Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Karanlık Dünya / Aşık Veysel'ın Hayatı

Karanlık Dünya / Aşık Veysel'ın Hayatı

9,15

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Belgesel Dram Biyografi Belgesel, Dram, Biyografi

Yönetmen: Metin Erksan Metin Erksan

Ülke: türkiye

Oyuncular: Kemal Bekir, Aclan Sayılgan, Hakkı Ruşen, Aşık Veysel Şatıroğlu, Ahmet Say, Ayfer Feray, Kemal Öz Devamını Gör...

Konusu : 1900 yılı Sivas'ın Sivrialan Köyü. Veysel 7 yaşında.Çiçek hastalığı salgın halinde köyü kasıp kavuruyor, her evden birşeyler alıp götürüyor. Veysel'in de pırıl pırıl parlayan gözlerini bir daha açılmamak üzere sımsıkı kapatıyor. G ünlerce göz yaşı döken, gittikçe içine kapanan Veysel'e babası avunması için bir saz alıyor.Babası şiire saza meraklı, eve saz şairi arkadaşları gidip geliyor.  İlk saz derslerinide babasının arkadaşlarından alıyor. Kendini iyice saza verir, usta malı şiirlerden çalıp söylemeye başlar. Filmde Veysel'in ilk eşi, Esma,  annesinin memesi ağzında iken boğulan ilk  çocuğu, sevdiği kız Dilim, Dilim'in kötü yola düşmesi, Veyselin, Atatürk ve Türkiye ile ilgili şiirleri, Sivas Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ahmet Kutsi Tecer ile tanışması Köyü terketmesi ve Ankara Radyosuna gitmesi. 1953 yılında yeniden köyüne dönmesi konu ediliyor. Dikkat çeken bir nokta Filmdeki bazı olaylar Veysel'in hayatı ile birebir örtüşmüyor. Veya eksik 50-55 Dakikalık bir kopya ile bağlantılar kurulamıyor.  mkurtsen 29.10.2010cihaan

20 Ocak 2016 00:12

Sunay Akın'ın Bir Çift Ayakkabı adlı kıtabında bu filme de yer vermistir..Kitapta bu filmin ismi Karanlık Dünya olduğunu yazıyor ama zamanında aldığı eleştirilerden dolayı Aşık Veysel'in Hayatı olarak değiştirilmiştir..Bu film Aşık Veysel'in yaşadığı Sivas'ın Sarkışla ilçesinde yaşadığı köyde çekilmiş...Sansür kurulu,tarlaların göründüğü sahnelerde,başakları çok kısa ve cılız bularak"Türk topraklarının böyle bereketsiz olamayacağı"gerekçesiyle o sahneleri filmden kaldırılır..Filmde gösterilen gür ve bereketli hasat sahneleri o yıllarda Amerika propagandası için çekilen filmlerde kesilerek bu filme eklenmiştir..O yer ise Amerika'nın Hudson Ovasıdır...

Cevap Yaz

sinemaseverim

29 Ocak 2015 12:26

Türkiye Sinema tarihine konu olan bir filmin hikayesi. Yıl DP iktidarı dönem yani 1950 li yıllar. İşte, dünya sinema tarihine geçecek trajikomik bir sansür öyküsü... Metin Erksan, kamera başı yaptığında henüz 23'ündeydi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nü yeni bitirmişti. Öğrencilik yıllarında Atlas Film hesabına Yusuf Ziya Ortaç'ın 'Binnaz'ını senaryolaştırmıştı. Söz konusu şirket, 1952'de "Âşık Veysel'in Hayatı Karanlık Dünya" filmini çekmeyi tasarladı. Dönemin 'Reis' lâkaplı ünlü şair ve ressamı Bedri Rahmi Eyuboğlu senaryoyu yazdı. Filmi Nedim Otyam yönetecekti ama son anda vazgeçti. Böylece önerinin götürüldüğü akıllı, eğitimli, kültürlü, sinema sevdalısı genç Metin Erksan'a gün doğdu. Erksan, Türk halk geleneğinin ünü dünyayı saran usta ozanı Âşık Veysel'in yaşamını, gerçek mekânlarda, Sivas'a bağlı Sivrialan Köyü'nde büyük başarıyla çekti. Ancak sanatçının bu ilk yönetmenlik denemesinin sonrası bir kara mizah öyküsü gibi gelişecekti. (Araştırma: Musa Tokmak)

Cevap Yaz

sinemaseverim

29 Ocak 2015 12:26

Metin Erksan’dan habersiz olarak filme eklenip çıkarılan sahneler nedeniyle, yönetmenin vermek istediği doğrultulardan sapılmış ve bu yüzden de film gösterime girdiği zaman sinema yazarları ve eleştirmenleri tarafından olumlu bir eleştiri alamamıştır. Aşık Veysel kör olunca büsbütün içine kapanmış ve adet olduğu üzere işi şairliğe dökmüş ve saz çala çala bütün memleketi dolaşmaya başlamıştır. Bu küçücük hülasa dahi gösteriyor ki, film bir trajedi, yahut amiyane tabirle ağlatıcı. Fakat her neden-se bu gibi sahnelerde mübalagaya kaçıl-mamış…. Sonra acaba, film kırpılmamış olsa idi daha güzel olacaktı? Bu husus ta ayrıca münakaşa edilebilir. Yalnız şurası var ki bu film ikinci sınıf bir filmdir. (Arşt)

Cevap Yaz

kariz_ma_35

28 Temmuz 2012 01:22

Çocuk yaşta çiçek hastalığı geçiren kör olan ünlü halk ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu'nun hayatını anlatan bir film. Belgesel tadında akıcılığı var ama çekim tarihi çok eski. Aşık Veysel'in çocukluğundan tut son yıllarına kadar yer verilmiş. Fakat yüklemedenmi kaynaklı bilinmez bazı yerlerde filmde ses kesiliyor. Jenerikte seyirciye sunulmamış filmde sonlara doğruda Aşık Veysel rol alıyor. Güzel sayılır video'daki ses bozukluğundan pek birşey anlayamadık. Ama böyle büyük bir ozanımız için izlemeye değer. Yönetmen Metin Erksan'ın ilk filmi ayrıca.

Cevap Yaz

mkurtsen

29 Mart 2009 00:44

METİN ERKSAN'IN 23 YAŞINDA ÇEKTİĞİ BU İLK FİLMİ, AŞIK VEYSEL'İN, GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜNÜ, GERÇEK MEKANLARDA,OZANIN KÖYÜNDE CANLANDIRMAK İSTEYEN BİR ÇALIŞMADIR.ÇİLELİ BİR SANATÇININ, ÇİLELİ  YAŞAMINI ANLATAN FİLMDE ÇİLELİ BİR FİLM OLUYOR.ÇEKİMİ İLE ÇEKİMDEN SONRA KARŞILAŞTIĞI GÜÇLÜKLERLE.BİR YIL SÜREYLE SANSÜRLE ÇATIŞIYOR. 1952 RED EDİLİYOR. SAHNELER KESİLİYOR,SAHNELER EKLENİYOR 1953 OYNATIM İZNİ ALINIYOR. SONUÇTA METİN ERKSAN'IN İLK ÇALIŞMASI ANLAMSIZ HALE GETİRİLİYOR.

Cevap Yaz

enigmacuture

19 Mart 2009 12:18

aşık veysel"in meşakkatli ama dolu dolu geçen hayatı gayet iyi bir şekilde anlatılmış.

Cevap Yaz

oguzka2001

3 Ağustos 2007 10:43

filmin yapıldığı yıllarda ülkede kurak toprak yoktur denilerek sansüre uğradığını okumuştum. ayrıca filmle ilgili o dönemin gazeteleri başarısız yorumunu yapmıştı. filmin ilham ve varoluş kaynağı olan veysel ise film için "en azından cemalimizi gördü insanlar" diye yorum yapmıştır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica