Tabu

(Tabu)

Sinema Filmi

2012

Yaşlı bir ve ruhu huzur bulamamış bir kadın ölmüş dostlarından bir ekip kurarak bir önceki hayatı hakkında bir şeyler bilen bir adamın peşine düşer. Bir önceki hayatında Afrika'daki Tabu dağında bir çiflik sahibi olan yaşlı kadın geçmişi hakkında daha fazla şey öğrenmek için bu adamın peşini bırakmayacaktır.

Künye

Yönetmen Miguel Gomes
Senaryo ,
Yapımcı Maren Ade , Sandro Aguilar
Görüntü Yönetmeni Rui Poças
Süre 118 dk
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Brezilya Almanya Fransa Portekiz

Ödüller

FIBRESCI Ödülü (62.Berlin Film Festivali-2012)

Oynayanlar

Teresa Madruga Teresa Madruga Pilar
Laura Soveral Laura Soveral Yaşlı Aurora
Ana Moreira Ana Moreira Genç Aurora
Henrique Espírito Santo Henrique Espírito Santo Yaşlı Ventura
Carloto Cotta Carloto Cotta Genç Ventura
Isabel Muñoz Cardoso Isabel Muñoz Cardoso Santa
Ivo Müller Ivo Müller Aurora'nın Eşi
Manuel Mesquita Manuel Mesquita Mário
Luís Gaspar Luís Gaspar Ventura'nın Yeğeni
Joaquim Carvalho Joaquim Carvalho Militar

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 12 Mart 2013 19:14:22

10

Tabu, Zamanında eleştirmenlik yapmış yönetmen Miguel Gomes 'in (1972) yönetmenliğini yaptığı üçüncü uzun metraj filmi.", Portekiz'in Afrika'daki sömürgeciliğini klasik ve tutkulu bir aşk hikayesinin üzerinden anlatan şiir gibi bir film.. Vicdan tema sını harikulade bir şekilde işleyen film Hermann Hesse'nin (Dostoyevski Nasıl Okunmalı?, 1919) kitabındaki vicdan ile ilgili şiirinin uyarlaması olarak tanımlanıyor. Siyah beyaz ve zaman zaman sessiz yapısıyla 2012'in en iyi filmlerinden.
Yalnız filmi izlemek için biraz sabır gerekiyor. Özellikle "Kayıp Cennet Bölümünde yaşlı Aurora'nın (Laura Soveral) Pilar'a (Teresa Madruga) anlattıklarına daha filmin başında, bu çok uzun dialogları sabırla izlemek, iyi anlamak gerekiyor.
Afrika'da karısının hayaletini gördükten sonra kendini timsahlara yem eden bir adamın kısa hikayesiyle açılış yapan film, sömürge altında olan Afrikalıların "beyaz adam"a bakış açısını gösteriyor. Vicdan azabına dayanamayan adamın suya atlamasıyla bayram eden Afrikalılarl. Sonrasında Gomes, filmi ilk bölüm olan "Kayıp Cennet" ile bağlıyor. Bu bölümde tanıklık ettiğimiz şey ise yaşlı bir kadın olan Aurora'nın son günleri. Kumar borcu yüzünden zor günler geçiren Aurora'nın geçmişte yaptığı şeylerden ötürü vicdan azabı çektiği filmde Aurora, ona yardım eden komşusu Pilar'a geçmişte birini öldürdüğünü itiraf ediyor. Gittikçe durumu kötüye giden Aurora'nın Pilar'dan tek isteği ise son bir defa da olsa Ventura denen kişiyi hastane getirmesi oluyor.
İkinci Bölüm "Cennet" de Yaşlı Ventura'nın şiirsel anlatımıyla Film bizi 50 yıl öncesine Aurora ve Ventura'nın gençliklerine götürüyor. Bu bölümde yönetmen Gomes sadece zamanda değil tekniktede geriye didiyor, filmi zaman zaman sessiz 16 mm kamera ile çekiyor.Tabu Dağ'nın eteklerinde Aurora ve Ventura'nın aşkına tanıklık ediyoruz. Kocası ile aşiğı arasında gidip gelen, kocasını aldatan Aurora ile Venturanın ağır vicdani yüküne birde cinayet ekleniyor.
Başlarda tam olarak konsantre olamadığınız filmde izledikçe ama dikkatle izledilkçe. Aurora ve Venturanın melankolik hikayesinin kapılıyorsunuz. Sonuçta birbirlerine kavuşamayan istemeyerek ayrılan çiftlerin ilişkilerinden hiçbir zaman pişmanlık duymamaları, kavuşmak için gerekli çabayı harcamamaları, yeni baştan yaşansa ayn ı durumu kabullenmeleri, Aurora'nın şiir gibi mektubuı herşeyi okadar güzel anlatıyor ki
S.onuç olarak sömürgecilik gibi büyük sorunları eleştirebilen "Tabu", nostaljik bir aşk hikayesini melankolik ve antik bir şekilde işleyen yılın en özgün yapımlarından biri. He ne kadar Dosteyevski'ye dayansada Vicdan temasını çok özel bir buluşla sömürgecilik üzerinden işleyerek kendini özel bir yere koymayı başarıyor
.En güzel özelliği ise sessiz ve siyah/beyaz sinemaya saygı duruşu niteliğinde olması.
İzleyin,10/9

Yandex.Metrica