İstanbul Sokaklarında

8,69

( 3 kişi yorum yaptı )

İstanbul Sokaklarında

Sinema Filmi

1931

Rahmi ile Talat orta halli bir ailenin çocuklarıdır. Babaları ölmüş, anneleri hastadır. Böyleyken Rahmi, bir zamanlar ağabeyinin de sevmiş olduğu uygunsuz bir bar kadınıyla düşüp kalkmakta, ona para yedirmektedir. Bu yüzden çal ıştığı bankanın parasına bile el atmış ve belli bir tazminat ödemeye zorlanarak işinden ayrılmak zorunda kalmıştır.
Bütün bu şartlara rağmen, bir gün Talat onu barda yine aynı kadınla yakalayınca, önündeki içki bardağını suratına fırlatır. İçki daha önce bir garsonun sızması için bardağa koyduğu bir ilaç yüzünden Rahmi'yi kör eder.

Bu duruma üzülerek hasta anneleri de ölür. İki kardeş para bulmak umuduyla Bursa'daki dayılarına sığınmak isterler ama dayılan ölmüştür. Onu tanıyan bir hancı, iki genci himaye eder. Uzunca bir süre onun hanında kalırlar. Bu arada e vin kızı Semiha, Rahmi'yle ilkin hissi, sonra da fiziki bir ilişki kurar.
Bir gün handa hırsızlık yapan bir yolcuyu kaçamadan yakalar Talat. Hırsızın düşmanlığını kazanır. Hırsız iki yıl sonra hapisten çıkıp hana gelerek, bir para meselesi yaratarak iki kardeşi birbirine düşürür. Bu yüzden Talat bir misafirin beş lirasını çalarak Rahmi'’ye vermek mecburiyetinde kalır. İşe polis el koyar; para, Rahmi'den geri aldığı için Talat'ın üzerinde bulunur. Bir zaman için tutuklanırsa da sonradan suçsuzluğuna inanılarak salıverilir Rahmi. ..

Ama bu kısa süre Rahmi'ye ağabeyinin fedakarlığını anlaması için yetmiştir. Artık handa kalamazlar. Rahmi öteden beri çaldığı armonikasını boynuna asıp dokunaklı sesiyle şarkılar söyler. Böylece İstanbul sokaklarında dolaşarak dilenirler.
Bir gün Mısırlı bir romancı olan Semira, İstanbul'da oturmakta olduğu evin penceresinden bu iki genci görür. Rahmi'nin söylediği acı şarkıyı duyar. Bunları evine çağırarak kendileriyle ilgilenir, . geçmişlerini öğrenir. Aslında yakışıklı bir genç olan Rahmi'ye yakınlık duyar ve gerekli parayı vererek gözlerini açtırır.

Bu yakınlık sevgiye dönüşür ve evlenmeye karar verirler. Tam nişan yapılırken, Semiha kucağında Rahmi'den peydahladığı çocukla çıkagelir. Halil Ağa onu yanından sürüp çıkarmıştır. Semira'ya iki genci birleştirmek ve Rahmi'nin hikayesinden bir roman çıkarmak üzere Mısır'a dönmek düşer.


İstanbul,Kahire,İskenderiye,Atina ve Paris'te çevrilmiş.21.11.1931 de Paris'te,30.11.1931 İstanbul'da Türk,Mısır sefaretine,basına gösterilmiş.1.12.1931 de ise Melek ve Elhamra sinemalarında gösterime girmiş. Zafer Algan

Künye

Yönetmen İhsan İpekçi , Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Müzik Ferit Alnar , Hüseyin Sadettin Arel
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar , Nikolas Farkas
Vizyona Giriş Tarihi 01 Aralık 1931
Tür Dram, Duygusal, Müzikal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Mısır Yunanistan Türkiye
Etiketler Aşk, Seyahat Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Muhsin Ertuğrul (Kurgu)
Dekor Tasarım Vedat Ar (Dekor Tasarım)
Işık Ekibi Orhan Akdemir (Işık Şefi)
Tasarım Vedat Ar (Afiş)

Firmalar

İpek Film (Yapım)

Son Yorumlar (3)

kamil zafer 20 Nisan 2011 05:04:04

10

  Çokça ilklere sahip. İlk Türk-Yunan-Mısır ortak yapımı.Bazı sahneleri sesli çekildiğinden ilk sesli Türk filmi.Yunanistan’da çekim yapıldığından Avrupa'da çekilen ilk Türk filmi(Bazı kaynaklara göre Paris’de de).Filmde Mısır'lı Azize Em ir,Yunan'lı Gavrilidis,Lilian Grich rol almışlar(Kaynağı hariç 2 sanatçımız ise sadece burada,yukarıda).Çekimler Mısır,Yunanistan ve Türkiye’de (Bursa) yapılmış.Bu çekimlere ek olarak seslendirmenin de Paris’de olması İpek filme büyük masraflar çıkartınca Muhsin Ertuğrul öncülüğünde ilk büyük film stüdyosu kurulmuş (Nişantaşı,vali konağı yakınlarında yarı harabe bir fırın-1932). Yorumcusuna göre (Çetin A.Özkırım) oldukça ağdalı bir melodram mış,bizim gerçeklerimize aykırı imiş.O yıllar da sokaklar da çalgı eşliğinde şarkı söyleyerek dilenenlere halkımız para vermek bir yana dinleme bile dinlemezmiş.(Alıntı-İnt.)   22.12.07  + 20.4.11    Zafer ALGAN

emre84 avatar emre84 16 Temmuz 2007 07:11:07

8

İlk sesli türk filmidir ve Semiha Berksoy'un ilk filmidir

emre84 avatar emre84 16 Temmuz 2007 07:10:07

8

Filmi castı gayet iyi

Yandex.Metrica