İstanbul'da Bir Facia-i Aşk

8,03

( 4 kişi yorum yaptı )

İstanbul'da Bir Facia-i Aşk

Sinema Filmi

1922

“Şişli güzeli Mediha Hanımın facia-i katli”

: Kemal, Sultanahmet'de rastladığı eski bir arkadaşı olan Ali'ye bir kadın uğruna düştüğü felaketi anlatırken, kadın bir arabayla yanlarından geçer. Kemal kadını hala sevmektedir. Mediha'nın ise yeni aşkı artık Sadi'dir. Bu kadın uğruna taşrada bıraktığı annesi, eşi ve çocuklarını unutmuş gibidir. Annesi İstanbul'a gelir oğlunu razı eder, öğütler verir, Ancak Sadi bu aşkından bir türlü vaz geçemez. Annesinin üzgün çıktığı bu evin kapısına yoksul bir adam yaklaşır, bu Kemal'dir. Aşçıbaşı Kemal'i görür ve acır, onu mutfağa alır, yedirir, içirir. Mediha da onu görürü ve perişan ettiği bu adama kahkahalarla güler. Ancak merhametli olan evin beyi, Kemal'i uşak olarak konağa alır. Ancak Kemal, Mediha ile birlikte yaşadığı Ziynet'in Sadi'ye bir komplo hazırladığını görünce, dayanamayıp, Sadi'ye haber vermek isterse de her ihtimali düşünen kadınlar, bir yolunu bulup Kemal'i kovarlar Bir gece Sadi ve kadınlar, boğaz-da yemekten dönerlerken, tecavüze uğrar-lar, kadınlar öldürülür, Sadi ise yaralanır. Sadi olayları hatırlamaz, hafızasını yitirmiştir. Bu nedenle de mahkemede kadınları kendisinin öldürdüğünü söyler. Durumu öğrenen Kemal büyük acılar içindedir, çünkü kadınları o öldürmüştür. Sadi'ye durumu anlatırsa da kimse buna inanmaz ve sonun-da Kemal intihar eder. Bu sıralarda tüm dünyanın gözü önünde Anadolu’da devam etmekte olan Kurtuluş Savaşı bütün şiddetiyle devam etmekteydi. Bu hareket sonucu istilacı kuvvetler gerisin geriye dönerken, “Malul Gaziler Cemiyeti” de son denemeleri yapıyordu.

Fehim Efendi ve Karagözoğlu’ndan sonra, bu kez, derneğin rejisörlüğüne Fazlı Necip getirildi. Bununla birlikte Fazlı Necip çevirmeyi tasarladığı “Lale Devri” adlı tarihsel konu ile “Binbir Direk Vak’ası” yahut “Tayyarzade” adlı, İstanbul batakhaneleri-ne dair bir meddah hikayesini filme çekemedi.

Bu başarısız girişim üzerine, dernek daha öncede yaptığı gibi, yine elindeki sinema cihazlarını kiralamak yoluna başvurdu. Seden Kardeşler’in 1919 yılında kurduğu film şirketi Kemal Film ile bir anlaşma yaptı. Ancak Anadolu’daki harekatın kesin sonucu alınmak üzereydi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları’nda da bir ‘Ordu Film Alma Dairesi kurulduğundan, Malul Gaziler Cemiyeti’ne verilmiş olan sinema cihazları geri alındı. Ve Ordu Film Alma Dairesi, kaçan düşmanın dönüş yolu üzerindeki köy ve kasabalarda işlediği vahşeti tespit etti. Sonradan, çekilen bu filmler kurgulanarak “İstiklal/Zafer Yollarında (İzmir Zaferi) adlı belgesel film meydana getirildi.

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Yapımcı Şakir Seden , Kemal Seden
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Tür Dram, Polisiye
Özellikler 35 mm, Film, Sessiz, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Cinayet, Fahişe, Melodram, Şişli Güzeli Mediha, Tutku Daha Fazlası

Firmalar

Kemal Film (Yapım)

Son Yorumlar (4)

kamilzafer 01 Aralık 2013 18:37:34

8

Yorumum aşağıda,temiz 6 senelik.Sadece sinema ansiklopedisi hazırlayan bir vatandaşa kıyak hesabı 2. yorum olarak tekrar yazıyorum.Yönetim panelinden yazaydım kendisi dahil hiç kimsenin haberi olmazdı.
Mevzu çok kısa.Şöyle ki ; Bu filmin ikinci ismi " Şişli Güzeli Mediha Hanım'ın Facia-ı Katli " Zafer ALGAN
Not :İlgilisine,afiyet olsun.

AlperKus avatar AlperKus 21 Ekim 2013 05:38:11

8

KONU: Kemal, Sultanahmet'de rastladığı eski bir arkadaşı olan Ali'ye bir kadın uğruna düştüğü felaketi anlatırken, kadın bir arabayla yanlarından geçer. Kemal kadını hala sevmektedir. Mediha'nın ise yeni aşkı artık Sadi'dir. Bu kadın uğruna taşrada b ıraktığı annesi, eşi ve çocuklarını unutmuş gibidir. Annesi İstanbul'a gelir oğlunu razı eder, öğütler verir, Ancak Sadi bu aşkından bir türlü vaz geçemez. Annesinin üzgün çıktığı bu evin kapısına yoksul bir adam yaklaşır, bu Kemal'dir. Aşçıbaşı Kemal'i görür ve acır, onu mutfağa alır, yedirir, içirir. Mediha da onu görürü ve perişan ettiği bu adama kahkahalarla güler. Ancak merhametli olan evin beyi, Kemal'i uşak olarak konağa alır. Ancak Kemal, Mediha ile birlikte yaşadığı Ziynet'in Sadi'ye bir komplo hazırladığını görünce, dayanamayıp, Sadi'ye haber vermek isterse de her ihtimali düşünen kadınlar, bir yolunu bulup Kemal'i kovarlar.

Bir gece Sadi ve kadınlar, boğazda yemekten dönerlerken, tecavüze uğrarlar, kadınlar öldürülür, Sadi ise yaralanır. Sadi olayları hatırlamaz, hafızasını yitirmiştir. Bu nedenle de mahkemede kadınları kendisinin öldürdüğünü söyler. Durumu öğrenen Kemal büyük acılar içindedir, çünkü kadınları o öldürmüştür. Sadi'ye durumu anlatırsa da kimse buna inanmaz ve sonunda Kemal intihar eder.

kamil zafer 11 Aralık 2007 13:41:12

8

 Şişli güzeli Mediha Sadi'yle aşk yaşamaktadır.Bitirip tükettiği eski aşkı Kemal ise perişandır ve sonunda onun konağına uşak olur.Mediha hep alay eder eğlenir onunla.Bir gece boğazdan yemek dönüşü Mediha tecavüze uğrar öldürülür Sadi ise yaralı kurt ulur fakat hafızasını kaybetmiştir.Sadi mahkemede bir şey hatırlamadığı için katilin kendisi olduğunu söyler.Oysa gerçek katil Kemal'dir ve itirafta etse kimseyi inandıramaz sonrasındada intihar eder.11.12.07         Zafer ALGAN 

YasinOnur 28 Şubat 2007 00:51:02

fotoğraflarını gördüm,yayınlanmadığı için izleyemedim.

Yandex.Metrica