Ferahfeza

8,14

( 2 kişi yorum yaptı )

Ferahfeza

Sinema Filmi

2012

Baskıcı babası Raif ve acar arkadaşı Kısmet'le Tuzla tersane bölgesinde tedarikçi olarak çalışan Ali, 20 yaşında hayalci bir gençtir. Denize açılan gemileri imrenerek seyrederken uzakta bir yerlerde kendisi için daha güzel bir hayat olduğuna inanır. Ali, babasının isteklerini gönülsüzce yerine getirirken tesadüflere anlam yüklemeyi ve onu daha mutlu edecek bir hayata dair işaretler toplamayı alışkanlık haline getirmiştir. Bir gece Kısmet'le sıklıkla zaman geçirdikleri tepelik alanda şehri başka bir açıdan görmek için bir kulenin tepesine tırmanır. Çevreye bakınırken karşıdaki yıkık duvarda yarım yapılmış bir gemi grafitisi gören Ali bunun çok öneml bir işaret olduğuna inanır. Bu grafitiyi yapan kişiyi bulmalıdır. Bu kişi ona bu diyarlardan gideceği yolculukta eşlik edecektir.

Künye

Yönetmen Elif Refiğ
Senaryo
Yapımcı Mehmet Betil , Elif Refiğ
Müzik Ahmet Kenan Bilgiç
Görüntü Yönetmeni Türksoy Gölebeyi
Vizyona Giriş Tarihi 10 Ocak 2014
Süre 95 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm
Ülke Türkiye
Etiketler Tersane, dilekağacı, aşk Daha Fazlası

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (3. Malatya Uluslararası Film Festivali-2012)

Jüri özel ödülü (13. Avrupa Film Festivali-2013)

FIPRESCI ödülü (13. Avrupa Film Festivali-2013)

Ekip

Kurgu Evren Luş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Çağrı Aydın (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hacı Emrah Gönay (Yapım Ekibi)
Tamer Gende (Set Amiri)
Tamer Gende (Set Amiri)
Kamera Ekibi Sercan Sert (Kamera Asistanı)
Gül Bursa (Kamera Asistanı)
Yalçın Avcı (Focus Puller)
Erdoğan Gündoğdu (Panther Operatörü)
Işık Ekibi Ceyhun Parlak (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Osman Çankırılı (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ses Ekibi Haldun Babadoğan (Boom Operatörü)

Firmalar

Muhtelif Filmler (Yapım)
M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 8.202,78 TL
Toplam İzleyici 703
Vizyonda Kaldığı Hafta 4 Hafta

Son Yorumlar (2)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 02 Mayıs 2015 04:47:50

6

Aslında kötü bir film değil sadece temposu çok düşük ve durağan ilerliyor finalide abartılı olmuş baran34 adlı arkadaşın dediği gibi festival filmi sevenler sevebilir yoksa normal seyirciye sıkıcı gelebilir ben filmi bir ilk filme göre orta düzey bul dum finali iyi olsa ve tempo biraz daha iyi olsa iyi bir film olabilirmiş malesef filim bu hatalarından dolayı iyi bir film olmayı kaçırmış yinede bir ilk filme göre fena değil gri renk filme uymuş vamos adlı gemi yaratıcı bir düşünce sitare akbaş isyankar kız rolünde iyiydi yönetmen elif refiğ umut veriyor ilerde daha iyi filmler yapacak gibi kısaca sanat filmi severler bir göz atabilir.

baran34 avatar baran34 19 Ocak 2014 08:38:22

6

Hayatlarında mutsuz iki genç yaşadıkları sıkıcı dünyanın dehlizlerinden çıkış noktası olarak tesadüflere inanıp bunda bir sihr-i keramet olduğuna kanaat getirirler. Hayallerinde vamos diye bir gemi görüp bunu bulup bunla gideceklerdir bu diyardan. Ha yatın gerçekleri buna izin verecekmi? Yada hayaller ne kadar gerçeğe dönüşebilir. Kadro da usta oyuncu yok. Bir tek Engin Hepileri ve Sırrı Süreyya Önder var onlarda anlık görüntüler. Amatör başrol oyuncular zayıf bir performans sergilemişler. Ama hikaye fena değildi. Festival filmlerinden hazzetmeyenlere tavsiye etmem. İzlerken sıkılabilirler. Fakat kendi monoton hayatından sıkılan ve her gördüğü ilginç şeyden medet umup hayal alemine dalan ve bunu kurtuluşuna delil sayan hayalperestler kendinde birşeyler bulabilir.

Yandex.Metrica