Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Umut Üzümleri

Umut Üzümleri

7,40

(6 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 17 Mayıs 2013 2 Saat 6 Dk Dram Komedi Dram, Komedi
IMAX 2d 2d

Yönetmen: Tunç Okan Tunç Okan

Ülke: türkiye, almanya, fransa, isviçre

Gişe: 20.339

Oyuncular: Elizabeth Niederer, Norina Nobashari, Altan Erkekli, Barış Koçak, Ahmet Mekin, Yetkin Dikinciler, Aziz Emre Yavuz, Ümit Şilit, Cengiz Varol, Kadir Gültekin Devamını Gör...

Konusu : İç Anadolu Bölgemizin küçük bir köyünde ( Tozak Köyü) çorak topraklarını bir toptancıya kaptırmak üzere olan köy halkı, kurtuluş için bir çare bulmaya çalışmaktadır. Bu esnada köye henüz tayini çıkan öğretmen zamanla işleri değiştirecektir. Köylüler çorak topraklarını canlandırabilmek için planladıkları sulama projesi için topraklarını ipotek ettirerek zengin tüccara borçlanmışlardır. Ancak borçlarını ödeyemeyince tüccar bu topraklara yeni bir yerleşim alanı oluşturmaya karar verir. Bunu durdurmaya çalışan köylüler köy muhtarı ve yeni gelen öğretmenin önderliğinde büyük bir mücadeleye girişerek topraklarını kurtarmaya çalışacaklardır.by_yeti

16 Nisan 2018 22:52

Fakir Baykurt'un ünlü romanlarından olan Kaplumbağalar adlı esere olabildiğince bağlı kalınarak hazırlanan bu filmi beğenerek izledim. İzlemeyenlere tavsiye ederim.

Cevap Yaz

RozaJalgasbay

1 Şubat 2015 13:51

Hikaye Romanyada değil Anadoluda yer alıyor. En başında öğretmen "Anadolunun ortasındakı bir köye öğretmen aranıyordu" diye yazıyor. Hoca da "önce Romanya'ya gittik, sonra da buralara geldik" diyor, vatanınızı ne zaman terk ettiniz dep öğretmen sorduğunda.

Cevap Yaz

RozaJalgasbay

1 Şubat 2015 13:31

Ben beğendim, fazla bişey beklemeden seyredilebilinir.

Cevap Yaz

baran34

27 Ocak 2014 15:00

Yeşilçam'ın yönetmenlerinden Tunç Okan'ın o dönem yönetim anlayışını sürdürdüğü bu filmde anlatmak istediği anlamlı mantaliteyi maalesef kötü senaryo, oyunculuk ve zayıf prodüksiyon yüzünden sınıfta kalmış bir yapım olarak Türk filmleri arasındaki yerini alacak. Altan Erkekli burada da her zamanki gibi yine olmamış bir şive ile karşımızda. Şu şive olayını bir türlü beceremedi. Yetkin dikinciler ise filmde çok gereksiz bir naiflik içinde bulunarak yine yapıma hiçbir katkısı olmayan oyuncular arasında; halbuki filme çıta atlatması gereken en etkin oyuncu oydu. İşte olmayınca olmuyor. Yine de bunlara rağmen kıssadan hisseyi aldım.

Cevap Yaz

Kleberson

19 Aralık 2013 10:11

cok güzeldi bu film cok iyiydi ben begendim filmi

Cevap Yaz

mkurtsen

1 Eylül 2013 22:52

Film Fakir Baykurt'un "Kaplumbağalar" romanından.Senaryo'yu Tunç Okan yazmış, senaryo danışmanı olarak jenerikte bir, iki senaryo danışmanındA İSMİ VAR.. Okan 1980 lerden beri ÇEKMEYE UĞRAŞIYOR,, o zamanlar senaryonuzu başta bir kurula onaylatmanız gerekiyor,. Kurulun “Çekilmez” dediği film çekilemiyor.. Bu filme “Çekilmez” demişler izin çıkmamış Gerçekten özünde sistem eleştirisi var Olmazsa bile Marksisit düşünce temsilcisi Fakir Baykurt ismi yetiyor. Kurulun öyle uzun uzun incelemesinede gerek yok. Devleti bireye karşı gösteriyor,. filmde; devlet mekanizmasıyla birey arasındaki çatışma... Kanun mu önemli, insan mı önemli sorusu... Bugün kü sözde özgürlük ortamında bile zor. Neyse Avrupa Birliği Fonları , Romanya tatar Köyü, Romanya tatarları üzerineden Sovyet Rusya eleştirtisi olarak bir yol bulunmuş. Ortak yapımcılar Fransa, İsviçre, Almanya Romanya ROMANYA VE TÜRKİYE kÜLTÜR bAKANLIĞI destekletri. Okan yinede mesajı veriyor. Finale doğru söylemek istediklerini Hoca ve öğretmenin ağzından araya sıkıştırıyor. "Peki öğretmen bizi kaplumbağalar gibi sırt üstü yatıranlar ne olacak? hem de soydaşlarımız." Umut çocuklarda hoca kimsenin kaplumbağalarında sırtı yere gelmemeli, insanlarında . "önemli olan denemek vede umut oldukça yılmamak , unutma yaratan biz insanlar, ama bozan da biziz. Ne diyeyim, 1980 lerden beri çekmeye uğraştığı, kendini çok çeken bir konu, daha mükemmelini beklerdim. Kötü demeyeyim. Fakir Baykurt ismi olunca ister istemez hayal kırıklığı oluyor. 10/7 " "

Cevap Yaz
Yandex.Metrica