Sürgün İnek

7,75

( 12 kişi yorum yaptı )

Sürgün İnek

Sinema Filmi

2013

Yıl 1997...Düşüncelerinden ötürü insanların sürüldüğü günlerde, sıra Gomalak köyündeki bir ineğin özgürlüğüne gelmiştir.
Şevket ve Cemile kendi halinde yaşayan,birbirlerini ve inekleri Sarıkız'ı çok seven bir çifttir.Bu çiftin hayatları ineklerinin Atatürk büstünü kırmasıyla birden bire içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu olayın çığ gibi büyüdüğüne, hadisenin köy sınırlarını aştığına, şaşkınlık ve korkuyla şahit olurlar. Muhtarından, ihtiyar heyetine, bürokratından, askerine herkes bir ineğin peşine düşer. Mesele büyüdükçe işle sağından solundan ilgili bütün kişiler kendilerini trajikomik bir hal içinde bulur. Olaylar giderek bir komedi şölenine dönüşür. Kahramanlarımız düştükleri bu durumdan nasıl sıyrılacaklardır? Özgürlüğünü kaybeden Sarıkız eski mutlu günlerine dönebilecek midir?

Ge rçek bir olaydan esinlenilerek çekilen Sarıkız'ın hikayesi Sürgün İnek, dev oyuncu kadrosuyla bin yılın komedisi olarak beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

Künye

Yönetmen Ayhan Özen
Senaryo
Yapımcı Ali Tokul , Levent Güneri
Görüntü Yönetmeni Aydın Sarıoğlu
Vizyona Giriş Tarihi 28 Şubat 2014
Süre 117 dk
Tür Dram, Duygusal, Komedi
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Hatice Dere (Uygulayıcı Yapımcı)
Müzik Cahit Berkay (Müzik)
Kurgu Aykut Yıldırım (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Reza Hemmatirad (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Ertuğrul Said Yazıcı (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Mehmet Eren Nayır (2. Ekip Görüntü Yönetmeni)
Akın Çakmak (Kamera Asistanı)
Erkan Özcan (2) (Panther Operatörü)
Post-Prodüksiyon Kudret Korel (Klip Kurgu)
Sanat Ekibi Senem Kayhan (Kostüm Ekibi)
Ses Ekibi Burak Topalakçı (Ses Tasarım)
Okan Selçuk (Ses Kayıt)
Ahmet Şengün (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi Özlem Gülbir (Cast Direktörü)

Firmalar

Atmosfer Film (Yapım)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 4.510.601,25 TL
Toplam İzleyici 523.540
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (12)

Göztepe avatar Göztepe 15 Ekim 2018 03:54:45

8

Öncelikle tam bir aile filmi oyuncu kadrosuda oldukça kaliteli Türk sinemasının eski, yeni oyuncuları harmanlanmış bir biçimde ilerliyor film. Okuldaki Atatürk büstünü devirip kıran bir ineğin komik olayı .O olay olunca ortalık tabi karışıyor filmde en çok müfettiş rolündeki oyuncu güldürüyor desek yeridir. Rol dağılımında hemen hemen her oyuncunun eşit gibi. Öyle çok kahkahaya boğmasada seyredince gülümseten filmlerden.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 26 Kasım 2017 07:58:32

İlk başta filmin 28 şubat dönemine göndermede yaptığı
açık. Konu: Atatürk büstünü öğrenci bir çocuğun elinde
bir cisimle Okul bahçesinde bir ineği ürkütmesi üzerine
büstünde kırılması sıkıyönetimden çekinen köy halkının
inek sahibi üzerine baskı kurm asına neden olur ve ineği
bir başka yere ceza olarak sürgün ederler. Daha sonrası
M.E.B dan müfettiş gelip araştırma başlatır. Filmin geniş
bir oyuncu cast'ı var.. oyuncular iyi, filmde güzel sayılır.
Ha birde iki yeşil Murat 124 otomobil var plakasının biri
97.1876 Meşrutiyet (diğeri 97.1923 Cumhuriyyet gibi)...

mansurx avatar mansurx 06 Eylül 2016 09:38:25

6

Sürgün inek baştan sona ünlü oyuncu kadrosundan güç alan bir film ayrıca zor bir işin altına girmiş 1997 yılında geçiyor 28 şubat darbesine yer yer gönderme yapan bir film 28 şubat da vizyona girmesi de güzel olmuş tarafsız bir bakış açısı olması da filmin artısı en güzel yanı da günümüzdeki komedilerde bolca yer alan küfür ün hiç olmaması müfettiş rolünde oynayan serkan öztürk filmin senaristi de hem oyuncu hem de senarist olarak fena değildi ama film direk komedi değil dram ve duygusallık ta film de komedi kadar yer almış bu biraz komedi bölümüne zarar vermiş film de çok karakter olması da ayrı sorun olmuş ayrıca 117 dakika filme uzun olmuş 90 hadi 100 dakika olsaydı 117 dakika bu düşük tempoyu kaldıramıyor kısaca filmin ortalama bir başarısı var ünlü oyuncuları için izlenebilinir.

baran34 avatar baran34 03 Mayıs 2015 00:40:41

Son zamanlarda hiç bu kadar geniş kadrolu bir yapım görmemiştim. Eski ve yeni jenerasyonun yıldız isimleri birarada. Hasan Kaçan ve Şebnem Sönmez oyunculuklarını konuşturmuş. Bu ikili haricinde oyunculuk olarak göze çarpan isim Serkan Öztürk. Aynı za manda filmin senaristi de olan Serkan Öztürk, filmde müfettiş rolünde harika bir iş çıkarmış. 28 Şubat darbesini ve zihniyetini tiye alan yapım, günümüz Türkiye'sine de göndermelerde bulunuyor. Kahkaha tufanı yaratacak türden bir film olmasada bazı esprileri insanı güldürüyor. Tabi hüzünlendiren ve düşündüren sahneleride var. Günümüz gençlerinin anlamlandıramayacağı birçok anektotları içinde barındıran yapımı genç bireylere şiddetle tavsiye ediyorum. Ama önce o zamanı araştırıp iyice bir analiz etmeliler sonra filmi izlesinler.
Film 2 milyon dolar bütçe ile çekildi. Bir o kadar da gişe yaptı. 500 bin kişinin izlediği film tavsiyedir.

Samet_ogün avatar Samet_ogün 31 Mart 2015 19:33:23

Gerçek bir mizah filmi böyle filmler keşke hep olsa sinema salonlarında insanlar daha çok gider filmlere şimdi komedi olarak çekilen filmler var piyasada tam felaket küfürle güldürmeyii amaçlayan abuk sabuk yapımlar dolu.

RozaJalgasbay avatar RozaJalgasbay 07 Ocak 2015 18:18:23

10

Filmi izlerken "bu ne saçma, bir ineğin peşinde koşuyorlar" demişdim ama film bitince bir zevk hissi geldi vallah ))) Sakin bir iyi filmmiş

Yandex.Metrica