan birbirlerinin kuyusunu kazmaya çalışırken, bir yandan da Paşa Dede’nin mirasına konabilmek için birbirleriyle yarışırlar.

İstanbul’a yeni bir başlangıç yapamaya gelen Türkan ise yıllar önce annesi tarafından kendisine yazılmış bir not bulur. Genç kız, bulduğu bu ipucu doğrultusunda annesinin peşine düşer. Ancak bu koca şehirde ne annesini bulmak ne de yaşamak, sandığı kadar kolay değildir. Cebindeki 51 liranın 50 TLsini, bindiği dolmuşta yaşanan kaza yüzünden kaybeden Türkan ile Paşa Dede’nin yolları ise hiç beklenmedik bir tesadüfle kesişir. Türkan’ın hikayesini dinleyen Paşa Dede, genç kızın gidecek, kalacak bir yeri olmadığını anlamıştır. Cesur ve gözü pek kıza kanı hemen kaynayan Paşa Dede, Türkan’a köşkte kalmasını teklif eder. Türkan, bu daveti hiç düşünmeden geri çevirir. Fakat genç kıza yardım etmeye kararlı olan Paşa Dede, her zamanki oyunlarından birini çevirerek, Türkan’ı kısa sürede köşke yerleştirmeyi başarır. Mesut ve Bahtiyar ise Paşa Dede’nin evine gelen bu beklenmedik misafir karşısında hiç mutlu değillerdir. Türkan’ın kim olduğunu öğrenmeye ve mirasla bir ilgili olup olmadığını çözmeye kararlıdırlar.

Mesut ve Bahtiyar’ın aksine çok iyi arkadaş olan oğulları Fikret ve Melih, Türkan’ın mahalleye gelmesiyle birbirlerine düşman olur. Her ikisi de Türkan’ın aşkını kazanmak için mücadele eder. Kendini bir anda bin bir entrikanın içinde bulan Türkan’ın tek isteği ise yıllardır görmediği annesine kavuşmaktır.

Künye

Yönetmen Kemal Uzun , Nuray Keten
Senaryo , , , ,
Yapımcı Ayşe Durmaz
Müzik Alp Yenier
Görüntü Yönetmeni İlkay Işık
Tür Aile, Dram, Duygusal, Komedi
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Osman Zormen (Yapım Koordinatörü)
Ebru Sakal (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Banu Yılmaz Gürdal (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Aynur Topalak (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Avni Erdoğan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Nuray Keten (2. Yönetmen)
Burcu Arıkan (Yardımcı Yönetmen)
Emrah Saltık (Yardımcı Yönetmen)
Seçkin Kulabaş (Reji Koordinasyon)
Elif Gülşen (1. Yönetmen Yardımcısı)
Yazım Ekibi Muharrem Buhara (Tretman)
Kamera Ekibi Tarkan Ünlü (2. Ekip Görüntü Yönetmeni)
Tarkan Ünlü (2. Ekip Görüntü Yönetmeni)
Furkan Ay (Kamera Asistanı)
Hakan Gencan (Kameraman)
Serkan Durmuş (Focus Puller)
Fatih Akyıldız (Panther Operatörü)
Güray Işık (Jimmy-Jib)
Ersel Murat Yağ (D.I.T. Operatörü)
Post-Prodüksiyon Nezih Helvacıoğlu (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Ferhat Gökkaya (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Recep Biçer (Işık Şefi)
Teoman Toygarhan Abdikoğlu (Işık Asistanı)
Mustafa Özdağ (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Onur Bostancıoğlu (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi Ayhan Coşkun (Final Miks)
Kemal İnci (2) (Boom Operatörü)
Kemal İnci (2) (Boom Operatörü)

Firmalar

Kanal D (Yayıncı)
D Production (Yapım)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica