Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Köstebek (Tinker, Tailor, Soldier, Spy)

Köstebek

7,40

(3 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 10 Şubat 2012 2 Saat 7 Dk Gerilim Gerilim
IMAX 2d 2d 2d
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Tomas Alfredson Tomas Alfredson

Ülke: fransa, ingiltere

Gişe: 28.855

Oyuncular: Kathy Burke, David Dencik, Konstantin Khabensky, Roger Lloyd-Pack, Simon McBurney, Amanda Fairbank-Hynes, Benedict Cumberbatch, Stephen Graham, Toby Jones, Linda Marlowe Devamını Gör...

Konusu : Tinker, Tailor, Soldier, Spy; John le Carré’nin en çok satanlar listesinde yer alan klâsik romanının, uzun süredir beklenen sinema uyarlamasıdır. Türü gerilim olan filmin yönetmeni Tomas Alfredson (Let The Right One In). Senaryo uyarlaması ise, Bridget O’Connor ve Peter Straughan’dan oluşan yazım ekibi tarafından yapılmıştır. Yıl 1973. Yirminci yüzyılın ortalarında baş gösteren Soğuk Savaş, uluslararası ilişkilere zarar vermeye devam etmektedir. MI6 olarak da adlandırılan “Sirk” kod adlı İngiliz Gizli İstihbarat Servisi (SIS), bir yandan diğer ülkelerin casusluk girişimlerine ayak uydurmaya, bir yandan da İngiltere’nin güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır. Sirk’in “Kontrol” olarak bilinen başkanı (John Hurt), kendini işine adamış bir ajan olan Jim Prideaux’yu (Mark Strong) Macaristan’a gönderir. Ancak Jim’in görevi esnasında işler ters gidince, Kontrol ve keskin zekâsıyla yükselmeyi hedefleyen sağ kolu George Smiley (Gary Oldman) Sirk’ten ayrılmaya zorlanır. Smiley, kendisini terk eden karısı Ann’den boşandıktan kısa bir süre sonra, Müsteşar Oliver Lacon (Simon McBurney) tarafından görüşmeye çağırılır. Sirk’in, Sovyetler Birliği için çalışan ve İngiltere’yi tehlikeye atan iki taraflı bir ajan ya da köstebek tarafından açığa çıkarıldığına dair artan şüpheler üzerine, hükümetin emriyle gizlice tekrar göreve getirilir. Smiley, genç ajan Peter Guillam’ın (Benedict Cumberbatch) desteğiyle, Sirk’in geçmiş ve hâlihazırdaki faaliyetlerini incelemeye alır. Köstebeğin izini sürerken, önde gelen Rus casuslarından gizemli Karla ile yıllar önceki karşılaşmaları da aklından çıkmamaktadır. Köstebeğin izini kaybettiklerine inandıkları bir anda, başına buyruk saha ajanı Ricki Tarr (Tom Hardy) beklenmedik bir şekilde Lacon ile bağlantıya geçer. Türkiye’de gizli ajanlık yapan Ricki, elinde çok önemli bilgiler olduğunu iddia eden ve ihanete uğramış bir kadın olan Irina’ya (Svetlana Khodchenkova) âşık olur. Diğer yandan Smiley Kontrol’ün köstebek şüphelileri listesini beş kişiye indirdiğini öğrenir. Bu beş adam; Tinker kod adlı hırslı Percy Alleline (Toby Jones), Tailor adıyla anılan, rahat ve kendinden emin Bill Haydon (Colin Firth), Soldier olarak bilinen yiğit Roy Bland (Ciarán Hinds), Poor Man olarak tanınan işgüzar Toby Esterhase (David Dencik) ve Smiley’nin kendisidir. Şaşırtıcı gerçek daha ortaya çıkmadan bile, uluslararası bir casusluk oyununun ölümcül tuzağına düşürülen oyuncuların üzerindeki duygusal ve fiziksel yük artacaktır…mkurtsen

24 Temmuz 2012 15:14

Casusluk hikayeleri her dönem seyircisinin ilgisini çeken, gişe yapani filmler olacakki  yönetmenler bu türü mutlaka bir kez olsun deniyorlar.  En sonda aynı şeyi Let The Right One In ( Gir Kanıma) ile tanıdığımız  Tomas Alfredson yapıyor. Hemde sırtını ı bu konuda kendini ıspatlamış,  Alec Guinnes ile dizi yapılmış John Le Carré in romanına dayıyarak gişeyide sağlama alıyor. Konu, filmi izleyenler bilir,  1973 Yılı  Soğuk Savaş Dönemi mekanlar müthiş,  Budapeşte, Istanbul ve Londra. Buna birde eski ve yeni kuşak İngiliz Sinemasının usta aktörleri ( Fil Adam John Hart, Benedict Cumberbatch, Mark Strong,  Colin Firth ve Gery Oldman) eklenince filmi seyretmemek için hiçbir sebep kalmıyor. Film ilk yarıda sıkıcı dialoglarla kafa karıştırsada, ikinci yarıda seyircinin ilgisini katlayarak çekiyor. Ayrıca çok sevip başarılı bulduğum, resmini profilden eksik etmediğim Benedict Cumberbatch (Peter Guillam) rolü ile heyecanı zivreye taşıyor. Filmin finali için bir şey söylemiyorum. Onun yorumunuda  filmi izleyenlere bırakıyorum. İzlesinler, Pişman olmayacaklar. Ben bir kez daha izleyeceğim.

Cevap Yaz

Yuxel1907

2 Mart 2012 02:12

Konu karışık ve sonu belli ama yinede içindeki olaylar sizi çekiyor.Filmde, eski istanbul'u iyi yansıtmışlar, sadece bir sahnede binaın dışında modern bir klima var, onu atlamışlar sanırım :)

 1970'lerin nostaljisini yaşamak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir..

Cevap Yaz

ceyhun_mr

18 Şubat 2012 02:18

son derece ağır temposu ve aksiyondan uzak anlatımıyla sıkan klasik tarzda bir köstebek filmi.Filmin öne çıkan tarafı bir kısmının İstanbul'da çekilmiş olması.Bunun dışında herhangi bir farklılığa sahip değil.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica