Lizbon'a Gece Treni

(Night Train to Lisbon)

Sinema Filmi

2013

İsveçli bir klasik diller profesörü olan Raimund Gregorius'ın hayatı alabildiğine tekdüze ve sıkıcıdır. Bu durum Portekizli çekici bir kadını intihar etmekten kurtarmasıyla birlikte tersine döner. Sebepsizce kadının bindiği trene atlayan Gregory kendini Lizbon'da bulur. Burada sürükleneceği ilginç uğraşı ise kadının okuduğu kitabı edinmekle başlar. Bu, eski bir fizikçi ve şair olan Portekizli bir yazarın kaleme almış olduğu son derece ilginç bir kitaptır. Yazar hayatı boyunca birçok şeyi tecrübe etmiş, Portekiz diktatörüne karşı savaşmıştır. Gregory yazarın heyecan verici hayatından oldukça etkilenir ve yazara sonrasında ne olduğunu öğrenmek için araştırma yapmaya başlar. Yazarın kimliğine dair en ufak ayrıntıları birleştirerek çıktığı bu yolculukta tarihin tozlu sayfalarını aralayacak, sı radışı bir hikayenin ortasında hayatın gerçek anlamını sorgulayacaktır.
Pascal Mercier'in ünlü romanından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmeni, daha önce de çeşitli edebi eserleri sinemaya uyarlamış olan Bille August

Künye

Yönetmen Bille August
Senaryo ,
Görüntü Yönetmeni Filip Zumbrunn
Eser
Süre 111 dk
Tür Duygusal, Gerilim
Ülke Isviçre Almanya Portekiz

Oynayanlar

Jeremy Irons Jeremy Irons Raimund Gregorius
Mélanie Laurent Mélanie Laurent Young Estefânia
Jack Huston Jack Huston Amadeu
Bruno Ganz Bruno Ganz Jorge O'Kelly
Martina Gedeck Martina Gedeck Mariana
Beatriz Batarda Beatriz Batarda Young Adriana
Christopher Lee Christopher Lee Father Bartolomeu
Tom Courtenay Tom Courtenay João Eça
August Diehl August Diehl Young Jorge O'Kelly
Lena Olin Lena Olin Estefânia
Burghart Klaußner Burghart Klaußner Yargıç Prado
Charlotte Rampling Charlotte Rampling Adriana de Prado
Marco D'Almeida Marco D'Almeida Young João
Filipe Vargas Filipe Vargas Young Father Bartolomeu
Adriano Luz Adriano Luz Mendez
Sarah Bühlmann Sarah Bühlmann Catarina Mendez
Jane Thorne Jane Thorne Cotide
Ana Lúcia Palminha Ana Lúcia Palminha Young Cotile
Hanspeter Müller Hanspeter Müller Mr. Kagi
Max Hubacher Max Hubacher Another Student

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 21 Temmuz 2013 19:35:57

10

Eğer ülke gündemi ile ilgiliyseniz, politik sinemayıda seviyorsanız, bu filmide mutlaka seveceksiniz.Bille August geçen yıl ( 2012) yaptığı Marie Krøyer 'den sonra bu yılda bu filmle çıkmış izleyici karşısına. Filmin konusu felsefeci yazar Pascal Me rcier'in aynı isimli poitik romanından.
Ana tema 1970 lerde Portekiz'de iktidara gelen 40 yıl ülkeyi yöneten Faşist Salazar yönetimi
BİLENLER BİLİR BENDE BİRAZ BAHSEDEYİM.
Portekiz'i 36 yıl süreyle 3 f kuralı ile yöneten diktatör. tam adı Antonio de oliveira salazar.. futbol, fado ve fiesta ile ülkeyi yönettiği söylenir, bazılarına göre son "afyon" fiesta değil, fatima'dır. 1970'te öldü.. 1974'de "karanfil devrimi" adı verilen darbeyle süren estado novo-salazar rejimi sona erdi.
" bana onbinleri uyutacak bir beşik yapın" diyerek Lizbon a büyük bir stadyum yaptırmıştır.
Şimdide filme geçeyim.
Konudan anlayacağınız gibi;film Bern'de Latince öğretmeni Raimund'un (Jeremy Irons) Kırmızı paltolu bir kadını tam nehre atlayacak iken kurtarması ile başlıyor .Kadın size katılabilirmiyim diyor ve peşinden gelir, sonrada paltosunu bırakıp ortadan kaybolur.Paltonun cebinde bulduğu bir kitap ilgisini çeker, kitabın içinde bulduğu Lizbon bileti ile kendisini kitabın yazarının peşinde bulur.
Bundan sonra film geri dönüşlerle izleyiciyi 1970 lerin faşist Salazar
Lizbon'nuna götürür.
Film bizde vizyona girdi mi bilmiyorum, ama ben film hakkında başkaca birşey söylemiyorum. Meraklılar tadını çıkara çıkara izlesin
Baski, devrim, aşk, arkadaşlık, ihanet, görev şuuru,
Elli yıldır film izleyen, kendine ait bir dünya görüşünü bir tarafa bırakıp tarafsız bakmaya çalıştığım sinema filmlerini beğenmesem de SİNEMA OLDUĞU İÇİN hep iyi tarafından görmeye çalışırım.
Ama bu film de beğenmediğim hiçbirşey yok.
Roman, Senaryo, Yönetim. Oyuncular,mekanlar atmosfer hepsi müthiş. Notumda ilk kez tam olacak. M u t l a k a İ z l e y i n
10/10

Yandex.Metrica