Muhteşem Güzellik

(La grande bellezza )

Sinema Filmi

2013

Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kurgu ödüllerini kazanan “Muhteşem Güzellik / The Great Beauty”, senenin en çok övgü alan filmlerinden biri. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan ve Fellini’nin başyapıtı Tatlı Hayat’a benzetilen film, adeta Roma’ya ithaf edilmiş rengarenk bir aşk mektubu niteliğinde. Il Divo ve Olmak İstediğim Yer’in yönetmeni Paolo Sorrentino’nun yönettiği ve ülkesinin Oscar adayı olan film, Altın Küre ve BAFTA’da da En İyi Yabancı Film adayları arasında yer alıyor.

Büyüleyici ve görkemli atmosferiyle bir Roma yazı… İlerleyen yaşına rağmen karşı konulamaz bir cazibesi olan yakışıklı Jep Gamberdella, şehrin tadını sonuna kadar çıkarmaktadır. Şık akşam yemeklerinden çılgın partilere koşar. Kıvrak zekas ı ve mizahi kişiliğiyle her zaman baştan çıkarıcı ve bağımlılık yapan biri olmuştur. Aynı zamanda bir yazar olan Jep, gençliğinde ödül aldığı kitabı ile büyük bir başarı yakalar ve Roma yüksek sosyetesinde önemli bir itibar edinerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlar. Roma’nın en güzel manzaralı evlerinden birinde oturan Jep, terasında eğlenceli partilere ev sahipliği yapar. Takındığı alaycı tavır ile dejenere olmuş insanları ve hayal kırıklıklarını maskeleyerek dünyayı biraz daha iyi bir yer olarak görmeye çalışır. Onun için
masumiyetini koruyan tek şey hala hayallerinde yaşattığı eski aşkıdır. Artık yeniden kalemi kağıdı eline almanın zamanı gelmiştir, ancak güzelliğiyle insanı etkisiz hale getiren bu göz kamaştırıcı şehirde içinde biriken derin yorgunluğun üstesinden gelebilecek midir?

Künye

Yönetmen Paolo Sorrentino
Senaryo ,
Yapımcı Francesca Cima , Fabio Conversi
Müzik Lele Marchitelli
Görüntü Yönetmeni Luca Bigazzi
Vizyona Giriş Tarihi 07 Şubat 2014
Süre 140 dk
Tür Dram, Komedi
Ülke Fransa Italya

Ödüller

En iyi yabancı film (71. Altın Küre Ödülleri-2014)

En iyi yabancı film (86. Oscar Ödülleri-2014)

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 60.571,26 TL
Toplam İzleyici 5.107
Vizyonda Kaldığı Hafta 8 Hafta

Son Yorumlar

Yandex.Metrica