Nasreddin Hoca Düğün'de

8,64

( 5 kişi yorum yaptı )

Nasreddin Hoca Düğün'de

Sinema Filmi

1943

Bir sünnet düğünü nedeniyle bir araya gelen tanıdıklar dans edip eğlenirken, sünnet çocuğunun Nasreddin Hoca fıkraları istemesi üzerine,birisi Hoca fıkraları anlatır. Hazım Körmükçü'nün canlandırdığı Nasreddin Hoca bölümü ardından, filmde sünnet düğünü gününe dönülür. Saadettin Kaynak, Müzeyyen Senar ortaya çıkarlar. Karagöz oyunu: "Karagöz'ün Şairliği"; orta oyunu "Kanlı Nigar" ve ünlü sihirbazımız Zati Sungur'un illuzyon numaraları perdeye gelir. Sonra da Ferdi Tayfur,sinemada dublajlarını(seslendirmelerini) yaptığı ünlü Amerikalı komedyen Laurel(Lorel) ile Hardy(Hardi) kuklalarıyla onları taklit edip sünnet çocuğunu ve davetlileri eğlendirir. Çekimi 1940'da başlayan filmin Nasreddin Hoca bölümünü Muhsin Ertuğrul çekti. Yarım kalan film 1943'de Ferdi Tayfur tarafından, eklenen sünnet dü ğünü bölümüyle tamamlandı.

Künye

Yönetmen Ferdi Tayfur , Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Müzik Sadettin Kaynak
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Tür Komedi, Müzikal
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Ekip

Müzik ekibi Müzeyyen Senar (Şarkılar)

Firmalar

İpek Film (Yapım)

Son Yorumlar (5)

mansurx avatar mansurx 16 Aralık 2016 18:06:39

5

Filme yönetmen olarak muhsin ertuğrul başlamış ama film yarım kalmış filmi ferdi tayfur tamamlamış filmde nasrettin hocayı oynayan hazım körmükçü hastalanınca muhsin ertuğrul bu yüzden mecburen filmi yarıda bırakmış.

sinemaseverim avatar sinemaseverim 23 Ocak 2015 11:29:34

: İlk fıkralardan bir ikisi çekildikten sonra görmek üzere beni çağırdılar. Doğrusu beğenmedim. Bu sahneler kahvede hocaya altın bozdurdukları ve alacaklıların gelip para bozdurduğu fıkralardı. Beğenmedim Çünkü sahne tamamiyle ölü ve hareketsiz olma ktan başka artistler de konuşacakları şeyleri ezberlemediklerinden hadise ile münasebet almayacak sözler söylüyorlardı. (Burhan Felek, Cumhuriyet, 2 İkinciteşrin 1943)

sefer.karabuk avatar sefer.karabuk 03 Ocak 2015 13:27:07

Arşivinde bu filmi barındıran benimle irtibata geçebilirse çok sevinirim.

kamil zafer 05 Kasım 2008 12:08:11

5

  Nasreddin Hoca fıkralarının anlatıldığı,şarkıların söylendiği,taklitlerin yapılıp Karagöz ve orta oyunundan örneklerin verildiği bir düğünün hikaye edildiği bir komedi.Artık nostaljik ağırlıklı bir filmde diyebiliriz.5.11.08   Zafer ALGAN 

byaydin avatar byaydin 06 Eylül 2008 04:11:09

8

1940 li film olmasina ragmen bence cok cok iyi bir calisma..ortalama 60 yıllık bir film sesler pek net anlasılmasada zaman zaman güldügüm sahneler oldu

Yandex.Metrica